Doç. Dr. Hasan Sencer Peker
Haziran 3, 2019
Mustafa Ata Çokdoğan – Başkan Danışmanı
Temmuz 22, 2019

Hüseyin Şeyhanlıoğlu / Başkan Yard.

 

1974 yılında Şanlıurfa’nın Siverek İlçesine bağlı Aşağı Taşlı Köyü’nde doğdu. İlkokulu 3.sınıfa kadar köyde okuduktan sonra orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı.

1999 yılında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden, “Bosna-Hersek” konulu bitirme teziyle mezun oldu.

2004 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’ndan, “11 Eylül Sonrası Değişen Dünya Dengeleri ve Afganistan” konulu teziyle, Prof. Dr. Burhanettin DURAN mezun oldu.

2009 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Siyaset Bilimi AnabilimDalı’ndan “Siyasal Muhafazakârlık ve Demokrat Parti” konulu teziyle mezun oldu.

2000 yılından itibaren çalıştığı Maliye Bakanlığı’ndan 2010 yılında istifa ederek, Dicle Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümüne Yrd. Doç. Dr. olarak geçti. 2017yılında Doçent olarak atanan Şeyhanlıoğlu, aynı Fakültede Dekan Yardımcılığı(2010-2012) görevini yaptı. Dicle Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Halen Gaziantep Üniversitesi Iktisadi ve idari bilimler fakültesi Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Çok sayıda TV programına katılan Şeyhanlıoğlu, 2015 yılından beri TRT Kürdi’de, Stratejiya Rast (Kürtçe) programının moderatörlüğünü yapmaktadır.

Irak’ta Türkiye’nin Algı ve İmajı, Habur Sınır Kapısı’nın önemi, IKBY’nın Kurumsallaşma Durumu, DAEŞ, Çözüm Süreci, Yezidiler ve PYD konusunda saha çalışması yapmıştır.

Siyasal Muhafazakârlık, Siyasi ideolojiler, Ortadoğu, Afganistan, Irak, Türkiye’nin Siyasal Hayatı ve Demokrat Parti alanlarında uzman olup, 2015 yılında AK PartiIV. Sosyal Bilimler Teşvik Ödülü’nü kazanmıştır.

Kitapları:

-Türkiye’de Siyasal Muhafazakârlığının Kurumsallaşması ve Demokrat Parti (2011),

-Algı Yönetimi (Ed. Bilal Karabulut, Siyasi liderlik ve Recep Tayyip Erdoğan) (2013),

-Şark’ın Son Ağası (Siyasi Roman) (2015),

-Yeni Türkiye, Yeni Ortadoğu ve Yeni Dünya Düzeni (2017),

-Türkiye’de Siyasal Hayat (2017)

Bir cevap yazın