Küresel Enerji Bülteni (Kasım-2018)
Aralık 10, 2018
Küresel Enerji Bülteni (Ocak-2019)
Şubat 4, 2019

Küresel Enerji Bülteni (Aralık-2018)

Aralık ayı Ülkemizde ve Dünyada politik, ekonomik ve sanayi alanlarında küresel değişimlerin ve yaşanan gelişmelerle enerji özelinde dolu bir ay ile birlikte 2018 yılının son Küresel Enerji Bültenini derledik. Türkiye Enerji Politikaları ve Stratejileri Araştırma Merkezi (TESPAM) olarak Dünyadaki ve Ülkemizdeki enerji gelişmelerini sizler için 2018 yılı boyunca yakından takip ettik, aynı azimle 2019 yılı ve sonrasında sizler için yakından takip edeceğimizi bilmenizi isteriz. Yeni yılın Ülkemize ve Milletimize Huzur ve Mutluk getirmesi dileğiyle Enerji dolu bir yıl sizlerle olsun.

 YURTTAN

“Elektrik Dağıtım Şebekesi İşletme Bakım Görevlisi (Seviye 4), Röle Görevlisi (Seviye 4) ve Elektrik Dağıtımı SCADA Operatörü (Seviye 5)” mesleklerine Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu  getirildi. (2018-12-01)

Termik Santral ile Elektrik Üreticisi Sanayici ve İşadamları Derneği (TERSANED) ve Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) arasında Yerli Kömür Kullanımı Niyet Protokolü imzalandı. (2018-12-04)

ICSG İstanbul 2019 (7. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Enerji Piyasası Denetleme Kurumu’nun destekleriyle 25-26 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleşiyor. ICSG İstanbul 2019, ELDER ve GAZBİR’in stratejik partnerliğinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. (2018-12-04)

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) ve Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Servisi’nin işbirliği ile Enerji Verimliliği Çözümleri Çalıştayı düzenlendi. (2018-12-07)

Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (DOSİDER), 25. Yılını kutladı. (2018-12-08)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “İkinci 100 Günlük Eylem Planı“nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bünyesinde hayata geçirilecek icraatlara yer verildi. Buna göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ikinci 100 günlük eylem planına göre; (2018-12-14)

 • “Güneş enerjisine dayalı elektrik santral kurulu günün yüzde 21’ine denk gelen bin megavat kurulu gücündeki YEKA-GES 2 yarışması için başvuruların alınması,
 • Kamu kaynaklı günlük doğalgaz üretiminin yüzde 18 artırılarak günlük bir milyon metreküpe çıkarılması,
 • Akdeniz’de hidrokarbon aramaları kapsamında 3 bin 100 km2 3D(üç boyutlu) sismik veri toplanması,
 • TürkAkım Kara Kısmı-1 Doğalgaz Boru Hattı Projesi boru hattının yapımına başlanması,
 • Hakkari doğalgaz boru hattı projesinin tamamlanarak 81 il merkezinin tümüne doğalgaz sağlanması ve doğalgaz kullanan 457 ilçe/beldeye ilave olarak 30 yerleşim yerine daha doğalgaz arzı sağlanması,
 • Kamuya ait sahalardaki yerli kömür üretiminde, tüvana linyit üretimin yüzde 9 artırılarak 7 milyon ton’a, tüvanan taşkömürü üretiminin yüzde 7 artırılarak 427 bin ton’a yükseltilmesi,
 • Kömür üretimi yapılmayan kamuya ait 4 adet sahanın özel sektöre devrinin tamamlanması,
 • Maden arama, araştırma ve üretiminde elde edilen jeolojik bilgi ve verilerden 220 bin metre karot numunesi ve 100 bin adet jeokimya numunesinin arşivlenerek kullanıcıların hizmetine sunulması,
 • Tarım sektörü için üç yeni Bor Gübre üretimine başlanması,
 • Birinci 100 günlük dönemde tamamlanan yeni tesiste üretilen borlu temizlik ürününün piyasaya arzı için lansman yapılması,
 • Dünya bor pazarının lideri olarak 100 günlük dönemde toplam 500 bin ton rafine bor ürünü satışının yapılması,
 • Maden bölgesi ilan edilen ilk bölge olan İstanbul Cebeci Taş Ocaklarının şirketleşme işlemlerinin tamamlanması,
 • Bin adet maden sahasının ekonomiye kazandırılması için ihaleye çıkılması,
 • Madenlerin ülkemizde işlenip uç ürün üretebilecek şekilde tesis kurulması şartıyla alüminyum ve kalker maden sahalarının ihale ilanına çıkarılması,
 • Yer altı kaynakları potansiyelimizin tespiti için havadan jeofizik araştırmalar kapsamında, Türkiye’nin yüz ölçümünün yüzde 96’sının taraması neticelendirilerek haritaların hazırlanması,
 • Yer altı kaynaklarını potansiyelinin tespiti kapsamında yapılan sondaj miktarının toplam 1 milyon 500 bin metreye ulaştırılması,
 • Yurt dışı maden arama ve işletme faaliyetleri kapsamında Özbekistan’da iki adet metalik maden sahasının arama ruhsatının alınması,
 • Yatırımcıların işlemlerinde bürokrasiyi azaltacak ve madencilik sektörüne hız kazandıracak elektronik maden (e-maden) projesinin faaliyete geçirilmesi,
 • e-Devletten Kamudan Vatandaşa, Özel Sektöre, Kamuya (G2C, G2B, G2G) sunulan hizmetlerin gerçekleşme oranı ortalamasının yüzde 93’ten yüzde 98’e yükseltilmesi.”

 

Azerbaycan’ın kamuya ait şirketi SOCAR, bugüne değin TANAP aracılığı ile Türkiye’ye takriben 750 milyon metreküp doğalgaz ulaştırıldığını açıkladı. Yılsonuna kadar sevkiyatının 1 milyar metreküpe ulaşacağı tahmin ediliyor. (2018-12-20)

Rönesans grup şirketlerinden Rönesans Endüstri Tesisleri (RHI), İtalyan enerji şirketi Saipem ile kurduğu ortak girişimle, Rusya’nın “Arktik LNG 2” projesi kapsamında bazı tesislerinin tasarım  ve inşaatını birlikte yapmak üzere anlaşmaya vardığını açıkladı. (2018-12-20)

SOCAR Türkiye olarak, BP ile birlikte Aliağa’da dünya standartlarında bir petrokimya kompleksi kurmak ve işletmek amacıyla bir iş ortaklığı kurma olasılığını değerlendirmek üzere bir çerçeve anlaşma imzaladığını duyurdu. (2018-12-20)

İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) ev sahipliğinde Dünya Enerji Görünümü 2018 Raporu’nun (World Energy Outlook 2018), Türkiye tanıtımının da yapıldığı enerji konferansı Istanbul’da gerçekleştirildi. (2018-12-20)

Türkiye, petrol ve doğal gaz boru hatlarına yönelik düzenlenen terör, sabotaj, hırsızlık ve izinsiz kazı gibi teşebbüslere karşı koymak ve boru hatlarını korumak için mevcut sistemlerin yanına yeni gelişen teknolojileri de ekledi. BOTAŞ’ın, kritik boru hatları yeni geliştirilen savunma teknolojisi YERLİ İHA’lar başta olmak üzere entegre güvenlik sistemiyle korunacak. (2018-12-24)

KPMG Türkiye’den Ümit Bilirgen analize ilişkin yaptığı açıklamada, “2019 yılında performansında kısmen iyileşme beklenen petrol ve gaz sektöründe şirketler rekabet güçlerini koruyabilmek için dijital dönüşümlerine hız verecekler, ancak bu dönüşüm veri güvenliği riskini de beraberinde getirecek” ifadelerini kullandı. (2018-12-25)

Maden ve petrol sektörünün çatı kuruluşu “Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG)”nün fiili kurulumu tamamlandı. MAPEG logosunda; Mavi renk ile petrol sektörüne, Kırmızı renk ile maden sektörüne ve Yeşil renk ile de çevre duyarlılığına vurgu yapılmaktadır. MAPEG logosundaki hilaller ve yıldız Bayrağımızdaki Hilâl ve Yıldıza atfen oluşturulmuş olup, Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında sektördeki yeniden doğuşu ve yükselişi simgelemektedirler. (2018-12-25)

Türkiye’nin ilk yeraltı doğalgaz depolama özelliği taşıyan BOTAŞ Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Projesi için çalışmalar hızla devam ediyor. Projenin mühendislik, satın alma ve inşasını (EPC) üstlenen Rönesans Holding bünyesindeki, petrol ve doğalgaz tesislerinde uzmanlaşmış Rönesans Endüstri Tesisleri, son olarak, BOTAŞ’ın Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Projesi’nde kullanılacak dev “Jack-Up Sondaj Platformu”nu Boğaz’dan başarıyla geçirdi. (2018-12-28)

DÜNYADAN

Bulgaristan’da parlamento Rus doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım boru hattı projesinin ülke sınırlarından geçmesine onay verdi. DW’nin haberine göre, Milletvekillerinin desteğini alan yeni ulusal enerji stratejisi kapsamında Bulgaristan, Rus şirketi Gazprom’un TürkAkım projesine entegre edilmek üzere 2020 yılına kadar 1,4 milyar euro maliyetle 484 kilometre uzunluğunda boru hattı inşa edecek. (2018-12-03)

Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom’un başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu nükleer güç santrali projesinin yüzde 49’luk hissesini tek seferde satma gibi bir hedeflerinin olmadığını, bunun bir kaç aşamada yatırımcılara sunulabileceğini belirtti. Sputnik’in haberine göre, Lihaçev, Rosatom’un projeye yüzde 49 yatırım yapacak yatırımcı aradıklarını, ancak yatırımcının Türk ekonomisinin temsicilerinden olmasa bile, Türk hükümetinin onayının
olması gerektiğine vurgu yaptı. (2018-12-03)

Katar, 57 yıldır üyesi bulunduğu OPEC’ten Ocak 2019’da ayrılma kararı aldı. Katar Enerji Bakanı Saad al-Kaabi yaptığı açıklamada, “OPEC’ten Ocak 2019 itibarıyla çekileceğiz. Kararımızı OPEC’e bu sabah ilettik. OPEC üyesi olmayan her ülke gibi tüm taahhütlerimize uymaya devam edeceğiz” dedi. Al-Kaabi, Katar’ın ayrılmasının OPEC’in petrol üretim kararları üzerinde “küçük” bir etkisi olacağını belirtirken, 57 yıldır üyesi olduğumuz OPEC’ten ayrılmak kolay değil” diye konuştu. (2018-12-03)

Rusya ve Arjantin, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı konusundaki ortaklıklarını doğrulayan stratejik bir anlaşmaya imza attı. (2018-12-03)

Çin, yıl sonundan önce yeni yenilenebilir enerji kota sistemini başlatmayı amaçlıyor. Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, yenilenebilir enerji kaynaklarını daha iyi kullanmak ve atıkları düşürmek için bu sistemin başlatılacağını bildirdi. Komisyon yayınladığı bildiride, bu yıl yüzde 12 olan yenilenebilir enerji atık oranını 2020’ye kadar yüzde 5’e düşüreceğini açıkladı. (2018-12-05)

Rusya’nın başkanlık döneminin son Avrupa Ekonomik Birliği (AEB) toplantısında üye ülkeler (Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Ermenistan, Belarus ) ortak petrol pazarı konusunda anlaşmaya vardı. (2018-12-06)

İslam Kalkınma Bankası (İKB), Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı projesini finanse etmek için 1 milyar dolarlık bir tutarı taahhüt etti. (2018-12-07)

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ülkeler 175. Olağan toplantı için Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya geldi. OPEC ve örgüte üye olmayan üretici ülkelerin günlük petrol üretimini azaltma kararı aldı. (2018-12-07)

Türkiye’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni inşa eden Rosatom, dünyanın ‘ilk ve tek yüzer nükleer güç santrali’ Akademik Lomonosov’un birinci reaktörünü hizmete aldı. (2018-12-10)

Pekin’in doğalgaz dağıtımını yapan Bejing Gas’ın Beijing Gas’ın verdiği bilgiye göre Çin’in doğalgaz tüketiminin2018 yılında 270 milyar metreküp seviyesine ulaşması bekleniyor. (2018-12-13)

Bulgaristan’ın devlet kontrolündeki doğal gaz dağıtım şirketi  Bulgartransgaz, Türk Akım doğal gaz boru hattı ile Bulgaristan sınırına  kadar taşınacak ve buradan 484 kilometrelik yeni bir hat ile Sırbistan’a  taşınacak Rus doğal gazından alım yapacak nakliyecilerden bağlayıcı  teklierini 16 Ocak’a kadar toplayacak. (2018-12-14)

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Türkiye’nin ilk nükleer santral projesini yürütmekte olan Akkuyu Nükleer A.Ş.’ye, Akkuyu NGS 2. ünitesi için sınırlı çalışma izni verdi. (2018-12-14)

Avrupa Birliği (AB) üyeleri, otomobil üreticileri ile çevre ile ilgili yasa koyucular arasındaki anlaşmazlığın çözülmesinin ardından, otomobillerde karbondioksit salınımını 2030’a kadar yüzde 37.5 azaltılacak. (2018-12-18)

Rusya Yeraltı Kaynakları Kullanma Federal Ajansı (Rosnedr) Başkanı Yevgeniy Kiselev, günümüzdeki üretim seviyeleri göz önünde bulundurulduğunda Rusya’nın 23-25 yıl yetecek petrol rezervlerine sahip olduğunu söyledi. (2018-12-18)

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), 2023’e kadar küresel kömür talebinin yukarı çıkacağını belirtti. IEA’ya göre Hindistan ve diğer Asya ülkelerinde büyüme yaşanırken, Avrupa ve ABD’de düşüş görülüyor. (2018-12-18)

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni inşa eden ROSATOM’un yakıt şirketi TVEL Fuel Company, Beloyarsk Nükleer Santrali 4’üncü Ünitesi olarak inşa edilen ilk ticari amaçlı  hızlı reaktör BN-800 için, karışık uranyum-plütonyum oksit (MOX) yakıt  gruplarının seri üretimine başladı. (2018-12-18)

Avrupa Yatırım Bankası (EIB), Romanya’nın Karadeniz sahilinden çıkarılan doğalgazı Güneydoğu Avrupa ve Batı Avrupa ile birleştirecek olan yeni boru hattı inşaasında kullanılmak üzere Romanya kamu gaz iletim şirketi Transgaz’a yeni boru hattı inşası için 50 milyon euro kredi sağlayacak. Yeni boru hattının 308 km uzunlukta olması planlanıyor. (2018-12-20)

Wall Street Journal tarafından gerçekleştirilen ankete katılan 13 global yatırım bankası 2019 yılı için tahminlerini aşağı yönlü revize ettiler. 13 yatırım bankasının Brent petrolü için 2019 yılı ortalama fiyat tahminleri 69 dolar/varil oldu. Önceki ay yapılan ankette bu beklenti 77 dolar/varil seviyesindeydi. (2018-12-24)

Suudi Arabistan, kasım ayında Rusya`yı geride bırakarak Çin`in en büyük petrol tedarikçisi oldu. Kasım ayında Suudi Arabistan’ın Çin’e petrol sevkiyatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artarak 6,56 milyon ton, hisse başına 1 milyon 596 bin varil/gün oldu. Rusya ise kasım ayında Çin’e 6,55 milyon ton petrol sattı. (2018-12-24)

Gazprom CEO’su Alexey Miller, 2018 yılında doğalgaz ihracatının 201 milyar metreküpü aştığını bildirdi. IFAX’a konuşan Gazprom CEO’su Alexey Miller,, 2018 yılında doğal gaz üretiminin 497,6 milyar metreküp seviyesine ulaştığı da belirtti. (2018-12-28)

Özcan DALMIŞ
Özcan DALMIŞ
1988 yılında Kabataş/Ordu ilinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu ve Giresun’da tamamladı. Üniversite eğitimini 2012 yılında öğrenim dili Rusça olarak Azerbaycan Devlet Petrol (Neft) Akademisi’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendislik bölümünün “Petrol-gaz Boru Hatlarının ve Depolarının Projelendirmesi, İnşaası ve İşletilmesi” alanından mezun oldu. 2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans öğrenimine başladı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı bitirdi. Yüksek lisans tez calışmasını “doğalgaz enerjisi arz güvenliği” konusunda yaptı. İleri derecede Rusca, Azerice ve İngilizce bilektedir.

Bir cevap yazın