TERÖRİZMİN FİNANSMANINDA ENERJİ
Mayıs 18, 2018
CYBERSECURITY IN THE ENERGY SECTOR AN ANALYSIS
Temmuz 11, 2018

ENERJİ GÜVENLİĞİ KAVRAMI & TÜRKİYE

Bütün ülkeler enerji tüketir. Her ülke içinde enerji, her durumda en hayati gündem maddelerinden ve en kritik güvenlik unsurlarından bir tanesi olmasa da, yine de önemlidir. Fakat özellikle sanayisi gelişmiş yada gelişen, enerjinin artık hayatın her alanında olmazsa olmazlardan kabul edilebilecek bir unsur haline geldiği ülkeler için enerji güvenliği en kritik ve sürekli takip edilmesi gereken gündem maddelerinden bir tanesidir.

Hızla gelişen sanayileşme, ulaşımda motorlu vasıtaların yaygınlaşması, ısınma ve elektrik üretimi gibi alanlarda da artan tüketimi ile petrol, özellikle Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra günlük hayata girmeye ve ülkeler için en önemli stratejik unsurlardan bir tanesi haline gelmeye başlamıştır.

 

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

 

 

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: