Irak Bülteni (Nisan 2017)
Mayıs 2, 2017
Irak Bülteni (Mayıs 2017)
Mayıs 24, 2017

Hazar Bülteni (Nisan 2017)

Hazar Coğrafyasında düşen petrol fiyatları sektörü ve yeni yatırımları etkilese de, özellikle İran’da önemli yatırımlar ve girişimler devam etmektedir. İran’ın yanı sıra CPC boru hattı kapasitesinin arttırılması ile Kaşagan Sahasında bir ivme yakalamayı bekleyen Kazakistan’da da hem petrol hem de petrolden üretilen gazın satılması ile ilgili girişimler sürmektedir. Ciddi ekonomik kriz içersinde olan Türkmenistan’da ise bazı yeni arama sahaları ve ülke için stratejik öneme sahip olan TAPI boru hattının inşası ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Azerbaycan’da ise Güney Gaz Koridoru kapsamında Şah Denizi Sahasının 2. Fazı çalışmaları büyük ölçüde tamamlanmıştır. Bunlar ile birlikte SOCAR uluslararası yatırımlarına devam etmektedir.

İRAN

 • Üretime başlanan Güney Pars sahasının petrol tabakasında üretimin sürdürülmesi ile ilgili Danimarka’lı Maersk ile ilgili görüşmeler devam etmektedir.
 • İlgili tesislerin yaklaşık 8 milyar dolarlık bir yatırımdan ile tamamlanmasından sonra, Güney Pars Sahasının 17. ve 18. Fazlarının açılışı yapılmıştır. Bu iki fazdan plato seviyesinde yıllık 18 milyar m3 civarında üretim yapılması düşünülmektedir.
 • Pakistan ile gaz ticareti yapabilmek için sürekli ötelenen boru hattından vazgeçildiğinin açıklanmasından sonra, İran yeniden ilgili boru hattının olabileceğine dair açıklamalarda bulundu.
 •  Bölgedeki en önemli petrokimya ürünleri üreticisi olmayı hedefleyen İran, yabancı yatırımcıları karlı olarak nitelendirdiği 10 milyar dolarlık proje portföyüne davet etti.

AZERBAYCAN

 • Gürcistan enerji politikalarındaki en önemli belirleyicilerden biri olan Azerbaycan, Gürcistan’da bir doğalgaz depolama tesisi kurulması yönünde de çalışmalara başlayacaktır.
 • Son yatırım kararının alınması ve yeni geliştirme planının kabulünün ardından, Absheron sahasından 2019 sonlarına kadar üretime başlanması planlanmaktadır. Bu kapsamda üretimin 2 fazda gerçekleştirilmesi ve iç piyasaların market olarak hedeflenmesi düşünülmektedir.
 • 2025 yılında ticari gaz üretiminin (petrol ile üretilerek, re-enjeksiyon yapılan gaz hariç) 40 milyar m3’ler civarında olacağı öngörülmektedir.
 • Azerbaycan ve Suudi Arabistan arasında iki ülkede de olmak üzere ortak projeler geliştirme konusunda çalışmalar yürütülmektedir.

TÜRKMENİSTAN

 • Dünyanın en büyük ikinci gaz sahası olan Kalkınış sahasının geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.
 • TAPI boru hattının başlayan inşa çalışmalarına teknik ve finansal açılardan destek verecek yabancı şirketler ile görüşmeler devam etmektedir.
 • Hali hazırdaki tek market konumunda olan Çin’e 2016 yılında yapılan sevkiyat kapsamında hacimde %13’lük bir artış olmasına rağmen, gelirde %22’lik bir düşüş yaşandı. Bu kapsamda 2016 yılında Çin’e toplamda 38 milyar m3’lük gaz, yaklaşık 7,5 milyar dolara satıldı

   KAZAİSTAN

 • Ekonomik ve finansal gerekçeler ile Kazakistan petrol üretiminde daha fazla kısıtlamaya gidemeyeceğini açıklamıştır.

  ÖZBEKİSTAN

 • 2 milyar dolardan fazla bir meblağa mal olacak ve Jizzak bölgesinde kurulacak olan rafinerinin yapımına başlandı.
 • 2016 yılında Çin’e yaklaşık 700 milyon dolar karşılığında 4,3 milyar m3 civarında bir gaz sevkiyatı yapıldı.
 • Aynı yıl Rusya’ya da 6,2 milyar m3 civarında bir gaz sevkiyatı yapıldı.
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: