Irak Bülteni (Ağustos 2018)
Eylül 3, 2018
Irak Bülteni (Ocak 2019)
Şubat 14, 2019

Irak Bülteni (Eylül 2018)

  • Irak meclisi ülkenin 4. Cumhurbaşkanı olarak KYB’nin aday gösterdiği Berhem Salih’i seçti. Anayasa’da Kürtlere bırakılan Cumhurbaşkanlığı makamı için KYB Berhem Salih’i KDP ise Fuat Hüseyin’i aday göstermişti. Salih’in Hüseyin karşısında 156’ya karşı 89 oyla zafere ulaştığı seçim iki partinin arasındaki anlaşmazlıklardan ötürü uzun süredir erteleniyordu. Görevi için yemin etmesinden sonra Salih, hükümeti kurma yetkisini Adil Abdulmehdi’ye verdi. İran’a yakınlığıyla bilinen Abdulmehdi, Celal Talabani döneminde Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı, Haydar el-İbadi döneminde ise Petrol Bakanlığı görevi yapan bu görevlerinden istifa ederek ayrılmıştı. Başbakan adayının bir ay içerisinde hükümeti kurması gerekmekte.
  • İran-Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya İshak, Tahran ve Bağdat’ın karşılıklı ticarette dolar kullanmama kararı aldığını ve ticaretin avro, riyal ve dinarla yapılacağını söyledi. Ağustos ayında A.B.D. tarafından açıklanan ve 4 Kasım’da yürürlüğe girecek olan yaptırımlarda İran’ın dolara erişiminin engellenmesi, İran’ın petrol üretiminin olabildiğince kısıtlanması ve İran’la ticaret yapan şirket ve ülkelerin (muaf tutulanlar hariç) A.B.D. ile ticaret yapmasının yasaklanması ön plana çıkıyor.
  • Irak Petrol Bakanı Luaibi IŞİD’le mücadele sırasında büyük zarar gören ve uzun süre kullanılamayan Beyci rafinerisinin Selahaddin-2 biriminin tekrar faal hale geldiğini açıkladı. Devreye alınan birim günlük 70.000 varil ham petrolü işleme kapasitesine sahip.
  • IŞİD’in yaklaşık 3 sene elinde bulundurduğu Musul’da yer alan Kayyara petrol sahası terör örgütünün bölgeden çekilirken kuyuları patlatması sonucu işlemez hale gelmişti. Eylül ayında Petrol Bakanı Luaibi’nin yaptığı açıklamaya göre Kayyara petrol sahasında günlük 30.000 varil üretim seviyesi tekrar yakalanmış durumda. Bakan sahadaki üretimi sene sonuna kadar 60.000 varil seviyesine çıkarmayı planladıklarını da belirtti.
  • Irak ve Kuveyt iki ülke arasındaki sınırın her iki yanına uzanan petrol sahalarının ortak işletilmesi için bir danışmanlık firmasıyla çalışmaya karar verdi. Özellikle Rumelia ve Zubair petrol sahalarını içerecek şekilde yapılacak çalışmaların sınır üzerinde henüz keşfedilmemiş sahaları da iki ülkenin hizmetine vermesi planlanmakta.

Genel Enerji firması operatörlüğünü yürüttüğü Bina Bawi gaz sahasının geliştirilmesi için hazırladığı Saha Geliştirme Planı’nı IKBY Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na sunacağını açıkladı. Aynı planlama çalışmasının Miran gaz sahası için de devam ettiğini açıklayan firma Bakanlık onayı sonrası saha çalışmalarına başlayacağını duyurdu. 2017 yılında bahsi geçen iki sahadaki faaliyetine 2018 başında başlayacağını duyuran Genel Enerji daha sonra ilgili Bakanlıktan 12 aylık bir uzatma onayı aldığını duyurmuştu.

Burak KAYAEL
Burak KAYAEL
Lisans eğitimimi ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2008 yılında tamamladı. 2009 Ocak ayında TPAO’da sondaj mühendisi olarak çalışmaya başladı. TPAO’da 5 sene boyunca deniz sondaj operasyonlarında görev aldı. Aralık 2013’te TPOFS (Turkish Petroleum Oil Field Services) şirketinde göreve başladı ve deniz sondaj projelerinde görev almaya devam etti . Sonrasında Irak ve Afganistan’da kara sondaj operasyonlarında çalıştı. Master programını ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2012 tamamladı ve halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın