LNG’li Cesur Dünya
Temmuz 18, 2019
Küresel Enerji Bülteni (Temmuz 2019)
Ağustos 3, 2019

Petrol Yatırımcıları Artık Rafinerilerde Sorunları Çalışanların Telefonları Aracılığıyla Tespit Ediyor

Petrol Yatırımcıları Artık Rafinerilerde Sorunları Çalışanların Telefonları Aracılığıyla Tespit Ediyor

 

40 trilyon dolarlık küresel petrol ticareti piyasasında en küçük bilinmezlik milyonlar değerinde olabiliyor.

Rafinerilerde çalışan kişi sayılarına bakıldığında; Taşıyıcı firmalar rutin bakım amacıyla veya ham petrol talebini sınırlandırabilecek veya yakıt tedarikini azaltabilecek kazaları ele almak için görevlendirilirler. Petrol şirketleri bu tür hassas bilgileri nadiren açığa çıkarsa da petrol yatırımcıları, destek ekiplerinin gelmesi için bir vekil olan tesisteki cep telefonu sayısını izleyerek rafineri operasyonları hakkında fikir edinebiliyorlar.

Yatırımcıların, rakip firmaların ve analistlerin, büyük miktarda veri toplayan algoritmalar tarafından alım satımın giderek arttığı pazarlarda avantaj sağlamak için yeni bilgi kaynaklarına yönelmelerinin en son örneği olarak; veri bilimciler, mobil uygulamalardan gelebilecek coğrafi konum bilgisi kullanarak, alışveriş alışkanlıklarından otel doluluk oranlarına kadar insan davranışlarını izleyebilirler.

BloombergNEF dijital endüstrisi başkanı Claire Curry: “Petrol yatırımcıları için işçilerin nerede olduğunu ve kaç kişinin bulunduğunu bilmek, yatırımcıların rafinerinin ne kadar çıktı ürettiğini bilmelerine kesinlikle yardımcı olacak” dedi. “Alışılmışın dışındaki veri biçimleri; insanların bir tesisteki yerleri veya tankerlerdeki petrol seviyeleri gibi yalnızca veri toplayan büyük şirketler için değil, aynı zamanda en iyi algoritmalara sahip en zeki veri bilimcileri için geçerli olacaktır.”

 

Bu bilgileri madencilik sektöründe olan Orbital Insight Inc.,cep telefonları aracılığı ile  personel değişikliklerini izlemek için coğrafi konum verilerini kullanan, bireysel cihazların zamanlarını ve yerlerini sağlamakta.Palo Alto (Kaliforniya merkezli bir şirket); aynı zamanda küresel petrol stoklarını uydu görüntüleriyle de izliyor, dünya çapındaki 800 milyondan fazla mobil cihaz için yer verilerine satıcılar aracılığıyla ulaşabileceğini söylüyor.

Opimas LLC’nin kurucu ortağı Octavio Marenzi, coğrafi konum verilerinin çoğunun perakendeciler, oteller ve eğlence parkları gibi tüketiciye yönelik işletmelere odaklanmasına karşın, “belirli üretim tesislerindeki faaliyetleri inceleyerek veriler toplanabilir” dedi.

Rafineri kesintileri, planlanmış veya planlanmamış olsun, petrol piyasasında çok büyük bir etkiye sahip olabilir ve bu tesisler, petrol ve yakıt fiyatlarına dayanan karı maksimize etmek için bakımı rutin olarak geciktirir veya hızlandırır.

Örneğin,1 Ocak’ta Philadelphia Energy Solutions LLC, yaklaşık 30 günlük bakım için 15 Ocak’tan itibaren Philadelphia rafinerisinde günde yaklaşık 200.000 varil kapasite durdurmayı planladı. Orbital şirketinin verileri, şubat ayına kadar süren tesiste bakım ekibinde bir artışa işaret ediyor. Philadelphia Energy Solutions şirketi bakım operasyonları hakkında bu veriler olmasaydı planlama yapamayabilirdi.

Başka bir örnekte, Orbital verileri HollyFrontier Corp.’un Oklahoma, Tulsa’daki rafineri Doğu Fabrikası’ndaki planlı bakımı tespit etti.HollyFrontier’deki yatırımcı ilişkileri direktörü Craig Biery, şirketin Tulsa Doğu’daki bakım işlemlerini Mart ayının sonuna kadar tamamladığını doğruladı.

Coğrafi konum verilerinin satışı, ABD’de tüketici gizliliğine dair kaygılar nedeniyle titizlikle ele alındığında, Cambridge Analytica’daki politik danışmanlık şirketinin on milyonlarca Facebook Inc. kullanıcısı hakkında yanlış veri topladığını açıkladı.

Neredeyse tüm veriler Opimas’a göre, tekliflerinde yerleşik konum belirleme kılavuzuna sahip mobil uygulamalar için mobil uygulamalardan veya yazılım geliştirme kitlerinin sağlayıcılarından kaynaklanıyor. Orbital Şirketi, herhangi bir kişisel kimlik bilgisi olmadan yer verisi alıp toplayabiliyor.

RBC Capital’in emtia stratejisti Michael Tran’in, ABD’nin rafinaj kapasitesinin yaklaşık yüzde 85’ini izleyen hizmeti, tesislerin işi geciktirirken veya hızlandırırken “akışkan” olabilecek planlı bakım programlarındaki değişiklikleri belirlemek için faydalı olabileceğini söyledi.

Tran, Orbital tarafından düzenlenen bir röportajda, Bir görüşü netleştirme veya anekdottan değil, istatistiksel olarak anlamlı sinyallerden yola çıkarak gerçekten bir avantaj kazanma kabiliyeti olduğunu da belirtti.

Ülkemiz açısından bakıldığında ise son 15 yılda önemli yatırımların petrokimya endüstrisine yapıldığını görmekteyiz. Temeli 2011’de atılan, Azerbaycan merkezli SOCAR’ın Türkiye iştiraki SOCAR Turkey Enerji A.Ş. tarafından 6,3 milyar dolar yatırımla geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen Star Rafinerisi ve Tüpraş Rafinerilerinde üretim ve çalışmaların verimini artırmak, çıkabilecek problemlerin çözümünü önceden tespit etmek amacıyla belirtilen bilgi toplama ve izleme sistemlerinin kullanılmasının faydalı olabileceği görülmektedir.

 

Can Yücel
Can Yücel
Can Yücel, 2016 yılından itibaren Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği’nde lisans eğitimine devam etmektedir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Bir cevap yazın