Avrupa Birliği Mi ? Şanghay İş Birliği Mi?
Ocak 20, 2017

MEDENİYET COĞRAFYAMIZDA GENÇLİK & ENERJİ PROJESİ

Ülkemiz enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü ithal kaynaklardan sağlarken bir takım girişimlerde bulunarak yerli enerji üretimini artırıcı projelere önem verirken aynı zamanda bulunduğumuz konumu bir enerji koridoru yapma konusunda da stratejik adımlar atılmaktadır. İşte bu bağlamda medeniyet coğrafyamızda yer alan ülkelerin enerji üretimleri, tüketimleri ve yapılabilecek stratejik ortaklıklar büyük önem arz etmektedir.
Bu proje çalışmasında, medeniyet coğrafyamızdaki ülkeler ile ileride yapılabilecek büyük enerji ortaklıkları için bir ön çalışma niteliği taşıyacak işbirlikleri oluşturulacaktır. Bu işbirlikleri Ülkemizde lisans-yüksek lisans ve doktora eğitimi gören Medeniyet coğrafyamızda yer alan ülkelerden gelen öğrenciler vasıtasıyla sağlanması planlanmaktadır. Uluslararası enerji alanına yakınlığı bulunan bu öğrencilere önce gerekli eğitimler verilerek veri tabanları oluşturulacak, daha sonra yapılabilecek stratejik ortaklıkların alt yapı çalışmaları hazırlanacaktır. Bu sayede bu ülkelerden gelerek ülkemizde eğitim gören yabancı öğrenciler kendi ülkelerinin ve bizim ülkemizin enerji alanındaki faaliyetleri konusunda deneyim kazanacaklar ve ülkelerine döndüklerinde Türk-İslam birliği enerji işbirliği alanlarında hizmet etmeleri sağlanacaktır.

 

Oğuzhan AKYENER, Selçuk Özgen, Özay Sağır

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: