T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Kurumsal Yapısının İncelenmesi
Mart 24, 2016
Bizim Musul: Kaynakları, Geçmişi, Geleceği ve Önemi
Ekim 23, 2016

AB Piyasalarında ABD Gazının Rekabet Şansı

Photos taken in the West Qurna 1 oilfield in Iraq on September 14, 2011. © 2011 Robert Seale

Oğuzhan AKYENER

TESPAM Başkanı

oakyener@tespam.org

Hidrolik çatlatma, yatay sondaj ve sismik görüntülemede geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde ABD’de büyük ilerleme kaydedilen ankonvansiyonel kaynak geliştirme faaliyetleri, iç ve dış piyasaları etkilemeye devam etmektedir. Bu kapsama petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkileri eklendiğinde, enerji piyasalarında birçok dengenin değiştiği görülmektedir.

Düşen petrol fiyatları ile petrol ve petrol ürünleri kullanılarak üretilecek birim enerji maliyetindeki azalma sebebi ile birçok farklı alandaki enerji türü ile ilgilenen yatırımcıların kararları etkilendiği gibi, hala önemli bir kısmı fiyatlandırma açısından direk petrol fiyatlarına bağlı olan doğalgaz piyasaları da çok etkilenmiştir. Öncelikle petrol fiyatları ile gaz fiyatları değişimleri arasındaki ilişkiye, doğalgaz ticaretinde piyasa fiyatı uygulamasına çoğunlukla geçişini tamamlamış olmakla birlikte halen büyük oranda uzun vadeli kontratları da devam eden Avrupa Birliği’ndeki fiyat farklılıkları baz alınarak incelendiğind

 

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

“Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları TESPAM’a aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”
“Türkiye’deki enerji politikaları odaklı ilk ve tek sivil yapılanma…” 
“Enerji politikaları alanında gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye ulaşma idealiyle…”

TESPAM-Türkiye Enerji Politikaları ve Araştırmaları Merkezi

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur

 

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: