Strateji ve Politika Üretiyoruz

Ülkemizin enerji politikaları ve stratejilerini, bürokrat düşüncesi ve mantığından farklı olarak teknik altyapısı olan ve enerji sektöründe aktif çalışan uzmanlar tarafından üretilmesi gerektiğini algılayan bir ekip oluşturduk. Türkiye, yakın coğrafya ve küresel ölçekte enerji politikaları ve stratejileri geliştirmek için hep birlikte gönülden bağlıyız.

Uzmanlarımız, enerji konularında bilgi, tecrübe ve teknik analizlerini özverili bir şekilde kaleme alarak uluslararası enerji politikaları ve stratejilerinde ülkemize, hükumetimize, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kişilere yön vermekte ve sizlerle bu platform üzerinden paylaşmaktadır.

Oğuzhan AKYENER

Başkan / Petrol ve Doğalgaz


Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.
Enerji politikalarında; gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye...

Ali MARAŞLI

Genel Sekreter / Jeoloji


1977-Kayseri, 2005 yılında üniversite eğitimini Çukurova Üniversitesi- Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 2006 yılında Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğünde Kuyu Jeoloğu olarak işe başladı. 2015 yılında Ankara-TP Genel Müdürlüğü/Arama Daire başkanlığına atandı. Bu süre zarfı içinde yurt içi ve yurt dışında Petrol ve Doğalgaz kuyularında Kuyu jeoloğu olarak çalıştı.
Medeniyet coğrafyasında enerjide birleştirici güç olacak bir Türkiye için…

Dr. Selçuk ÖZGEN

Projeler Koordinatörü / Enerji Uzmanı / Maden


Süleyman Demirel Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünde Lisans (2004) ve Yüksek Lisans (2008) eğitimini tamamlayan Dr. Selçuk ÖZGEN, 2014 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Cevher Hazırlama A.B.D. doktora programından mezun olmuştur. 2005-2006 yıllarında Dicle Üniversitesi, 2006-2011 yıllarında Afyon Kocatepe Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmış olup, 2011 yılından itibaren Türkiye Kömür İşletmeleri genel Müdürlüğü Ar-Ge Daire Başkanlığından çalışmalarına devam etmektedir.
Dr. Selçuk ÖZGEN’in akademik çalışmaları arasında endüstriyel mineraller ve özellikle kömür ile ilgili çalışmalar bulunmakla birlikte 12’si uluslararası hakemli dergilerde olmak üzere 30’u aşkın bilimsel makalesi bulunmaktadır.

Serhat Süha ÇUBUKÇUOĞLU

Orta Doğu Koordinatorü / Enerji Uzmanı / Uluslararası İlişkiler


S. Süha Çubukçuoğlu uluslararası ilişkiler uzmanıdır. Siyaset, diplomasi, güvenlik konuları üzerine yayınlanmış makaleleri olan Çubukçuoğlu, bilişim sektöründeki 15 yıllık iş tecrübesinin yanında serbest araştırmacılık yaparak uluslararası sürdürülebilir kalkınma konusundaki çabalara katkı sağlamaktadır. 2009 yılında Edinburgh Üniversitesi’nden elde ettiği İşletme yüksek lisans derecesi neticesinde IBM’in Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa bölgesinde eğitim planlama müdürü olarak İstanbul’da göreve başlamıştır. 2009-2011 yıllarındaki başarılı çalışmalarının ardından 2011 yılı Mart ayında IBM’in Dubai’deki bölge merkezine Yazılım Grubu Satış Müdürü olarak atanmış, 2012-2013 yıllarında Dubai Amerikan Üniversitesi’nde Ortadoğu Araştırmaları sertifika programını tamamlayarak Arapça, Körfez ülkeleri, Dinler Tarihi ve Ortadoğu Tarihi üzerine araştırma yapabilme olanağı bulmuştur. 2013-2014 yıllarında ABD’deki Tufts Üniversitesi The Fletcher School of Law and Diplomacy’den Uluslararası İlişkiler alanında master derecesi almış, araştırmalarında Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları ve enerji kaynaklarının paylaşımı konusunu incelemiştir. Enerji güvenliği ve Ortadoğu jeopolitiği konularına odaklı araştırma faaliyetlerine Dubai merkezli olarak devam etmektedir.

Em. Kıd. Albay Suat ANAÇ

TESPAM Enerji ve Güvenlik Politikaları Danışmanı


14 Kasım 1966 tarihinde Ankara’da doğdu İlk, orta ve lise öğrenimi Ankara’da tamamladı. 1987 yılında Kara Harp Okulu’ndan Piyade Teğmen rütbesiyle mezun oldu. 2011 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin farklı kademelerinde ve Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yaptı. 2006 yılında İstanbul Beykent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler konusunda yüksek lisansını tamamladı. İngilizce bilmektedir.

Av. Faruk KÜÇÜK

TESPAM Hukuk Danışmanı


1971 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans (İdare Hukuku) mezunu olan Küçük, doktora tezinin yazımına devam etmektedir. Uzun yıllar Kamu’da görev yapmıştır. Kamu İhale Kurumu Hukuk Danışmanlığı’ndan kendi isteği ile ayrılmış ve 2008 yılında serbest avukatlığa başlamıştır.
DPT 9. Kalkınma Planı Rekabet Hukuku ve Politikaları Özel İhtisas Komisyonu Üyesi, TEMSAN (Türkiye Elektromekanik Sanayi Genel Müdürlüğü) Müşavir Avukatı, 2008-2010 Ankara Ceza ve Hukuk Mahkemelerinde Bilirkişilik görevleri, Gazi Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Maliye Bakanlığı İç Denetçi Eğitimi, Türk Telekom Akademisi gibi çeşitli Bakanlık, Kurum, Kuruluşlar ve Hukuk Kongrelerinde, Ankara Barosunda İhale Hukuku dersleri vermiş ve vermektedir. Kamu ihaleleri ve AB uyum yasaları ile ilgili olarak İngiltere ve Polonya’da eğitim çalışmaları, FIDIC Uluslararası Sözleşmeleri, Tahkim ve çeşitli hukuki konularda sertifikaları vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN beyefendinin yüksek himayelerinde ve katılımları ile 2017 Ekim ayında yapılan Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi Yürütme Kurulu Üyesi olan Küçük, halen TÜRK İNŞA-Türkiye Müteahhitler Sendikası Genel Sekreteri ve Yenimahalle 1. İlçe Seçim Kurulu AK PARTİ üyesi olarak görev yapmaktadır.

Burak KAYAEL

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


Lisans eğitimimi ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2008 yılında tamamladı. 2009 Ocak ayında TPAO’da sondaj mühendisi olarak çalışmaya başladı. TPAO’da 5 sene boyunca deniz sondaj operasyonlarında görev aldı. Aralık 2013’te TPOFS (Turkish Petroleum Oil Field Services) şirketinde göreve başladı ve deniz sondaj projelerinde görev almaya devam etti . Sonrasında Irak ve Afganistan’da kara sondaj operasyonlarında çalıştı. Master programını ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2012 tamamladı ve halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Dr. Cyril Widdershoven

Enerji Politikaları Danışmanı


Dr Cyril Widdershoven is a veteran global energy market expert and founder of VEROCY, a Dutch integrated risk consultancy focusing on scenario planning and strategies for the MENA-Turkey region. He holds several advisory positions at various international think tanks and Western energy firms. Dr. Widdershoven, with his regional expertise in Africa and the Middle East, oversees the Mediterranean Energy Political Risk Consultancy. Across the MENA region, he has been heavily involved in the oil and gas sectors throughout his career, holding positions at Capgemini Consulting (Principal Consultant Centre of Excellence Oil and Gas International (Calgary, Canada), Deloitte Financial Advisory Services (Senior Manager, Oil & Gas), and as Senior Financial Analyst Oil & Gas Sector FDA, where he managed and advised the oil and gas department on equity and bond markets.

Dr. Widdershoven has led energy publications, including North Africa Oil and Gas Magazine (now called Petroleum Africa), the Middle East Oil Gas Newsletter and Africa Oil Newsletter at Newsbase (UK). Over the span of several decades he has lived and worked in Egypt, Lebanon, Jordan, Sudan, Iraq, and the UAE, and also taken on extended projects for clients in Oman, Iran, Syria, Tunisia, and Turkey. Dr. Widdershoven earned his post graduate degrees at King’s College, University of London, Department of War Studies, and an M.A. in Middle East Studies at the University of Nijmegen, Netherlands.

Haluk DİRESKENELİ

Enerji Uzmanı


Haluk Direskeneli, ODTÜ Makina Mühendisliği 1973 mezunu olup,
mezuniyetinden itibaren, kamu, özel sektör ve ABD – Türk yabancı
ortaklıklarda (B&W, CSWI, AEP, Entergy) ağırlıklı olarak termik santral
temel/ detay tasarım, imalat, pazarlama, teklif, satış ve proje yönetimi
konularında çalışmış, bugüne kadar termik santral tasarım yazılımları
konusunda yerli piyasaya, mühendislik firmalarına, yatırımcılara ve
üniversitelere danışmanlık vermiştir. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği
Enerji komisyonları, KadirHas Üniversitesi Enerji Enstitüsü Danışma
Kurulu üyesidir.

Özay SAĞIR

Yönetim Kurulu Üyesi / Medya


1975 Kars-Sarıkamış doğumlu olan Özay SAĞIR, Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu. Aynı yıl Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde İşletme alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Birçok gazete, dergi ve haber sitesinde muhabir, editör ve genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulunan Sağır, 2009 yılından beri kurucu ortak olarak Odaklı Medya Grup’un Yayın Grubu Başkanlığını sürdürmektedir.

Fatih TEMİZ

Enerji Uzmanı / Çevre


Fatih TEMİZ, 10 Nisan 1985’te Adapazarı’nda doğdu. İlköğrenimini Adapazarı Atatürk İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Ortaokulu ve liseyi Gebze’de bulunan TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde tam burslu ve yatılı olarak okudu. 2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde yüksek öğrenimine başladı ve 2008’de mezun oldu. Lisans öğrenimi sırasında 2005–2006 akademik yılını İngiltere’de bulunan University of Newcastle upon Tyne’da misafir öğrenci olarak geçirdi. 2007 Güz döneminde ise Almanya’nın Lüneburg kentinde Leuphana Universität’te ekoloji araştırmalarında görev aldı. 2008 yılında lisans eğitiminin son döneminde STFA Deniz İnşaat şirketinde yarı zamanlı göreve başladı ve aynı yıl Ağustos ayında Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş.’de sağlık-emniyet-çevre mühendisi olarak çalışmaya başladı. Ağustos 2010’da askerlik görevi için çalıştığı yerden ayrıldı ve Denizci Er olarak İskenderun (Hatay) ve Umurbey’de (Çanakkale) hizmet verdi. 2010 YLSY başvurularında TPAO adına yüksek lisans yapmaya hak kazandı ve The Pennsylvania State University’de petrol arama ve üretim faaliyetlerinde atık yönetimi konusunda 2012–2014 yılları arasında eğitim gördü. Mayıs 2014’te Yüksek Çevre Mühendisi olarak mezun oldu. Temmuz 2014’ten beri Türkiye Petrolleri AO’da mühendis olarak iş güvenliği ve çevre koruma biriminde çalışmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Mahmut Erbil SOYLU

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


1983 yılında Eminönü, İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenimini İstanbul Bahçelievler ilkokulu ve Fatih Vatan Anadolu Lisesinde, ortaöğrenimini İstanbul Atatürk Fen Lisesinde tamaladı. 2001 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği alanında yüksek eğitim hayatında başladı ve 2006 yılında mezun olarak iş hayatına adım attı. Aynı yıl içerisinde Toreador şirketinde açık deniz petrol ve doğal gaz mühendisi olarak Akçakoca doğal gaz saha geliştirme projesinde göreve başladı. Bugüne kadar birçok petrol ve doğal gaz projesinde aramacılık, sondaj, kuyu tamamlama, üretim planlama ve rezervuar yönetimi alanlarında çalışmalar yürüttü. 2016 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat fakültesi, Gemi ve Deniz Teknolojisi bölümünde vermiş olduğu “Denizde petrol ve rüzgar projelerinin farklı mesleki disiplinler içeren bir çerçeve dahilinde tartışılması ve Monte Carlo metodu ile fizibilite değerlendirmesi” konulu tez ile yüksek lisans derecesine hak kazandı.
Konvansiyonel petrolcülüğe ek olarak, derin deniz alanlarında bulunan hidrat kaynaklarının sondajı, kuyu tamamlaması ve üretimi, açık deniz rüzgar enerji sistemleri, açık deniz platform dizaynı, gelişmiş yöntemlerle ağır petrol üretimi gibi alanlara ilgi gösteren Mahmut Erbil Soylu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Musa DİLSİZ

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


1988 / KASTAMONU doğumlu. 2011 yılında ODTÜ Petrol ve Doğalgaz mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2011-2013 yılları arasında TPIC bünyesinde sondaj ve kuyu tamamlama mühendisi olarak çalıştı. 2013 yılında Türkiye Petrolleri Batman Bölge müdürlüğünde sondaj mühendisi olarak çalışmaya başladı. Halen TP Batman Bölge Müdürlüğü Sondaj Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Tuğrul ATASOY

TESPAM Enerji Uzmanı / Elektrik Üretim ve Dağıtımı


1987 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladığı TED Ankara Koleji’nden sonra 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Eindhoven University of Technology’de Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri alanında yürüttüğü yüksek lisans çalışmalarını 2010 yılında tamamladı. Bu süre zarfında Avrupa’nın önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden Alliander NV için yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik şebekelerine ve enerji piyasalarına entegrasyonu üzerine çalışmalar yürüttü. 2011 yılından itibaren altyapı ve enerji üretim projelerinde görev aldı. 2013 yılından itibaren elektrik dağıtım sektöründe görev yapmakta; enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden birinde akıllı şebekeler ve akıllı şehirler alanında teknoloji geliştirme süreçlerini yönetmektedir. 2016 yılından bu yana ODTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Bilimleri bölümünde kentsel alanlarda enerji yönetimi üzerine doktora çalışmalarını sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Özden ERÇİN

Enerji Siber Güvenlik Uzmanı


1982 yılında Antalya’da doğdu. 2004 yılında Mersin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Optimal Kontrol Sistemleri, Yapay Zeka ve Optimizasyon Algoritmaları alanında yürüttüğü yüksek lisans çalışmalarını 2011 yılında tamamladı.

2004-2011 yılları arasında Bakü-Tiblis-Ceyhan boru hattı projesinde ve Uluslararası petrol firması Botaş International Limited şirketinde SCADA ve Telekomünikasyon altyapılarının yönetilmesi, güvenliği alanında görev yaptı.

2011 yılından itibaren enerji sektörünün önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden birinde Akıllı Evler, Nesnelerin İnterneti ve Operasyonel Teknolojilerin Siber Güvenliği alanında proje yönetim faaliyetlerini yönetmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Murat NOYAN


(Ankara) Kazakistan’da ekonomi eğitimi aldıktan sonra 2006 yılından itibaren ısıtma ve enerji ekipmanları üzerine çalışan firmalarda yurtdışı görevlerde bulunmuş, 2013 yılı itibarıyla Türkiye’de kendi adına enerji ekipmanları üzerine ticarete başlamıştır. 2015 yılında Rusya’da, 2017 yılı itibarı ile de Ukrayna’da Ticari faaliyetlerine devam etmektedir. İyi derecede Rusça, Kazakça, İngilizce ve Türkçe bilmektedir
Türkiye’de enerji politikaları odaklı, ilk ve tek sivil yapılanma…

Aygül İVGEN


(Kazakistan -Akmolinskaya) Kazakistan’da elektrik bölümünden mezun olan Aygül İVGEN 1995 yılında Türkiye’ye yerleşmiştir. 2013 yılından itibaren Enerji üreten ekipmanlar, basınçlı kaplar üzerine Türkiye’den eski Sovyet ülkelerine ihracatlar gerçekleştirmiş ve bölgede proje ve kurulum konularında iştirak etmiştir. İyi derecede Rusça, Kazakça, İngilizce ve Türkçe bilmektedir
Türkiye’de enerji politikaları odaklı, ilk ve tek sivil yapılanma…

Sulayman CHAM

Energy Policy Turkey Magazine / Editor


Sulayman Cham was born in Banjul/Gambia and currently residing in the United States of America in Ohio. Graduated from the University of The Gambia with a Bachelor of Science in Chemistry in 2005 and in 2008 went to the Middle East Technical University in Ankara, Turkey to pursue a Master of Science in Analytical Chemistry. Mostly focused on the hydrocarbon chemistry and also the bio-energy reactions.
Currently studying in his final year at the Russ College of Engineering and Technology at Ohio University pursuing a second Masters Degree in Engineering Management and also working as the editor of Energy Policy Turkey Magazine of TESPAM.
Türkiye’de enerji politikaları odaklı, ilk ve tek sivil yapılanma…

Alper KAHVECİOĞLU

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


1981 yilinda Istanbul da dogdu. 2005 yilinda ODTU Petrol ve Dogalgaz Muhendisligin bitirdi. 2009 yilinda ayni bolumun Yuksek lisans programini tamamladi. 2006-2013 yillarinda TPAO Arastirma Merkezin de sondaj sivilari muhendisi olarak calisti. 2013 te Perenco sirketinde Sondaj bolumunde goreve basladi. Halen ayni sirkette yurt disinda sondaj sivilari muhendisi olarak calisiyor. Mesleki kariyerinin yani sira kuruldugu donemden bu yana Tespam’da petrol piyasalari ve fiyat politikalari uzerinde calismalar yapmaktadir. Iyi derecede ingilizce bilmektedir.

Yrd. Doç. Dr. İslam Safa KAYA

Enerji Hukuku Uzmanı


Yrd. Doç. Dr. İslam Safa KAYA, lise öğrenimini 2002 yılında Özel Muradiye Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra, aynı yıl Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giriş yaptı. 2006 yılında bitirdiği lisans eğitimi sonrasında Erciyes Üniversitesi SBE’de yüksek lisansına devam etti. 2009 yılında Ticaret Hukuku alanında yazdığı tezi ile yüksek lisansını tamamladı. Akabinde yine Kırıkkale Üniversitesi SBE’de devam ettirdiği doktora öğrenimini, Uluslararası Enerji Hukuku alanında yazdığı tezi ile sonlandırdı ve 2014 yılında Dr ünvanını aldı.
2006-2010 yılları arasında Ankara Barosu’na kayıtlı olarak Serbest Avukatlık yapan Kaya, aynı dönemde Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş./EnerjiSA’nın da vekilliğini yürüttü. 2010 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü’nde Avukat olarak görev yapmaya başladı. Bu dönemde birçok uluslararası enerji tahkiminde TPAO vekili olarak bulunan Kaya, görev yaptığı süre içerisinde başta Libya olmak üzere, yurtdışı birçok iştirakte aktif olarak hukuki danışmanlık hizmeti verdi. Aynı dönemde ihale mevzuatına ilişkin eğitimlere iştirak ederek, TPAO’nun birçok ihalesinde düzenleyici ve denetleyici olarak görev aldı. TPAO’da görev yaptığı dönemde 1 yıl süreyle Kahire merkezli Aldiwan Arabic Language Center bünyesinde Arapça dil eğitimi aldı. Kaya, doktorasını tamamlamasını müteakip 2015 yılında Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Yrd. Doç. Dr. olarak atandı.
Halen Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Kaya, Erciyes Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde de Enerji Hukuku ve Uluslararası Hukuk derslerini yürüttü. Ankara Ticaret Mahkemeleri’nde Enerji davalarında bilirkişilik yapan Kaya’nın, enerji hukuku ve uluslararası hukuk alanlarında birçok kitabı ve uluslararası indexli makalesi bulunmaktadır.
Çok iyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Kaya, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Fatih EMRE ANAÇ

Enerji Uzmanı / Uluslararası İlişkiler


Fatih Emre ANAÇ (Ankara), Bilkent Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler mezunudur. Türkiye’deki Göçmenlerin Entegrasyon Sorunları ilgili proje çalışmalarında bulunmuştur. 2013-2014 yılları arasında Estonya-Tallinn Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü, Erasmus Programı kapsamında Günümüzde Çin’in Afganistan Politikaları ve Rus Kültür ve Kimliğinin Oluşması Projelerinde çalışmıştır. Bilkent Üniversitesi şeref öğrencisi (2011-2015) ve Bilkent Üniversitesi Yüksek şeref öğrencisi (2012-2013) olan ANAÇ halen Hacettepe Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmaktadır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Ahmet KASAN

Uluslararası İlişkiler Uzmanı


Ankara Üniversitesi – Siyasal Bilgiler Fakültesi / – Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 2015 ögretim yılı bahar dönemi erasmus proğramı ile Irlanda/ Limerick Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümü eğitimi görmüştür. Çok sayıda proje, seminer ve panellere katılmış olan Ahmet KASAN’ın
“Turkish students initiate media project for Africa”
“Respected Ottoman scholar Ebubekir Efendi inspires Erzurum, Cape Town ties”
“Dünyayı değiştirmenin anahtarı – Toplumsal Hareketler Sosyolojisi – Ahmet Uysal-Tezkire Yayınları -Kitap Kritiği”
konularında makaleleri bulunmaktadır.

ABD, İrlanda, Hindistan Cumhuriyeti, Fas, Filistin, İsrail, Almanya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Belçika ve Macaristan’da çeşitli aktivitelerde bulunan Kasan Yüksek Lisans yapmaktadır.

Hakan BAŞPINAR

Uluslararası İlişkiler Uzmanı


Aralık 1991’de Kayseri’de doğmuştur. İlk ve orta eğitimini Kayseri’de tamamladıktan sonra lisans eğitimini 2015 yılında Ankara Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Siyasal Bilgiler Fakültesi-Uluslararası İlişkiler mezunudur. Ankara Üniversitesi bünyesinde Rusça eğitimi almaktadır. Rusya’nın Afrika politikası ve enerji politikası üzerine çalışmaktadır. Yurtdışı deneyimleri olarak; Amerika (4 ay), Ukrayna Maidan Hareketlerini ve sosyal yapısını 2013-2015 yıllarında yerinden takip etme imkanı bulmuştur. Toplumsal ve etnik yapısını incelemek amacıyla Balkan ülkelerini (Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan) ziyaret etmiştir.

Özcan DALMIŞ

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


1988 yılında Kabataş/Ordu ilinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu ve Giresun’da tamamladı. Üniversite eğitimini 2012 yılında öğrenim dili Rusça olarak Azerbaycan Devlet Petrol (Neft) Akademisi’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendislik bölümünün “Petrol-gaz Boru Hatlarının ve Depolarının Projelendirmesi, İnşaası ve İşletilmesi” alanından mezun oldu. 2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans öğrenimine başladı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı bitirdi. Yüksek lisans tez calışmasını “doğalgaz enerjisi arz güvenliği” konusunda yaptı. İleri derecede Rusca, Azerice ve İngilizce bilektedir.

Fahri SOMUNCU

Mimar / Enerji & Çevre Uzmanı


1987 yılında İzmir’de doğdu. 2011 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu. Akabinde yenilenebilir enerji uygulamaları ve çevresel değerlendirmeler ile ilgili çalışmalarda bulundu. 2014 yılından beri Desire Mimarlık Şirketinin yönetimini üstlenmekte ve iklim değişikliği konulu araştırmalar yapmaktadır.

Mesut KARTA

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz / Maden


1988 Erzurum doğumlu. Van Kazım Karabekir lisesini bitirdi. Üniversiteyi Azerbaycan Devlet Petrol Akademisinde , Petrol gaz boru hatları ve depolarının proje işletilmesi ve teçhizatı bölümünde bitirdi. Yüksek lisansı Malatya İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünde yaptı. Yüksek lisans tez çalışmasını Elbistan linyiti, Turba ve Biyokütlenin Sıvılaştırma Olanaklarının Araştırılması üzerinde yaptı. İyi derecede Rusça ve İngilizce bilmektedir. Şu an Börte Anonim şirketinde saha sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Şahin COŞKUN

Alternatif Enerji Kaynakları Uzmanı / Malzeme Bilimci


1984 yılında Bursa’da doğmuştur. Lisans eğitimini 2007 yılında Gazi Üniversitesi Metalurji Öğretmenliği Programında tamamlamıştır. Lisansüstü eğitimine ODTÜ, Metalurji ve Malzeme Mühendsiliği Bölümünde devam etmektedir. 2012 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamış, 2017 itibariyle doktora çalışmalarını tamamlama aşamasındadır. Aynı bölümde 2008 yılından beri Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Akademik çalışmaları nanomalzemelerin üretilmesi ve bu malzemelein yeni nesil opto-elektronik cihazlarda kullanılmasını kapsamaktadır. Araştırma konuları arasında yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilikçi enerji depolama sistemleri yer almaktadır.

Sezai TOPRAK

Enerji Uzmanı / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi


Sivas -1984, ilk ve Orta öğrenimi Sivas’ta tamamladı. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde 2006 yılında tamamladı. ABD’de New York Columbia Universitesi – Kamu Yönetimi dalında yüksek lisansını 2017 yılında tamamladı. Gazi Üniversitesi – Muhasebe dalında yüksek lisansını yapmakta olup şu anda tez aşamasındadır.
İş hayatına 2006 yılında özel sektörde başladıktan sonra 2007-2009 yılları arasında Elektrik Üretim A.Ş.’de görevde bulundu. 2009-2011 yılları arasında Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu’nda Uzman Yardımcısı olarak görev yaptı. 2011 yılından itibaren ise Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’nda Uzman olarak görev yapmaktadır.

Sinan UZUNDUMLU

Su Kaynakları Biyoyakıt Uzmanı / Biyoloji-Su


2008 yılında Atatürk üniversitesi biyoloji bölümünden mezun oldu. 2014 yılında ise Çanakkale Üniversitesinde Su Kaynakları Kalitesi üzerinde yüksek lisansını tamamladı. Halen aynı üniversitede Planktolonoji alanında doktora programına devam etmektedir. Türkiye’nin sahip olduğu su kaynaklarının potansiyeli, bu kaynakların yönetiminin sağlanması ve olağan dışı biyoyakıt teknikleri ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Recep Bülent GÖKALP

Elektronik Mühendisi (Robotics)


1969 Ankara doğumludur. 1986 yılında Ankara Fen Lisesi’nden, 1991 yılında ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Türkiye’de Aselsan, Havelsan, yurtdışında da Lockhead Martin, Boeing gibi firmalarda önemli projelerde görev aldı. Yaklaşık 10 yıldır insansız su altı sistemleri konusunda çalışmalar yapmaktadır. Halen HOYTEK Mühendislik firmasında teknik operasyonlardan sorumlu kurucu ortak olarak görev yapmaktadır.

Necdet KARAKURT

Enerji Uzmanı (Petrol ve Doğal Gaz)


Necdet Karakurt (1973 / İstanbul), 1995 yılında üniversite eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi – Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 1999 yılında devlet resmi bursu ile gittiği ABD’de Texas A&M University’de Jeofizik dalında yüksek lisansını 2005 yılında kendi imkanları ile tamamladıktan sonra yurda geri döndü ve mesleğine 2007 yılında TPAO’da aktif olarak başladı. İyi derecede İngilizce bilmektedir.
Kaynaklarının farkında olmayan devletler koyun gibidir

Yrd. Doç. Dr. İsmail SAFİ

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi


Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 1994 mezunu İsmail Safi, yüksek lisansını 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Kent ve Çevre Bilimleri anabilim dalında tamamlamıştır. Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde Siyaset Bilimi anabilim dalında 2005 yılında tamamlamıştır. Milli Güvenlik Akademisi’nden 2006 yılında mezun olan Dr. İsmail Safi, 2007 yılında Azerbaycan Uluslararası Bilimler Akademisi’nden fahri profesörlük derecesi almıştır. TOBB ve Gazi Üniversiteleri’nde öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Vakfı Akademi Kurulu üyesi de olan Dr. İsmail Safi 2017 yılı itibari ile İstinye Üniversitesinde siyaset bilimi ve kamu yönetimi dekanı olarak görevine devam etmektedir.

Ayrıca birçok ulusal ve uluslararası STK’larda görev almıştır. Halen “Avrasya Sivil Toplum İşbirliği Derneği” başkanlığını ve “Uluslararası Karadeniz-Hazar İşbirliği Vakfı” (BSCSIF) başkan yardımcılığını yürütmektedir.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesidir. Bu kapsamda Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı, Dış İlişkiler Danışma Kurulu Üyeliği, Sosyal İşler Başkan Yardımcılığı, Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği ve son olarak da Genel Sekreter Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuştur.

12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçilen Safi, ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği, NATO Parlamenter Asamblesi üyeliği, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Yrd.Doç.Dr. Emete Gözügüzelli

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Deniz Hukuku


Akademisyen ve Deniz Hukuku Uzmanı. 05.09.1978’de Lefkoşa’da doğdu. Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Lisans Uluslararası İlişkiler bölümünden yüksek şeref diploması ile mezun oldu. Yüksek Lisans öğreniminin hemen ardından Dışişleri Bakanlığı’na sözleşmeli personel olarak girdi. Bir süre Bakanlık bünyesinde Kıbrıs müzakere süreçlerinde raportör ve ilgili idari işlerde çalıştı. Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Uluslararası Parlamenterler Birliği Başkanlığının Danışmanı olarak görevine devam etti. Ayni dönemde İsveç Parlamentosu himayesinde Dışişleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Doğu Akdeniz’in Güvenliği konusunda eğitime katılarak Kıbrıs konusunda Parlamento üyelerine brifing verdi. Kıbrıs konusu üzerinde yurt dışında ve Türk dünyasında pek çok konferansta konuşmacı olarak yer alan Gözügüzelli, Doktora eğitimini Girne Amerikan Üniversitesi’nde Uluslararası Deniz Hukuku üzerine yüksek şeref ile tamamladı. Gözügüzelli, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Ayrıca kısa adı BAU-DEHUKAM olarak bilinen ve KKTC’de ilk olan Deniz Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezinin kurucusu ve halen Başkanıdır. Ayrıca KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Deniz Hukuku ve Enerji Danışmanıdır. Pek çok dergi ve gazetelerde yayınları ve kitapları mevcuttur. İngilizce bilmektedir. Bir çocuk sahibidir.

Cemalettin TÜNEY

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi


1963 Sinop doğumlu olan Tüney, ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Lisans Eğitimini 1983-1987 yılları arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İİBF, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamlayan Tüney, 2007 yılında Gazi Üniversitesinden Siyaset ve Sosyal Bilimler dalında Master Derecesi almıştır. İş ve meslek hayatına 1988-1995 yılları arasında TÜBİTAK Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak başlayan Tüney, 1995-2002 yılları arasında özel sektörde görev yapmıştır. 2003 yılında kamuya dönüş yapan Tüney, 2003-2004 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşavirliği görevine, 2004-2008 yılları arasında ise Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 2008-2014 yılları arasında EPDK’da çeşitli sektörel Daire Başkanlıkları görevinde bulunan Tüney, 2014-2015 tarihleri arasında ise TÜBİTAK Başkan Danışmanı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Danışmanı olarak görev almıştır. İngilizce bilmekte olan Tüney, 24.07.2015 tarihi itibariyle TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanlığına atanmıştır.

Ahmet DOĞAN

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Ekonomi ve Siyaset Bilimi


Ahmet Doğan, is born in Izmir, 28th of July 1968, grew up near Munich, Germany.
Following his education in economics Mr. Doğan has worked in London in the insurance industry for over five years and has gained experience in underwriting and risk analysis.
He was the General Manager of Sigma Risk Consultants (TR), an Ankara based political, societal and security risk management company, General Manager of Chicago based Sigma Business Services Corp (USA). He has also been a Managing Partner in an energy sector publication called Energy IQ and defense sector publication called C4Defence which provide insight and exclusive information and verified data to it’s subscribers.
For over twenty years he has participated in developing and managing the security risk management, public affairs and government relations for projects in energy, security, defense and infrastructure.
Mr. Doğan has worked together in projects with companies such as Amylum, AdTrans, AeroSpatiale, Ansaldo-STS, Deloitte, Mott MacDonald, Siemens Business Services, SNC-Lavalin, Statkraft, Symantec, Turkcell, Vodafone, Willis Insurance, Zurich Insurance and international organizations such as Japan International Cooperation Agency (JICA), Japan External Trade Organization (JETRO), several Embassies and Defense Attaché Offices.
Apart from his business activities he is currently an advisor to international organizations, corporations as well as government agencies.

Ramazan USTA

Danışmanlar Kurulu Üyesi/ Elektrik-Elektronik


Ramazan USTA, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Temmuz 1994’te “Elektrik-Elektronik Mühendisi”, Gazi Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Çevre Bilimlerinde “ISO 14000-Çevre Yönetim Sistemleri” üzerine Yüksek Lisansını tamamlayarak “Çevre Bilim Uzmanı” ve Dumlupınar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme, Yönetim-Organizasyondaki “Zaman Yönetimi” üzerine Yüksek Lisansını tamamlayarak “İşletme Bilim Uzmanı” unvanını aldı. Ege Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme ABD’da Doktora Programına devam etmekte olan USTA; Ağustos 1994’te Ankara Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. 1995 yılında Türk Standardları Enstitüsü’ne (TSE) Mühendis olarak geçiş yaptı. TSE’nin Kayseri, İzmir, Konya Bölge Müdürlüklerinde görev aldı. Temmuz 2001’de TSE Giresun Mahalli Temsilcisi, Ocak 2005’de TSE İzmir Bölge Müdürü, Ocak 2007’de TSE İzmir Laboratuvarları Grup Başkanı, Kasım 2011’de TSE Standard Hazırlama Merkez Başkanı, Temmuz 2014’te ETKB Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Bu görevlerinin yanı sıra 2003–2007 eğitim-öğretim yılları arasında KTÜ, Dokuz Eylül ve Ege Üniversitelerinde Yönetim Sistemleri, Kalite Güvence ve Standartları konularında Dersler verdi. Halen YEGM Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Mustafa İLBAŞ / Gazi Üni. Enerji Sistemleri Müh. Böl. Öğr. Üyesi

Danışmanlar Kurulu Üyesi


Yozgat doğumlu olan Prof. Dr. Mustafa İLBAŞ, 1988 yılında Erciyes Üniversitesi’nden Makine Mühendisi olarak mezun oldu. 1991 yılında Erciyes Üniversitesi (EÜ) Fen Bilimleri Enstitüsünde Lazer Konusunda Yüksek Lisansını tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi oldu. 1993-1997 yılları arasında İngiltere (Birleşik Krallıklar) UWCC Wales Üniversitesinde, Makine Mühendisliği ve Enerji konusunda Doktorasını tamamladı. 1997 ve 2005 yıllarında İngiltere, Cardiff University’de Hidrojen enerjisi konusunda Post-Doktora ve proje çalışmaları yaptı. 2016 yılında Eğitim ve araştırma faaliyetleri için ABD – University of Florida’da bulunan Prof. Dr. İLBAŞ çok sayıda ülkede uluslararası işbirliği ve akademik faaliyetlerde bulunmuştur. Prof. Dr. İLBAŞ, 1997 yılında EÜ – Mühendislik Fakültesinde Yrd. Doç. Dr., 2000 yılında Doç. Dr. ve 2006 yılında da Prof. Dr. ünvanlarını aldı. 2009 yılında Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesine Profesör olarak atandı.

Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu, başkan veya yönetici olarak ve çeşitli üniversitelerde Yönetim Kurulu Üyeliği, Fakülte Kurulu üyeliği, Kurucu Rektör Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuştur. Üniversite-Sanayi-Odalar ve Üniversite-Sektör işbirliği için önemli çalışmalarda bulundu. Halen Gazi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Gazi Üniversitesi Etik Komisyonu üyesidir. Fransızca ve çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Barış ŞANLI

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Elektrik - Elektronik


Barış ŞANLI, lise eğitimini TED Karabük Koleji’nde 1996 yılında Matematik ve Bilim dalında tamamlamış, 2001 yılında The University of Manchester’da Elektronik Fakültesi’nden mezun olmuştur. Orta Doğu Üniversitesi’nde asistan olarak kısa bir süre görev yapan Şanlı, 2005 yılında Elektronik Mühendisi olarak Enerji Bakanlığı kadrosuna katılmıştır. 2009 yılından beri Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu (EPDK) bünyesinde danışmanlık, Enerji İşleri direktörlüğü vekaleti ve LPG Piyasaları Daire Başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur. Şanlı, halen EPDK danışmanlar kurulu üyeliği ve Enerji Bakanı müsteşar danışmanlığı görevlerini yürütmektedir.

Prof. Dr. Salih YAZICIOĞLU / Gazi Üni. / Teknoloji Fak / İnsaat Müh. Bölüm Başk.

Danışmanlar Kurulu Üyesi


1964 Rize doğumlu olan Prof.Dr Salih YAZICIOĞLU, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını Fırat Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Yapı Eğitimi Anabilim Dalında tamamlamıştır.

Sadi CİVELEKOĞLU

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Maden


Sadi CİVELEKOGLU, İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisi Bölümü mezunudur. 1990-2003 MTA Genel Müdürlüğü Teknik Eleman, 2003-2005 MİGEM Teknik Eleman, 2005-2007 MİGEM Denetleme Şube Müdürü, 2007-2010 Teknik Eleman, 2010-2012 MTA Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, 2012- 2014 Maden İşleri Genel Müdür Yardımcısı 2014-2015 Maden İşleri Genel Müdür Vekili görevlerinde bulunmuştur.