Müzakere Edilen ”Bizim Kıbrıs” & Enerji
Ocak 13, 2017
Haçlı-k Oyunları: Enerji Koridoru Kıbrıs Raporu
Ocak 23, 2017

Avrupa Birliği Mi ? Şanghay İş Birliği Mi?

Türkiye için neredeyse 50 yılı aşkın sabırla devam eden Avrupa Birliği (AB)’ne katılım süreci son dönemlerde yaşanan gelişmeler ile iyice çıkmaza girmiştir. Avrupa Parlamentosunca üyelik müzakerelerinin dondurulması kararının yanı sıra, birçok AB üyesi ülkenin de içerisinde yer aldığı batı bloğu, sözde müttefikleri olarak gördükleri Türkiye’ye karşı, FETÖ, YPG, PYD, PKK gibi terör örgütlerini aleni desteklemeye devam ederken, adeta iç yüzlerini dışlarına kusmuşlar ve hakikati aşikar etmişlerdir.

Yeniden bağımsız, milli ve bölgesinin yanı sıra uluslararası arenada etkin olmaya çalışan yeni Türkiye’nin gayretleri; mazlum İslam coğrafyasının umudunu yeşerttiği gibi, kan emici oyun kurucuların da öfkesini celp etmektedir. Lakin dünya gibi Türkiye de değişmektedir. Ve yeni dünya düzeninin belirlenmesinde Türkiye’nin rolü önemlidir.

Bu süreçte, AB ile zayıflayan ve gerilen ilişkilerin akabinde, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) tarafından Türkiye’ye asil üyelik ile ilgili davetler gelmiştir. Her ne kadar AB ile aynı fonksiyonlara ve yapıya sahip olmasa da, Türkiye bu konuyu değerlendirmeye başlamıştır.

Asil üyelik hususunda değerlendirme süreci devam ederken, ŞİÖ için en önemli yapılardan bir tanesi sayılabilecek olan, Enerji Kulübü başkanlığı 2017 yılı için Türkiye’ye verilmiştir. Türkiye’nin dikkatini celbetme ve karar verme sürecini hızlandırma gayesi taşıdığı algısını uyandıran bu girişim, Türk kamuoyunca da olumlu karşılanmıştır.

Olumlu karşılanmasının yanı sıra, akıllarda farklı soru işaretleri oluşmaya başlamıştır:

“Türkiye’nin gerçekten atması gereken adım nedir? AB ile ilişkilerini tamamen sonlandırıp, ŞİÖ’ne yönelmek daha mı yerindedir? Yoksa farklı dengeler dikkate alındığında, bunların dışında başka seçenekler mi değerlendirilmelidir?

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

1 Comment

  1. […] Kutuplaşan dünyada iki kutbun da küresel hakimiyetinin anahtarı olan Türkiye’nin bu süreci çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. (Bu konuda bknz: https://www.tespam.org/4157-2/) […]

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: