AB Piyasalarında ABD Gazının Rekabet Şansı
Mayıs 24, 2016
Değişen Türkmenistan Gaz İhracat Politikaları & TAPI
Ocak 4, 2017

Oğuzhan AKYENER

TESPAM Başkanı

oakyener@tespam.org

Bin yıla yakın Türk yurdu olarak kalan Musul, 1. Dünya Savaşı sonrasında hile ile Osmanlı İmparatorluğu’ndan kopartılmıştır. Kopartılmanın ve ayrılmanın yaşandığı yıllardan bu yana, Süleymaniye, Kerkük ve Musul sancaklarının hepsini ihtiva eden Musul vilayetinde, farklı güçlerin uyguladıkları etnik temizlik girişimleri neticesinde zulüm, kan ve gözyaşı eksik olmamıştır. Osmanlı’dan kopartılan diğer coğrafyalarda olduğu gibi, Musul da eski huzurlu günlerini arar durumdadır.
Peki, nedir Musul’un başına gelenlerin sebebi? Musul’u Osmanlı’nın kaybettiği diğer topraklara kıyasla farklı yapan ve misak-ı milli sınırları kapsamına sokan nedir?
Yöneltilen sorunun cevabı sadece enerji kaynakları mıdır?
Bu çalışmada, öncelikle; Musul vilayetinin Osmanlı İmparatorluğu ve onun varisi olan Türkiye Cumhuriyeti için ne anlama geldiğinden bahsedilecektir. Akabinde kapsadığı coğrafyaya değinerek, ihtiva ettiği keşfedilmiş petrol ve gaz kaynakları ile bu kaynakların ne anlama geldiği incelenecektir.

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

 

“Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları TESPAM’a aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”
“Türkiye’deki enerji politikaları odaklı ilk ve tek sivil yapılanma…” 
“Enerji politikaları alanında gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye ulaşma idealiyle…”

TESPAM-Türkiye Enerji Politikaları ve Araştırmaları Merkezi

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: