Uluslar Arası Büyük Gaz Projelerinin Geliştirilmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Riskler
Ocak 3, 2015

CBS Tabanlı Çok Kriterli Enerji Veri Arşivi & Analizi Projesi

Gelişmişliğin de bir göstergesi olarak değerlendirilebilen; kişi başına düşen enerji tüketimi, nüfus artış oranlarının da çok üzerinde bir yükseliş göstermekte ve dünyamızın neredeyse her yerinde en önemli gündem maddeleri içerisinde bulunmaktadır.

 

Böylesi büyük önem ihtiva eden enerji talebinin ve bu talebe cevap verecek arzının sürekliliğinin sağlanması için güvenlik, çeşitlilik, verimlilik, piyasa dengeleri gibi birçok alanda planlar ve stratejiler geliştirilmektedir.
Artan talebi karşılayacak enerji arzı sürekliliğinin sağlanması gayeli planlar yapılırken, diğer bir değişle sürdürülebilir enerji yönetimini sağlarken, gerçekçi ve etkili stratejiler geliştirilip, bu çerçevede birçok kriterin değerlendirilip, analiz edilmesi gerekmektedir. Çünkü enerji yönetimi sadece enerji üretimtüketim-alım-satım dengelerinin gözetilmesi ile sınırlı disiplinleri içeren bir sistem değildir. Bu dengelerin yanı sıra tüm bu faktörleri doğrudan yada dolaylı olarak etkileyen, zamana ve mekâna göre içine çok farklı değişkenleri de alabilen bir sistemdir

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: