HAVADAN ELEKTRİK KAPMAK
Nisan 15, 2020
PETROLÜN YERİNİ JEOTERMAL Mİ ALACAK?
Nisan 20, 2020

Donald Trump’ın Müdahalesi ve OPEC+ Toplantısı

Donald Trump’ın Müdahalesi ve OPEC+ Toplantısı

 

Covid-19 ve Rusya ile Sudi Arabistan arasındaki anlaşmazlık sebebi ile son 20 yılın en düşük seviyelere inen petrol fiyatlarını önlemek için dünyadaki en büyük üretici konumunda olan ABD, yerli petrol üreticilerinin kepenk kapatması ve petrolü zararına satmaya başlamasıyla ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Selman ile  görüşmeler başlattı.

Görüşmeler neticesinde 2 Nisan tarihinde Trump “Just spoke to my friend MBS (Crown Prince) of Saudi Arabia, who spoke with President Putin of Russia, & I expect & hope that they will be cutting back approximately 10 Million Barrels, and maybe substantially more which, if it happens, will be GREAT for the oil & gas industry!” şeklinde tweet attı. Attığı tweete Rusya devlet başkanı Putin ve Suudi Arabistan presi Muhammed bin Selman ile konuştuğunu dile getirerek umut ediyorum ki 10 milyon varil belki daha fazla kesinti olucak. Gerçekleşmesi halinde petrol ve doğal gaz endüstrisi için güzel olacağını vurguladı. Atılan bu tweet sonrası petrol fiyatlarında ciddi bir dalgalanma yaşandı. Batı Teksas petrolü (WTI) fiyatının yüzde 35 kadar ve Brent petrolünün ise yüzde 47 ye kadar artış oldu. Bu olaylar akabinde 9 nisanda OPEC+ adıyla tanınan ve 23 üyenin bulunduğu Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı petrol üreticisi ülkelerin telekonferans yolu ile toplantı yapıldı. Toplantıdaki en önemli konu başlığı OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol üretimini azaltması oldu. Yapılan toplantı sonucunda OPEC+ ülkeleri günlük ham petrol üretim miktarını 9.7 milyon varil azaltacak. Suudi Arabistan günlük ham petrol üretimini 12 milyon varilden 8,5 milyon varile düşürerek 3,5 milyon varil azaltırken Rusya ise günlük ham petrol üretimini 10,3 milyon varilden 8,5 milyon varile düşürerek 1,8 milyon varil azaltmayı planlıyor. Toplantı da alınan bu kararlar sonrasında Brent petrol fiyatı 35,36 dolarlara çıksa da petrol fiyatları gün geçtikçe OPEC+ toplantısından önceki dönem fiyatlarına düşmüş durumda.

 

Peki Kesinti Yeterli mi?

 

Birçok uzman ileriki süreç için günlük ham petrol üretim miktarını 10 milyon varil kesintisinin yetmiceğini düşünüyor 15 ila 20 Milyon kesintinin petrol piyasası için yeteceğini vurguluyor .Bilindiği üzere de petrol fiyatlarını etkileyen  bir çok sebep bulunmaktadır öte yandan dünyamız Covid-19 Corona virüsü ile savaşmaya devam ediyor. İlerleyen dönemlerde virüsün daha çok yayılması veya Rusya ile Sudi Arabistan arasındaki krize benzer başka krizlerin çıkması ile petrol fiyatlarını olumsuz yönde etkilemesi mümkün. Kısacası Corna virüsü halen devam etmekte olup  petrol piyasası için 9.7 milyon kesintinin yeterli olmayacağı görünüyor.

 

Uygulanabilecek Mi?

 

Geçmiş dönemlere baktığımız zaman OPEC üyesi ülkelerin kesinti miktarlarına  uymakta zorlanıp, Rusya ve Irak gibi ülkelerin belirtilen miktardan daha fazla ürettiğini görüyoruz öte yandan  Rusya’nın bu dönemde düşen  petrol fiyatlarından dolayı ekonomisi  ciddi miktarda açık verdi . Bu zor süreçte şimdiye kadar ki en büyük kesintiyle karşı karşıya kalan ülkeler için bu kesintinin uygulaması zor olsa da kesintinin petrol fiyatlarının yükselmesinde önemli bir rolü bulunmaktadır.

 FURKAN GÜVEN

Bir cevap yazın