Hazar Bülteni (Haziran 2017)
Temmuz 8, 2017
Irak Bülteni (Agustos 2017)
Ağustos 30, 2017

Irak Bülteni (Temmuz 2017)

KUW_023_xs An abandoned Iraqi tank in front of the burning Magwa oil fields in Kuwait after the end of the Gulf War in 1991. The desert was covered in oil that rained down from the clouds of oil smoke and oil shooting into the air after a fire had been extinguished. More than 700 wells were set ablaze by retreating Iraqi troops creating the largest man-made environmental disaster in history.

Temmuz ayı ülkede Kürt bölgesinin bağımsızlık referandumunun tartışıldığı ve Musul’un IŞİD’den kurtarıldığı ay olarak tarihe geçti.

  • IKBY’nin 25 Eylül’de yapılacağını ilan ettiği bağımsızlık referandumuna tepkiler devam ediyor. A.B.D.’nin BM daimi temsilcisi Nikki Haley yapılması planlanan referandumun Irak’ın öncelikleri arasında yer almadığını ve IŞİD’le mücadele ve Irak’ın daha istikrarlı hale getirilmesi çabalarına engel olacağını bildirdi. Öte yandan Irak Başbakanı Haydar İbadi yapılacak referandumun anayasaya dayanmadığı için tanınmayacağını ve IKBY’nin bu referandumdan vazgeçmesi gerektiğini belirtti. Irak eski Dışişleri ve Maliye Bakanı Hoşyar Zebari ise referanduma İran dışında hiçbir ülkenin karşı çıkmadığı iddiasında bulunurken İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise kararın yanlış olduğunu ve görüşlerini IKBY’li yetkililere da ilettiklerini belirtti. Belçika Flaman Bölgesi Başbakanı Geert Bourgeois ise yapılacak referandumun sonucuna saygı duyacakları yönünde açıklamada bulundu.

Bu konuyla ilgili başka bir gelişme de IKBY-İran arasında gerçekleşti. İran kendi sınırları içinde doğup Irak’a yönelen Küçük Zap Suyu’nu nehir üzerinde süren baraj inşaatını bahane ederek kesti. IKBY Tarım ve Su Kaynakları Bakanı Abdussettar Mecid ise kesintinin 25 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanan referanduma gözdağı olarak uygulandığını bildirdi.

  • Irak Başbakanı Haydar İbadi 10 Temmuz itibariyle Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonunun tamamlandığını ve terör örgütünün çöküş sürecine girdiğini bildirdi. Bu operasyon sırasında kentte yaşayan 40 binden fazla sivilin ise öldüğü iddia ediliyor.
  • 25 Eylül’de yapılması planlanan bağımsızlık referandumun ardından 1 Kasım’da da Başkanlık ve Parlamento seçimlerinin yapılacağı iddia edildi. Bu arada IKBY’nin en etkili muhalefet partisi haline gelen Goran Hareketi’nde vefat eden kurucu lider Noşirvan Mustafa yerine lider olarak Ömer Seyid Ali seçildi.
  • Irak’ın Haziran ayındaki petrol üretimi günlük 4,671 milyon varil seviyesine yükseldi (Mayıs ayına göre 100 bin varil/gün’lük bir artış). Ham petrol ihracatı günlük 3,81 milyon varil seviyesinde gerçekleşti. Bu ihracatın yaklaşık 3,273 milyon varil’lik kısmı merkezi Irak hükümetinin sahalarından olurken geriye kalan 537 bin varil’lik kısım ise IKBY sahalarından ihraç edildi.
  • Irak merkezi hükümeti Petrol Bakanlığı toplamda 9 sahayı ihaleye açtı. İhaleye açılan 9 sahadan 5’i Iran sınırında 3’ü Kuveyt sınırında 1’i ise Irak’ın tek deniz kıyısı olan Basra limanı dışındaki deniz alanında yer alıyor. 20 Ağustos’ta tekliflerin alınacağı ihale sürecinin ne kadar devam edeceğine dair Irak Petrol Bakanlığı herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Irak Petrol Bakanlığı’nın Nasiriyah sahasının geliştirilmesi ve 150.000 varil kapasiteli rafineri inşası için Çinli PetroChine ve CNOOC firmalarıyla görüştüğü açıklandı. Yaklaşık 4,3 milyon varil petrol barındırdığına inanılan saha Basra şehrinin yaklaşık 200 km kuzey-batısında yer alıyor.  Çinli firmaların rafineri inşaatı için 9 milyar dolarlık bir masraf öngördükleri ancak Iraklı yetkililerin bu miktarı çok yüksek bulduğu edinilen bilgiler arasında.

Burak KAYAEL
Burak KAYAEL
Lisans eğitimimi ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2008 yılında tamamladı. 2009 Ocak ayında TPAO’da sondaj mühendisi olarak çalışmaya başladı. TPAO’da 5 sene boyunca deniz sondaj operasyonlarında görev aldı. Aralık 2013’te TPOFS (Turkish Petroleum Oil Field Services) şirketinde göreve başladı ve deniz sondaj projelerinde görev almaya devam etti . Sonrasında Irak ve Afganistan’da kara sondaj operasyonlarında çalıştı. Master programını ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2012 tamamladı ve halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın