OPEC VE Rusya’nın Büyük Bahsi
Mart 23, 2020
Jask Limanı Projesi Batı’yı Endişelendirmeli
Mart 28, 2020

Japonya Dünyanın En Büyük Yüzer Açık Deniz Rüzgâr Çiftliğini Başlattı.

Japonya Dünyanın En Büyük Yüzer Açık Deniz Rüzgâr Çiftliğini Başlattı

 

Alternatif enerji teknolojilerine yönelen Japonya, yüzen rüzgâr enerjisi türbini ile 7 megavat kurulu güç elde etmeyi hedefliyor. Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi, 2030 yılına kadar enerji karışımının yenilenebilir payını %16’dan %24’e çıkarmayı hedefliyor. Hidroelektrik %9,2, güneş enerjisi%7, biokütle %4,6, rüzgâr %1,7 ve jeotermal %1,1’e katkıda bulunuyor.

Amerikan televizyonu NBC’ye konuşan proje mühendislerinden Katsunobu Shimizu, “Projede yer alan türbin, teknik özellikleri açısından dünyanın en büyük yüzer rüzgâr türbini. Proje için üretilen rüzgâr türbini ve deniz altı destekleyici ekipmanların yaklaşık 20 metre uzunluğunda dalgalara karşı sağlam kalabilir” dedi. Shimizu, Japonya’nın enerji ihtiyacını karşılamak için benzer alternatif kaynakların inşaatının önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini söyledi.

Marubeni Corporation, Akita Offshore Wind Corporation adlı özel amaçlı bir şirket aracılığıyla Akita vilayetindeki Akita ve Noshiro limanlarında açık deniz rüzgâr çiftlikleri inşaatı, işletimi ve bakımını uygulamaya karar verdi. 100 milyar yen (894,40 milyon ABD Doları) projesi, tarife besleme programına dayalı bir güç satın alma anlaşmasıyla 20 yıl boyunca Tohoku Electric Power’a satılacak yaklaşık 140 megavat elektrik enerjisi oluşturacak.

Proje için kredi anlaşmaları 3 Şubat’ta sonuçlandı ve fonlar, MUFG Bank, Mizuho Bank ve Sumitomo Mitsui Banking ile ortak zorunlu lider düzenleyiciler olarak hareket eden çok sayıda yerli ve yabancı finans kurumu tarafından sağlandı. Marubeni’nin yanı sıra proje sponsorları arasında Obayashi Corporation, Tohoku Sürdürülebilir ve Yenilenebilir Enerji, Cosmo Eco Power, Kansai Electric Power, Chubu Electric Power, Akita Bank, Ohmori Company, Sawakigumi Corporation, Kyowa Oil, Katokensetsu Company, Kanpu Company ve Sankyo Company.

Japon yetkililer ayrıca, imtiyaz şartları gibi düzenleyici konulara değinerek açık deniz rüzgâr enerjisi santrali sektörünü geliştirmek için güçlü bir baskı yaptılar. Kasım 2018’de kabul edilen bir yasa tasarısı, promosyon bölgesinde adı geçen açık deniz rüzgâr çiftlikleri için maksimum 30 yıllık bir kullanım süresine izin veriyor.

Bu yıl Japonya, daha fazla yatırımcı ilgisi elde etmek için açık deniz rüzgâr çiftçiliği için rekabetçi bir ihale başlatacak.

 

Furkan DEMİREL

 

 

 

 

Bir cevap yazın