Strateji ve Politika Üretiyoruz

Ülkemizin enerji politikaları ve stratejilerini, bürokrat düşüncesi ve mantığından farklı olarak teknik altyapısı olan ve enerji sektöründe aktif çalışan uzmanlar tarafından üretilmesi gerektiğini algılayan bir ekip oluşturduk. Türkiye, yakın coğrafya ve küresel ölçekte enerji politikaları ve stratejileri geliştirmek için hep birlikte gönülden bağlıyız.

Uzmanlarımız, enerji konularında bilgi, tecrübe ve teknik analizlerini özverili bir şekilde kaleme alarak uluslararası enerji politikaları ve stratejilerinde ülkemize, hükumetimize, ilgili kurum ve kuruluşlar ile kişilere yön vermekte ve sizlerle bu platform üzerinden paylaşmaktadır.

Oğuzhan AKYENER

TESPAM Başkanı


Oğuzhan Akyener 1983 yılında Gönen’de doğmuştur. Eğitim hayatına Gönen Şehit Rahmi İlkokulunda başlamış ve orta okuldan itibaren, Gönen Anadolu Lisesi’nde devam etmiştir. 2001 yılında buradan mezun olduktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği’nde lisans eğitimine başlamıştır.
ODTÜ’de öğrenim gördüğü dönemde çok aktif bir öğrencilik hayatı geçiren Akyener, birçok sosyal projede görev almış, TESPAM’ı bir öğrenci kulübü olarak hayata geçirmiş, eş zamanlı olarak Anadolu Üniversitesi’nde İşletme alanında eğitim almaya başlamış, Gönen Jeotermal Kaynakları ile ilgili projeler hazırlamış ve birçok uluslararası ortamda konuşmacı olarak ülkesini ve kurucusu olduğu öğrenci kulüplerini temsil etmiştir.
2006 yılında ODTÜ Petrol ve Doğalgaz Mühendisliğinden, 2008 yılında ise Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olmuştur.
Aynı zamanda ODTÜ mezuniyeti sonrasında, Gönen Belediyesi’ne “Jeotermal Rezervuar Yönetimi” ve yüzey tesisleri alanında bir yıl boyunca danışmanlık hizmeti vermiştir. Bu süreçte de eş zamanlı olarak bir dış ticaret firmasında iş hayatına başlamıştır.
2006 yılı sonunda TPAO Yurtdışı Projeler Dairesi’nde Rezervuar Mühendisi olarak göreve başlayan Akyener, kurumun Azerbaycan, Libya, İran, Cezayir, Irak, Tunus, Kazakistan, Brezilya, Ukrayna, Suriye, Özbekistan, Türkmenistan, İngiltere, Rusya gibi birçok projesinde aktif görev almıştır. Ayrıca 2007 yılında ODTÜ Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bölümünde, uzaktan algılama ve CBS tabanlı sistemler alanında akademik çalışmalar yapmıştır.
2007 – 2009 yılları arasında TPAO’nun Libya Ofisinde teknik ihalelerin değerlendirilmesi kapsamında dönüşümlü olarak görev almıştır.
2010 – 2011 yılları arasında Ağrı Doğubayazıt İlçesinde (kısa dönem olarak) askerlik görevini tamamlamıştır. Askerlik sürecinde de, “Bölük İçi Kalite Çemberi” gibi bazı yeni uygulamaların hayata geçmesine vesile olmuştur.
2011 – 2014 yılları arasında TPAO’nun Azerbaycan ofisine, ilgili bütün projelerden sorumlu Teknik Müdür olarak atanmış ve TPAO’yu ilgili uluslararası ortamlarda temsil etmiştir.
2014 – 2018 yılları arasında, TPAO’nun Merkez Ofisinde Yurtdışı Projeler ve İş Geliştirme alanında danışmanlık görevini sürdürmüştür.
Ayrıca Azerbaycan’dan Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra, 2015 yılında, bir öğrenci kulübü olarak başlattığı TESPAM’ı bir düşünce kuruluşu olarak yeniden aktive etmiş ve TESPAM bünyesinde birçok uluslararası çalışma ve projeye imza atmıştır.
50’den fazla makalesi, yüzlerce köşe yazısı, onlarca röportajı farklı ortamlarda yayınlanmış ve ulusal, uluslararası arenada beğeni kazanmıştır.
TESPAM bünyesinde çıkartılan “Energy Policy Turkey” ve “Turkish Journal of Energy Policy” dergilerinin yazarı ve imtiyaz sahibidir.
“Enerji Panorama” ve “Yerli Düşünce” dergilerinde de köşe yazarlığı yapmakta, TESPAM’ın başkanlığını, TENVA’nın yönetim kurulu üyeliğini ve Kıbrıs Bahçeşehir Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulamaları Araştırma Merkezi’nin de danışmanlar kurulu üyeliğini sürdürmektedir.
Köklerine bağlı, şehirlileşme üzerine kurulan bir medeniyet tasavvurunu hayata geçirme gayesiyle faaliyet gösteren; “Cuma Ağacı” derneğinin ise kurucu başkanıdır.
Farklı alanlarda kaleme aldığı (“Peygamber Ordusunda Askerlik”, “Cuma Rüzgarı”, “Bizim Halep: Enerji Harekatı”, “Doğu Akdeniz Gaz Politikaları”, “Enerji-Güvenlik-Siyaset Boyutlarıyla Suriye İç Savaşı”, “Türk-İslam Dünyasında Enerji Birliği” ve “Yeni Türkiye Vizyonunu Taşıyan Örnek Bir Belediyecilik Anlayışı” isimlerinde) 7 adet kitabı bulunan Akyener, 2016 yılında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde İşletme alanında yüksek lisans programını tamamlamıştır.
2017 yılında ise Polis Akademisi’nde Uluslararası Güvenlik alanında başladığı ve tamamlanmak üzere olan akademik çalışmalarına ek olarak, hukuk ve uluslararası ilişkiler alanlarında da farklı üniversitelerde eğitimine devam etmektedir.
Bugüne kadar birçok uluslararası ortamda ülkesini temsil eden, ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarına mülakatlar veren, yerine göre manşetlerde yer alan ve ülkesinin enerji politikalarının belirlenmesinde önemli katkılar ortaya koyan Akyener, Cumhurbaşkanlığı makamına özel olarak hazırlanan “Ulusal Güvenlik Yapılanması” ve “Devlet E-Hafıza” gibi proje gruplarında da yer almıştır.
Çok iyi derece İngilizce bilen Akyener, evli ve üç çocuk babasıdır.
Enerji politikalarında; gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye...

Dr. Abdullah ALTUN

TESPAM İstanbul Koordinatörü / Uluslararası Ticaret ve Kalkınma Uzmanı


Dr. Abdullah ALTUN, ODTÜ İktisat bölümünden 2006 yılında mezun olmuştur. Yine iktisat alanında yüksek lisansını 2008 yılında Selçuk Üniversitesinde ve doktorasını da 2017 yılında Gebze Teknik Üniversitesinde tamamlamıştır. Doktora çalışmalarına devam ederken 1 yıl Malezya’nın Melaka şehrinde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuştur. Hâlihazırda TÜBİTAK’ta iş hayatına devam eden Dr. Altun’un Küresel Değer Zincirleri ve makroekonomik etkileri üzerine İngilizce bir kitabı, yakında yayına hazır olacak bir iktisat romanı ve uluslararası ekonomi ve işletmecilik alanlarında yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır.

Dr. Selçuk ÖZGEN

Maden ve Kömür Çalışmaları Koordinatörü / Enerji Uzmanı / Maden


Süleyman Demirel Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünde Lisans (2004) ve Yüksek Lisans (2008) eğitimini tamamlayan Dr. Selçuk ÖZGEN, 2014 yılında Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Cevher Hazırlama A.B.D. doktora programından mezun olmuştur.

Özcan DALMIŞ

Kurumsal İletişim Koordinatörü / Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


Öğrenim dili Rusça olarak Azerbaycan Devlet Petrol (Neft) Akademisi’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendislik bölümünün “Petrol-gaz Boru Hatlarının ve Depolarının Projelendirmesi, İnşaası ve İşletilmesi” alanından mezun oldu. 2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans öğrenimine başladı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı bitirdi. İleri derecede Rusca, Azerice ve İngilizce bilektedir.

Sezai TOPRAK

Yazı İşleri Koordinatörü / Enerji Uzmanı / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi


Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde 2006 yılında tamamladı. ABD’de New York Columbia Universitesi – Kamu Yönetimi dalında yüksek lisansını 2017 yılında tamamladı. Gazi Üniversitesi – Muhasebe dalında yüksek lisansını yapmaktadır.

Burak KAYAEL

Irak Çalışmaları Koordinatörü / Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2012 tamamladı ve halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Serhat Süha ÇUBUKÇUOĞLU

Orta Doğu Koordinatorü / Enerji Uzmanı / Uluslararası İlişkiler


2009 yılında Edinburgh Üniversitesi’nden elde ettiği İşletme yüksek lisans derecesi neticesinde IBM’in Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa bölgesinde eğitim planlama müdürü olarak İstanbul’da göreve başlamıştır. 2012-2013 yıllarında Dubai Amerikan Üniversitesi’nde Ortadoğu Araştırmaları sertifika programını tamamlayarak Arapça, Körfez ülkeleri, Dinler Tarihi ve Ortadoğu Tarihi üzerine araştırma yapabilme olanağı bulmuştur. 2013-2014 yıllarında ABD’deki Tufts Üniversitesi The Fletcher School of Law and Diplomacy’den Uluslararası İlişkiler alanında master derecesi almıştır.

Fatih TEMİZ

İş Güvenliği ve Çevre Çalışmaları Koordinatörü / Enerji Uzmanı / Çevre


İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Lisans öğrenimi sırasında 2005–2006 akademik yılını İngiltere’de bulunan University of Newcastle upon Tyne’da misafir öğrenci olarak geçirdi. 2007 Güz döneminde ise Almanya’nın Lüneburg kentinde Leuphana Universität’te ekoloji araştırmalarında görev aldı. The Pennsylvania State University’de petrol arama ve üretim faaliyetlerinde atık yönetimi konusunda 2012–2014 yılları arasında eğitim gördü. Mayıs 2014’te Yüksek Çevre Mühendisi olarak mezun oldu. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Av. Faruk KÜÇÜK

TESPAM Hukuk Danışmanı


Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek lisans (İdare Hukuku) mezunudur.

Gökhan GÜLER

Doğu Akdeniz Uzmanı


Girne Amerikan Üniversitesi’nde Türk Dili Edebiyatı Öğretmenliği bölümü mezunudur.

Mahmut Erbil SOYLU

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


1983 yılında Eminönü, İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğrenimini İstanbul Bahçelievler ilkokulu ve Fatih Vatan Anadolu Lisesinde, ortaöğrenimini İstanbul Atatürk Fen Lisesinde tamaladı. 2001 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği alanında yüksek eğitim hayatında başladı ve 2006 yılında mezun olarak iş hayatına adım attı. Aynı yıl içerisinde Toreador şirketinde açık deniz petrol ve doğal gaz mühendisi olarak Akçakoca doğal gaz saha geliştirme projesinde göreve başladı. Bugüne kadar birçok petrol ve doğal gaz projesinde aramacılık, sondaj, kuyu tamamlama, üretim planlama ve rezervuar yönetimi alanlarında çalışmalar yürüttü. 2016 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaat fakültesi, Gemi ve Deniz Teknolojisi bölümünde vermiş olduğu “Denizde petrol ve rüzgar projelerinin farklı mesleki disiplinler içeren bir çerçeve dahilinde tartışılması ve Monte Carlo metodu ile fizibilite değerlendirmesi” konulu tez ile yüksek lisans derecesine hak kazandı.
Konvansiyonel petrolcülüğe ek olarak, derin deniz alanlarında bulunan hidrat kaynaklarının sondajı, kuyu tamamlaması ve üretimi, açık deniz rüzgar enerji sistemleri, açık deniz platform dizaynı, gelişmiş yöntemlerle ağır petrol üretimi gibi alanlara ilgi gösteren Mahmut Erbil Soylu, evli ve iki çocuk babasıdır.

Recep Bakar

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


Recep was born in Karamursel, Kocaeli, Turkey and currently residing in Istanbul, Turkey. He is currently pursuing the PhD degree in Mechanical Engineering at Koç University, Istanbul, Turkey.
Recep also holds a B.S degree in Petroleum and Natural Gas Engineering from Istanbul Technical University, Istanbul, Turkey and a M.S degree in Petroleum Engineering from Colorado School of Mines, Golden, USA.
He has both international and national extensive research and working experience. His research and expertise focus on Computational Fluid Dynamics, Micro-fluidic chips, Turbulent Combustion, Reservoir Engineering, Reservoir Simulation, Hydraulic Fracturing, Unconventional Resources, DFITs, Well Testing, EOR, Petroleum Economics, and Programming in Matlab, Python, C++. In addition, he has publications relevant to his research areas.

Muhammet KUTLU

TESPAM Basın Danışmanı


Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunudur.

Bilgehan AKYENER

TV Enerji Koordinatörü


Balıkesir Üniversitesi mezunudur. Şirket yönetim sistemleri, belgelendirme konularında sertifikalarına sahiptir.

Dr. Cyril Widdershoven

Enerji Politikaları Danışmanı


Dr Cyril Widdershoven is a veteran global energy market expert and founder of VEROCY, a Dutch integrated risk consultancy focusing on scenario planning and strategies for the MENA-Turkey region. He holds several advisory positions at various international think tanks and Western energy firms. Dr. Widdershoven, with his regional expertise in Africa and the Middle East, oversees the Mediterranean Energy Political Risk Consultancy. Across the MENA region, he has been heavily involved in the oil and gas sectors throughout his career, holding positions at Capgemini Consulting (Principal Consultant Centre of Excellence Oil and Gas International (Calgary, Canada), Deloitte Financial Advisory Services (Senior Manager, Oil & Gas), and as Senior Financial Analyst Oil & Gas Sector FDA, where he managed and advised the oil and gas department on equity and bond markets.

Dr. Widdershoven has led energy publications, including North Africa Oil and Gas Magazine (now called Petroleum Africa), the Middle East Oil Gas Newsletter and Africa Oil Newsletter at Newsbase (UK). Over the span of several decades he has lived and worked in Egypt, Lebanon, Jordan, Sudan, Iraq, and the UAE, and also taken on extended projects for clients in Oman, Iran, Syria, Tunisia, and Turkey. Dr. Widdershoven earned his post graduate degrees at King’s College, University of London, Department of War Studies, and an M.A. in Middle East Studies at the University of Nijmegen, Netherlands.

Haluk DİRESKENELİ

Enerji Uzmanı


ODTÜ Makina Mühendisliği mezunudur. MMO ve ODTÜ Mezunları Derneği
Enerji komisyonları, KadirHas Üniversitesi Enerji Enstitüsü Danışma
Kurulu üyesidir.

Musa DİLSİZ

Petrol Fiyatları Çalışmaları Koordinatörü / Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


2011 yılında ODTÜ Petrol ve Doğalgaz mühendisliği bölümünden mezunudur.

Firevs İLÇİ

TESPAM Enerji Uzmanı


Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde okurken 2008 yılında Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile 1 sene boyunca İtalya’da University of Bologna’da Kimya Mühendisliği Bölümü’nde öğrenim görmüştür. 2012 yılında YLSY bursunu kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’nde The Pennsylvania State University’de Enerji ve Maden Mühendisliği Bölümü’nde tezli yüksek lisans programını tamamlamıştır. Yüksek lisansta yapmış olduğu çalışması ve tezi ile Society for Risk Analysis (SRA) ‘ın düzenlemiş olduğu yıllık konferansında hem sunum yapma hakkı (2015 Travel Award (Virginia (A.B.D.)) hem de ödül kazanmıştır.

Tuğrul ATASOY

TESPAM Enerji Uzmanı / Elektrik Üretim ve Dağıtımı


1987 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladığı TED Ankara Koleji’nden sonra 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Eindhoven University of Technology’de Sürdürülebilir Enerji Teknolojileri alanında yürüttüğü yüksek lisans çalışmalarını 2010 yılında tamamladı. Bu süre zarfında Avrupa’nın önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden Alliander NV için yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik şebekelerine ve enerji piyasalarına entegrasyonu üzerine çalışmalar yürüttü. 2011 yılından itibaren altyapı ve enerji üretim projelerinde görev aldı. 2013 yılından itibaren elektrik dağıtım sektöründe görev yapmakta; enerji sektörünün önde gelen şirketlerinden birinde akıllı şebekeler ve akıllı şehirler alanında teknoloji geliştirme süreçlerini yönetmektedir. 2016 yılından bu yana ODTÜ Mimarlık Fakültesi Yapı Bilimleri bölümünde kentsel alanlarda enerji yönetimi üzerine doktora çalışmalarını sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Özden ERÇİN

Enerji Siber Güvenlik Uzmanı


2004 yılında Mersin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Optimal Kontrol Sistemleri, Yapay Zeka ve Optimizasyon Algoritmaları alanında yürüttüğü yüksek lisans çalışmalarını 2011 yılında tamamladı.

2004-2011 yılları arasında Bakü-Tiblis-Ceyhan boru hattı projesinde ve Uluslararası petrol firması Botaş International Limited şirketinde SCADA ve Telekomünikasyon altyapılarının yönetilmesi, güvenliği alanında görev yaptı.

2011 yılından itibaren enerji sektörünün önde gelen elektrik dağıtım şirketlerinden birinde Akıllı Evler, Nesnelerin İnterneti ve Operasyonel Teknolojilerin Siber Güvenliği alanında proje yönetim faaliyetlerini yönetmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Murat NOYAN

TESPAM Ukrayna Koordinatörü


(Ankara) Kazakistan’da ekonomi eğitimi aldıktan sonra 2006 yılından itibaren ısıtma ve enerji ekipmanları üzerine çalışan firmalarda yurtdışı görevlerde bulunmuş, 2013 yılı itibarıyla Türkiye’de kendi adına enerji ekipmanları üzerine ticarete başlamıştır. 2015 yılında Rusya’da, 2017 yılı itibarı ile de Ukrayna’da Ticari faaliyetlerine devam etmektedir. İyi derecede Rusça, Kazakça, İngilizce ve Türkçe bilmektedir
Türkiye’de enerji politikaları odaklı, ilk ve tek sivil yapılanma…

Aygül İVGEN

TESPAM Rusya Koordinatörü


(Kazakistan -Akmolinskaya) Kazakistan’da elektrik bölümünden mezunudur. 2013 yılından itibaren Enerji üreten ekipmanlar, basınçlı kaplar üzerine Türkiye’den eski Sovyet ülkelerine ihracatlar gerçekleştirmiş ve bölgede proje ve kurulum konularında iştirak etmiştir. İyi derecede Rusça, Kazakça, İngilizce ve Türkçe bilmektedir
Türkiye’de enerji politikaları odaklı, ilk ve tek sivil yapılanma…

Sulayman CHAM

Energy Policy Turkey Magazine / Editor


Sulayman Cham was born in Banjul/Gambia and currently residing in the United States of America in Ohio. Graduated from the University of The Gambia with a Bachelor of Science in Chemistry in 2005 and in 2008 went to the Middle East Technical University in Ankara, Turkey to pursue a Master of Science in Analytical Chemistry. Mostly focused on the hydrocarbon chemistry and also the bio-energy reactions.
Currently studying in his final year at the Russ College of Engineering and Technology at Ohio University pursuing a second Masters Degree in Engineering Management and also working as the editor of Energy Policy Turkey Magazine of TESPAM.
Türkiye’de enerji politikaları odaklı, ilk ve tek sivil yapılanma…

Alper KAHVECİOĞLU

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz


ODTU Petrol ve Dogalgaz Muhendisligi mezunudur.

Yrd. Doç. Dr. İslam Safa KAYA

Enerji Hukuku Uzmanı


Dr. İslam Safa KAYA, lise öğrenimini 2002 yılında Özel Muradiye Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra, aynı yıl Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giriş yaptı. 2006 yılında bitirdiği lisans eğitimi sonrasında Erciyes Üniversitesi SBE’de yüksek lisansına devam etti. 2009 yılında yüksek lisansını bitirmesini müteakiben yine Kırıkkale Üniversitesi SBE’de devam ettirdiği doktora öğrenimini, Uluslararası Enerji Hukuku alanında yazdığı tezi ile sonlandırdı ve 2014 yılında Dr ünvanını aldı.
2006-2010 yılları arasında Ankara Barosu’na kayıtlı olarak Serbest Avukatlık yapan Kaya, aynı dönemde Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş./EnerjiSA’nın da vekilliğini yürüttü. 2010 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü’nde Avukat olarak görev yapmaya başladı. Bu dönemde birçok uluslararası enerji tahkiminde TPAO vekili olarak bulunan Kaya, görev yaptığı süre içerisinde başta Libya olmak üzere, yurtdışı birçok iştirakte aktif olarak hukuki danışmanlık hizmeti verdi. Aynı dönemde ihale mevzuatına ilişkin eğitimlere iştirak ederek, TPAO’nun birçok ihalesinde düzenleyici ve denetleyici olarak görev aldı. TPAO’da görev yaptığı dönemde 1 yıl süreyle Kahire merkezli Aldiwan Arabic Language Center bünyesinde Arapça dil eğitimi aldı. Kaya, doktorasını tamamlamasını müteakip 2015 yılında Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Öğretim Üyesi olarak atandı.
Halen Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev yapan Kaya, Erciyes Üniversitesi ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde de Enerji Hukuku, Uluslararası Hukuk ve Ceza Hukuku derslerini yürüttü. Ankara Mahkemeleri’nde Enerji davalarında bilirkişilik yapan Kaya’nın, enerji hukuku, uluslararası hukuk ve ceza hukuku alanlarında birçok kitabı, uluslararası indexli makalesi ve uluslararası bildirileri bulunmaktadır.
Çok iyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Kaya, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Ahmet KASAN

Uluslararası İlişkiler Uzmanı


Ankara Üniversitesi – Siyasal Bilgiler Fakültesi / – Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 2015 ögretim yılı bahar dönemi erasmus proğramı ile Irlanda/ Limerick Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler bölümü eğitimi görmüştür. Çok sayıda proje, seminer ve panellere katılmış olan Ahmet KASAN’ın
“Turkish students initiate media project for Africa”
“Respected Ottoman scholar Ebubekir Efendi inspires Erzurum, Cape Town ties”
“Dünyayı değiştirmenin anahtarı – Toplumsal Hareketler Sosyolojisi – Ahmet Uysal-Tezkire Yayınları -Kitap Kritiği”
konularında makaleleri bulunmaktadır.

Hakan BAŞPINAR

Uluslararası İlişkiler Uzmanı


Ankara Üniversitesi-Siyasal Bilgiler Fakültesi-Uluslararası İlişkiler mezunudur. Ankara Üniversitesi bünyesinde Rusça eğitimi almaktadır. Rusya’nın Afrika politikası ve enerji politikası üzerine çalışmaktadır.

Fahri SOMUNCU

Mimar / Enerji & Çevre Uzmanı


Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezunudur.

Mesut KARTA

Enerji Uzmanı / Petrol ve Doğalgaz / Maden


Azerbaycan Devlet Petrol Akademisinde , Petrol gaz boru hatları ve depolarının proje işletilmesi ve teçhizatı bölümünde bitirdi. Yüksek lisansı Malatya İnönü Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünde yaptı. İyi derecede Rusça ve İngilizce bilmektedir.

Şahin COŞKUN

Alternatif Enerji Kaynakları Uzmanı / Malzeme Bilimci


Lisans eğitimini 2007 yılında Gazi Üniversitesi Metalurji Öğretmenliği Programında tamamlamıştır. Lisansüstü eğitimine ODTÜ, Metalurji ve Malzeme Mühendsiliği Bölümünde devam etmektedir. 2012 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlamış, 2017 itibariyle doktora çalışmalarını tamamlama aşamasındadır. Aynı bölümde 2008 yılından beri Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Akademik çalışmaları nanomalzemelerin üretilmesi ve bu malzemelein yeni nesil opto-elektronik cihazlarda kullanılmasını kapsamaktadır. Araştırma konuları arasında yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilikçi enerji depolama sistemleri yer almaktadır.

Sinan UZUNDUMLU

Su Kaynakları Biyoyakıt Uzmanı / Biyoloji-Su


Atatürk üniversitesi biyoloji bölümünden mezun oldu. 2014 yılında ise Çanakkale Üniversitesinde Su Kaynakları Kalitesi üzerinde yüksek lisansını tamamladı. Halen aynı üniversitede Planktolonoji alanında doktora programına devam etmektedir. Türkiye’nin sahip olduğu su kaynaklarının potansiyeli, bu kaynakların yönetiminin sağlanması ve olağan dışı biyoyakıt teknikleri ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Recep Bülent GÖKALP

Elektronik Mühendisi (Robotics)


ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Türkiye’de Aselsan, Havelsan, yurtdışında da Lockhead Martin, Boeing gibi firmalarda önemli projelerde görev aldı. Yaklaşık 10 yıldır insansız su altı sistemleri konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Necdet KARAKURT

Enerji Uzmanı (Petrol ve Doğal Gaz)


İstanbul Teknik Üniversitesi – Jeofizik Mühendisliği Bölümü – Lisans 1995
Texas A&M University – Geophysics -M. Sc. 2005
Kaynaklarının farkında olmayan devletler koyun gibidir

Yrd. Doç. Dr. İsmail SAFİ

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi


Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü 1994 mezunu İsmail Safi, yüksek lisansını 1998 yılında Ankara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Kent ve Çevre Bilimleri anabilim dalında tamamlamıştır. Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde Siyaset Bilimi anabilim dalında 2005 yılında tamamlamıştır. Milli Güvenlik Akademisi’nden 2006 yılında mezun olan Dr. İsmail Safi, 2007 yılında Azerbaycan Uluslararası Bilimler Akademisi’nden fahri profesörlük derecesi almıştır. TOBB ve Gazi Üniversiteleri’nde öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Vakfı Akademi Kurulu üyesi de olan Dr. İsmail Safi 2017 yılı itibari ile İstinye Üniversitesinde siyaset bilimi ve kamu yönetimi dekanı olarak görevine devam etmektedir.

Sayın Safi ayrıca Ak Parti kurucularından ve milletvekillerindendir.

Yrd. Doç. Dr. Emete Gözügüzelli

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Deniz Hukuku


Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Lisans Uluslararası İlişkiler bölümünden yüksek şeref diploması ile mezun oldu. Doktora eğitimini Girne Amerikan Üniversitesi’nde Uluslararası Deniz Hukuku üzerine yüksek şeref ile tamamladı. Gözügüzelli, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Ayrıca kısa adı BAU-DEHUKAM olarak bilinen ve KKTC’de ilk olan Deniz Hukuku Araştırma ve Uygulama Merkezinin kurucusu ve halen Başkanıdır. Ayrıca KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Deniz Hukuku ve Enerji Danışmanıdır. Pek çok dergi ve gazetelerde yayınları ve kitapları mevcuttur. İngilizce bilmektedir.

Cemalettin TÜNEY

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi


Lisans Eğitimini 1983-1987 yılları arasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İİBF, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde tamamlayan Tüney, 2007 yılında Gazi Üniversitesinden Siyaset ve Sosyal Bilimler dalında Master Derecesi almıştır. İş ve meslek hayatına 1988-1995 yılları arasında TÜBİTAK Uluslararası İlişkiler Uzmanı olarak başlayan Tüney, 1995-2002 yılları arasında özel sektörde görev yapmıştır. 2003 yılında kamuya dönüş yapan Tüney, 2003-2004 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşavirliği görevine, 2004-2008 yılları arasında ise Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 2008-2014 yılları arasında EPDK’da çeşitli sektörel Daire Başkanlıkları görevinde bulunan Tüney, 2014-2015 tarihleri arasında ise TÜBİTAK Başkan Danışmanı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Danışmanı olarak görev almıştır. İngilizce bilmekte olan Tüney, 24.07.2015 tarihi itibariyle TBMM Dış İlişkiler ve Protokol Başkanlığına atanmıştır.

Ahmet DOĞAN

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Ekonomi ve Siyaset Bilimi


Ahmet Doğan, is born in Izmir, 28th of July 1968, grew up near Munich, Germany.
Following his education in economics Mr. Doğan has worked in London in the insurance industry for over five years and has gained experience in underwriting and risk analysis.
He was the General Manager of Sigma Risk Consultants (TR), an Ankara based political, societal and security risk management company, General Manager of Chicago based Sigma Business Services Corp (USA). He has also been a Managing Partner in an energy sector publication called Energy IQ and defense sector publication called C4Defence which provide insight and exclusive information and verified data to it’s subscribers.
For over twenty years he has participated in developing and managing the security risk management, public affairs and government relations for projects in energy, security, defense and infrastructure.
Mr. Doğan has worked together in projects with companies such as Amylum, AdTrans, AeroSpatiale, Ansaldo-STS, Deloitte, Mott MacDonald, Siemens Business Services, SNC-Lavalin, Statkraft, Symantec, Turkcell, Vodafone, Willis Insurance, Zurich Insurance and international organizations such as Japan International Cooperation Agency (JICA), Japan External Trade Organization (JETRO), several Embassies and Defense Attaché Offices.
Apart from his business activities he is currently an advisor to international organizations, corporations as well as government agencies.

Özay SAĞIR

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Medya


Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Odaklı Medya Grup’un Yayın Grubu Başkanlığını sürdürmektedir.

Prof.Dr. Levent KENAR

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Nükleer Güvenlik ve KBRN


Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesi mezunudur. . 1997-2002 arasında GATA KBRN Bölümünde KBRN Doktorası yaptı. Daha sonra 2003 Mayıs ayından itibaren GATA KBRN Bölümünde Yardımcı Doçent kadrosuna atandı. 14.Aralık.2007 tarihinde Klinik Biyokimya alanında Doçentlik ünvanını aldı. Bu arada Eylül 2010-Eylül 2011 tarihleri arasında Minnesota Üniversitesinde biyokimyasal çalışmalara yönelik olarak staj tahsil eğitiminde bulundu. Mart 2015 başında GATA’da Profesörlük kadrosuna atandı. Halen Sağlık Bilimleri Üniversitesinde KBRN Anabilim Dalı Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

Ramazan USTA

Danışmanlar Kurulu Üyesi/ Elektrik-Elektronik


Ramazan USTA, Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Temmuz 1994’te “Elektrik-Elektronik Mühendisi”, Gazi Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Çevre Bilimlerinde “ISO 14000-Çevre Yönetim Sistemleri” üzerine Yüksek Lisansını tamamlayarak “Çevre Bilim Uzmanı” ve Dumlupınar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme, Yönetim-Organizasyondaki “Zaman Yönetimi” üzerine Yüksek Lisansını tamamlayarak “İşletme Bilim Uzmanı” unvanını aldı. Ege Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme ABD’da Doktora Programına devam etmekte olan USTA; Ağustos 1994’te Ankara Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak göreve başladı. 1995 yılında Türk Standardları Enstitüsü’ne (TSE) Mühendis olarak geçiş yaptı. TSE’nin Kayseri, İzmir, Konya Bölge Müdürlüklerinde görev aldı. Temmuz 2001’de TSE Giresun Mahalli Temsilcisi, Ocak 2005’de TSE İzmir Bölge Müdürü, Ocak 2007’de TSE İzmir Laboratuvarları Grup Başkanı, Kasım 2011’de TSE Standard Hazırlama Merkez Başkanı, Temmuz 2014’te ETKB Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı. Bu görevlerinin yanı sıra 2003–2007 eğitim-öğretim yılları arasında KTÜ, Dokuz Eylül ve Ege Üniversitelerinde Yönetim Sistemleri, Kalite Güvence ve Standartları konularında Dersler verdi. Halen YEGM Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Mustafa İLBAŞ / Gazi Üni. Enerji Sistemleri Müh. Böl. Öğr. Üyesi

Danışmanlar Kurulu Üyesi


Yozgat doğumlu olan Prof. Dr. Mustafa İLBAŞ, 1988 yılında Erciyes Üniversitesi’nden Makine Mühendisi olarak mezun oldu. 1991 yılında Erciyes Üniversitesi (EÜ) Fen Bilimleri Enstitüsünde Lazer Konusunda Yüksek Lisansını tamamlayarak Makine Yüksek Mühendisi oldu. 1993-1997 yılları arasında İngiltere (Birleşik Krallıklar) UWCC Wales Üniversitesinde, Makine Mühendisliği ve Enerji konusunda Doktorasını tamamladı. 1997 ve 2005 yıllarında İngiltere, Cardiff University’de Hidrojen enerjisi konusunda Post-Doktora ve proje çalışmaları yaptı. 2016 yılında Eğitim ve araştırma faaliyetleri için ABD – University of Florida’da bulunan Prof. Dr. İLBAŞ çok sayıda ülkede uluslararası işbirliği ve akademik faaliyetlerde bulunmuştur. Prof. Dr. İLBAŞ, 1997 yılında EÜ – Mühendislik Fakültesinde Yrd. Doç. Dr., 2000 yılında Doç. Dr. ve 2006 yılında da Prof. Dr. ünvanlarını aldı. 2009 yılında Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesine Profesör olarak atandı.

Birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu, başkan veya yönetici olarak ve çeşitli üniversitelerde Yönetim Kurulu Üyeliği, Fakülte Kurulu üyeliği, Kurucu Rektör Yardımcılığı gibi görevlerde bulunmuştur. Üniversite-Sanayi-Odalar ve Üniversite-Sektör işbirliği için önemli çalışmalarda bulundu. Halen Gazi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi ve Gazi Üniversitesi Etik Komisyonu üyesidir. Fransızca ve çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Barış ŞANLI

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Elektrik - Elektronik


Barış ŞANLI, lise eğitimini TED Karabük Koleji’nde 1996 yılında Matematik ve Bilim dalında tamamlamış, 2001 yılında The University of Manchester’da Elektronik Fakültesi’nden mezun olmuştur. Orta Doğu Üniversitesi’nde asistan olarak kısa bir süre görev yapan Şanlı, 2005 yılında Elektronik Mühendisi olarak Enerji Bakanlığı kadrosuna katılmıştır. 2009 yılından beri Enerji Bakanlığı ve Enerji Piyasaları Düzenleme Kurulu (EPDK) bünyesinde danışmanlık, Enerji İşleri direktörlüğü vekaleti ve LPG Piyasaları Daire Başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulunmuştur.

Prof. Dr. Salih YAZICIOĞLU / Gazi Üni. / Teknoloji Fak / İnsaat Müh. Bölüm Başk.

Danışmanlar Kurulu Üyesi


Rize doğumlu olan Prof.Dr Salih YAZICIOĞLU, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktorasını Fırat Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Yapı Eğitimi Anabilim Dalında tamamlamıştır.

Sadi CİVELEKOĞLU

Danışmanlar Kurulu Üyesi / Maden


Sadi CİVELEKOGLU, İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisi Bölümü mezunudur. 1990-2003 MTA Genel Müdürlüğü Teknik Eleman, 2003-2005 MİGEM Teknik Eleman, 2005-2007 MİGEM Denetleme Şube Müdürü, 2007-2010 Teknik Eleman, 2010-2012 MTA Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, 2012- 2014 Maden İşleri Genel Müdür Yardımcısı 2014-2015 Maden İşleri Genel Müdür Vekili görevlerinde bulunmuştur.

Neşat GÜNDOĞDU

Basın Danışmanı


Aslen Oflu olan Neşat Gündoğdu 1985 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlköğretimini Haznedar Abdi İpekçi İlköğretim okulunda, ortaöğretim eğitimini ise Güngören İzzet Ünver Lisesinde tamamladı. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Gündoğdu, ardından Anadolu Üniversitesinde Elektrik Enerjisi, Üretim, İletim ve Dağıtımı Bölümünü tamamladı. İlerleyen dönemde Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünde eğitime başladı. Polis Akademisinde Uluslararası Güvenlik alanında yüksek lisans yapan Gündoğdu, İslam dünyası üzerine çalışmalar yapmaktadır. Akademik anlamda ekonomi politik bir bakış açısı ile reel politik düzlemde analizler yaparken enerji, uluslararası sistemler, güç dengeleri, dünya siyasi tarihi konularında da çalışmalarda bulunmuştur. Gündoğdu, ortaöğretim döneminden itibaren iş hayatının içinde aktif bir şekilde yer alması ve birçok alanda tecrübesi bulunması dolayısıyla toplumu ve paydaşlarını iyi tahlil edebilmektedir. Gazeteci, yazar kimliğinin yanında televizyon programcılığı da yapan Gündoğdu, dijital medya konusunda da bilgi sahibi ve aynı zamanda Yeni Medya uygulamalarının yakın takipçisidir. Empati kabiliyetini toplumda ilerlemenin en büyük unsurlarından biri olarak gördüğünü belirten Gündoğdu, bilimsel temelli bir yaklaşım ile Anadolu Medeniyetinin köklerini harmanlayacak bir medeniyet tasavvuru üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.
Evli ve iki çocuk babası olan Gündoğdu, orta seviyede İngilizce, başlangıç seviyesinde Fransızca bilmektedir.

Mustafa ÜNEŞ

Yüzey Tesisleri UzmanıAslen Kırıkkale’li olan Mustafa Üneş 1983 yılında Ankara’da dünyaya geldi. İlköğretimini Kırıkkale Delice Evliyalı Köyü İlköğretim okulunda, ortaöğretim eğitimini ise İstanbul Bağcılar Orhangazi Lisesinde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Makine Mühendisliği Bölümünü bitiren Üneş, ardından askerlik görevini Malatya Darende’de tamamlamıştır. Ardından Savunma Sanayi, Biyomedikal ve Çeşitli İmalat yapan özel şirketlerde üst düzey yöneticilik yapmıştır. Şuanda, 2015 yılında, Çorum merkezli olarak kurmuş olduğu ve biyomedikal ürünlerin Arge, tasarımı, imalatı, satış ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteren STR Biyoteknolojileri Ltd. Şti. firmasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine devam etmektedir.
Evli ve iki çocuk babası olan Üneş, ileri seviyede İngilizce, başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir.

Yusuf AVCIOĞLU

Elektrik & Elektronik Mühendisi – Yenilenebilir Enerji Sistemleri Uzmanı


Yusuf Avcıoğlu 22 Kasım 1988, Girne – KIBRIS doğumludur.
Liseyi Girne 19 Mayıs Türk Maarif Kolejinde okumuş, akabinde ise Doğu Akdeniz Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur.
İstanbul, İzmir ve Kıbrıs’ta Güneş Enerjisi Sistemleri, Almanya’da Biyogaz Sistemleri üzerine sertifikasyon programlarına katılarak Yenilenebilir Enerji Sistemleri üzerine uzmanlaşırken, Polonya Merkezli bir firmada da Otomasyon Sistemleri üzerine eğitimler almıştır.
İş hayatında çeşitli özel şirketlerde Elektrik Elektronik Mühendisi olarak çalıştıktan sonra 2015 yılında Elektrik Mühendisliği, Güneş Enerjisi Sistemleri, Akıllı Ev Sistemleri ve Kamera-Güvenlik Sistemleri alanlarında hizmet vermekte olan kendi Aile Şirketini kurmuştur.
2015 yılından beridir Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı Elektrik Mühendisleri Odası (KTMMOB – EMO) Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Komitesi Üyesidir.
Nisan 2016 – Nisan 2017 arasında Halkın Partisi (HP) Girne İlçe Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.
Nisan 2017 – Nisan 2018 arasında Halkın Partisi Girne İlçe Başkanı olarak görev yapmıştır.
7 Ocak 2018 Genel Seçimlerinde Halkın Partisi Girne Bölgesi Milletvekili Adayı olmuştur.
Mart 2018’den beridir Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIBTEK) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.
Temmuz 2018’den beridir KKTC Fenerbahçeliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.
Yabancı dil olarak iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca bilmektedir.
Evli ve bir çocuk babasıdır.