Küresel Enerji Bülteni (Temmuz-2018)
Ağustos 2, 2018
Küresel Enerji Bülteni (Eylül-2018)
Ekim 5, 2018

Küresel Enerji Bülteni (Ağustos-2018)

Özcan  DALMIŞ

Petrol  ve Doğalgaz Yüksek Mühendis

 

Ağustos ayı ükemizde ve dünyada politik, ekonomik ve sanayi alanlarında küresel değişimlerin ve yaşanan gelişmelerle enerji özelinde dolu bir ay oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını kamuoyuna açıkladı. Buna göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 100 günlük eylem planına göre;

 • Yaklaşık 4.8 milyar dolar yatırım tutarı olan toplam 3 bin MW gücündeki güneş enerjisi için ilana çıkılacağı
 • Eskişehir Alpu’da 1000 MW Kurulu güce sahip termik santral inşası için ihaleye çıkılacağı,
 • Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi’nde kapasitenin 450 milyon metreküpten 600 milyon metreküpe yükselmesi için teklifler alınacağı,
 • Soma ve Tunçbilek’te ki üretim yapmayan kamuya ait kömür sahaları özel sektörün işletmesine açılacağı
 • Türkiye’nin yeraltı kaynakları tespit edilip ekonomiye kazandırılması için çalışmalar 3 kat arttırılacağı,
 • Denizlerdeki hidrokarbon arama faaliyetleri için ikinci bir deniz sondaj gemisi alınacağı,
 • Şırnak ve Artvin’e doğalgaz verilmeye başlayacağı
 • Üçüncü nükleer santralin Trakya’da kurulması için çalışmlar yapılacağı
 • Sinop Nükleer santrali için çalışmlar devam edeceği
 • Akkuyu Nükleer santralinin ilk ünitesi 2023 yılında devreye girmes 
 • Doğal gaz erişim imkânı sunulan vatandaş sayısının 63 milyondan 66 milyona yükseltilmesi
 • Akdeniz’de 1 derin deniz ve 1 sığ deniz sondajına başlanması
 • Ülkemizin yer altı kaynakları potansiyelinin tespit edilerek ekonomiye kazandırılması
 • Yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim kurulu gücünün artırılması
 • Madenlerimizin ülke sınırlarımız içinde işlenecek şekilde tesis kurulması kaydıyla kıymetli maden sahalarının ihale edilmesi
 • Üretim yapılmayan kömür sahalarının özel sektör tarafından işletilmesinin sağlanması
 • Denizlerde hidrokarbon aranması kapsamında; ikinci derin deniz sondaj gemisi alımı için sözleşme imzalanması
 • Ülkemizin elektrik enerjisi alanındaki ilk milli “Yüksek Gerilim Yüksek Güç Test Laboratuvarı”nın kurulması için sözleşme yapılması
 • Sürdürülebilir bir doğal gaz arz güvenliğinin sağlanması
 • Madencilik işlemlerinin elektronik ortamda hızlı ve etkin şekilde yürütülmesi için e-Maden uygulaması tamamlanma oranının %90’a çıkarılması
 • Borlu Temizlik Ürünü Tesisinin üretim kapasitesinin yıllık 30.000 ton’a çıkarılması
 • Yerli kömür kaynaklarımızın ekonomiye kazandırılması kapsamında; Eskişehir Alpu’da yaklaşık 1.000 MW kurulu gücünde termik santral kurulması için ihaleye çıkılması
 • Yurt dışı maden arama ve işletme faaliyetlerinin hızlandırılması
 • Ülkemizin kaya gazı ve kömür kaynaklı metan gazı üretim potansiyelinin belirlenmesi 
 • Ülkemizin doğal gaz ticaret merkezi olması hedefi kapsamında; EPİAŞ bünyesinde testleri yapılan doğal gaz ticaret platformunun sanal uygulamasının sonlandırılarak gerçek uygulamaya geçilecek.

Bakanlıkla ilgili yapılması planlanan eylemleri paylaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bulgaristan Başbakanı  Boyko Borisov ve Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova ile birlikte Bulgaristan- Türkiye transit doğalgaz aktarım Lozenets – Nedyalsko Boru Hattını açtı. 20 kilometre uzunlukta olan boru hattı Türkiye’ye transit gaz aktaracak. Toplam maliyeti 52 milyon leva olan projeyle, Bulgaristan’dan Türkiye’ye olduğu gibi Türkiye’den de Bulgaristan’a doğalgaz aktarımı yapılabilecek.

 

Bahreyn’in petrol rezervleri 1 milyar varile ulaştı. Ancak yeni keşiflerle, 80 milyar kaya petrolü ve 10-20 trilyon fit küp derin gaz rezervine ulaşılacak Ticaret Bakanlığının ‘Haber Blog’unda yer alan habere göre, bu sahadan Bahreyn, günlük 200,000 varil petrol üretebilecektir

 

Nijerya’da yenilenebilir enerji kullanımının artması bekleniyor. Ticaret Bakanlığının ‘Haber Blog’unda yer alan habere göre,  Nijerya Ulusal Petrol Kurumu tarafından yapılan açıklamada, dünyanın temiz enerjiye olan ihtiyacı vurgulanmış olup fosil yakıtlara
bağlılığın azaltılması gerekliliğini söyledi. Temiz ve yenilenebilir enerji alanında çözümler arayan şirket  yetkilileri, yenilenebilir enerji piyasasını büyütmek istediklerini  açıkladılar. Nijerya’nın doğal elektrik üretiminde çok güçlü  kaynakları olduğu, hidroelektrik potansiyelinin yüksek olduğu ve güneşlenme süresinin uzun oluşundan bahsedildi.

Beihang Üniversitesi olarak da bilinen Pekin Aeronotik ve Astronotik Üniversitesi, 1 Ağustos Çarşamba günü, uçak motoru ve gaz türbini bilimsel araştırmasına odaklı bir bilim merkezi kurduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan, 25 Temmuz’da krallığa iki petrol tankerinin vurulması sonucu kapatılan Bab’ül Mendeb Boğazı üzerinden petrol sevkiyatına yeniden başladı.

Rus devlet petrol şirketi Rosneft, Venezuela’dan ilk çeyrek sonunda alacak 4 milyar dolar seviyesinde olan alacakların, ikinci çeyrek sonunda 3,6 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Fatih Dönmez, Nükleer santralde ise Akkuyu ve Sinop’tan sonra üçüncü projenin Trakya’da olacağını kayderken “Trakya’daki santrali Çin’le yapacağız” dedi.

Yıllık toplam taşıma kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan ve 930´ar kilometrelik iki açık deniz boru hattından oluşan ve Rusya´dan Türkiye´ye ve Avrupa´ya doğalgaz aktarmak üzere yapımı süren TürkAkım projesinde toplam 1,369 kilometrelik boru döşendi.

İran resmi haber ajansı IRNA’nın verdiği bilgiye göre, Çinli enerji şirketi CNPC, ABD’nin yaptırımları nedeniyle İran’dan çekilme kararı  alan Fransız Total’in Güney Pars sahasındaki payını devraldı. Yapılan açıklamaya göre, Total’ın Güney Pars sahasının 11’nci bülümündki yüzd 80,1 hissesi CNPC’ye geçti.

Rus gaz devi Gazprom ve Botaş arasındaki gaz fiyatlarını yeniden değerlendirmeye yönelik tahkim muameleleri durduruldu. Sputnik’in haberine göre, Gazprom’un 2018’in ikinci çeyreğine  ilişkin raporunda gaz fiyatlarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin  tahkim muamelelerinin, sorunun ticari yoldan çözülmesi nedeniyle  durdurulduğu belirtildi.

İran, yeni bir nükleer santral inşaa etmek için Rusya ile görüşmelere başladı İran Enerji Bakanı Reza Ardakanian’ın Tasnim haber ajansına yaptığı açıklamaya göre, İran yeni bir nükleer santral inşaa etmek için Rusya ile görüşmelere başladığını bildirdi.

 

Özcan DALMIŞ
Özcan DALMIŞ
1988 yılında Kabataş/Ordu ilinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu ve Giresun’da tamamladı. Üniversite eğitimini 2012 yılında öğrenim dili Rusça olarak Azerbaycan Devlet Petrol (Neft) Akademisi’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendislik bölümünün “Petrol-gaz Boru Hatlarının ve Depolarının Projelendirmesi, İnşaası ve İşletilmesi” alanından mezun oldu. 2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans öğrenimine başladı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı bitirdi. Yüksek lisans tez calışmasını “doğalgaz enerjisi arz güvenliği” konusunda yaptı. İleri derecede Rusca, Azerice ve İngilizce bilektedir.

Bir cevap yazın