Türkiye’de Enerji Stratejileri ve Politikalarının Belirlenmesinde Rol Oynayacak kurumsal Bir Yapılanma Modeli
Aralık 23, 2015

Petrol ve doğalgaz Şirketlerinin Temiz Enerji Yatırımlarındaki Payı ve Sorumluklarının Arttılması

Ali ARIKAN

Oğuzhan AKYENER

Dünya enerji ihtiyacının %50’sinden fazlası petrol ve doğalgazdan sağlanmaktadır. Bunun bir sonucu olarak da ulusarası piyasalardaki en güçlü oyuncuların önemli bir kısmı petrol ve doğalgaz şirketlerinden oluşmaktadır. Fakat temiz enerji sınıfına girmeyen ve böylesi önemli oranda tüketilen petrol ve doğalgazı üreten bu büyük şirketlerin, üretimleri sonucunda elde ettikleri büyük karların yanı sıra, dolaylı olarak çevreye zararları da düşünüldüğünde, temiz enerjiye de katkı sağlamaları gereği ortaya çıkmaktadır.

Teknoloji, piyasa payı, proje ekonomisi, kar marjları, destekler vb. hususular dikkate alındığında, temiz enerji yatırım ve destekleri aslında petrol ve doğalgaz şirketleri için pek de cazip gözükmemektedir. Bununla birlikte sosyal ve çevresel sorumluluk kapsamında bu tür projelerin de desteklenmesi önemlidir. Bu çalışmada öncelikle temiz enerjinin genel olarak tanımı yapılarak, öneminden bahsedilecek. Sonrasında da, bu yatırımların sosyal ve çevresel sorumluluk boyutu dikkate alınarak, büyük petrol ve doğalgaz şirketlerinin temiz enerji alanındaki yatırımları incelenecektir. Ayrıca, bu yatırımların geliştirilmesi, yaygınlaştırılması için ne gibi adımlar atılabileceğinden bahsedilecektir

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

 

 

“Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları TESPAM’a aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”
“Türkiye’deki enerji politikaları odaklı ilk ve tek sivil yapılanma…” 
“Enerji politikaları alanında gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye ulaşma idealiyle…”

TESPAM-Türkiye Enerji Politikaları ve Araştırmaları Merkezi

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: