Küresel Enerji Bülteni (Ağustos-2018)
Eylül 10, 2018
Küresel Enerji Bülteni (Ekim-2018)
Kasım 5, 2018

Küresel Enerji Bülteni (Eylül-2018)

Eylül ayı ülkemizde yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımlarla birlikte planlanan projelerin açıklandığı ve Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) kasım ayında uygulayacağı İran’a yönelik yaptırımların konuşulduğu,  Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretimi konusundaki kesin tavrı sonucu petrol fiyatlarının yukarı seyrinin yaşandığı hatta çeşitli kurum ve kuruluşların petrolün 100 dolar hedef fiyatının konuşulan bir ayı geride bıraktık.

YURTTAN

Zorlu Enerji, yurt dışı yatırımları kapsamında Kazakistan’da yapımı planlanan Güneş (Solar) Enerji Santrali için iyi niyet anlaşması imzalandığını duyurdu. Zorlu Enerji tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (c) yapılan açıklamada;  Kazakistan’da 50 MW kurulu güce sahip olacak bir Solar Enerji Santrali projesi geliştirilmesi için iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.” denildi.

Akfen Yenilenebilir Enerji, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 102 milyon dolarlık kredi anlaşmaya göre imzalayan Akfen Yenilenebilir Enerji, toplam kurulu gücü 327 megavat (MW) olacak 9 güneş enerji santrali (GES) ve 4 rüzgâr enerji santralinin (RES) hayata geçirilmesinde kullanılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde doğalgaz dağıtım faaliyeti gösteren İZGAZ, Kefken’e doğalgazı boru hattı ile taşımak yerine bu ilçeye doğalgaz hizmeti götürebilmek için yeni bir projeye imza attı. Proje kapsamında İpragaz ile işbirliğine giden İZGAZ, Kefken’de doğalgaz dağıtımını yapabilmek için doğalgazı LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz)formunda tedarik etmeyi tercih etti.

Manisa Alaşehir’e hali hazırda 336 milyon dolar hacminde jeotermal enerji santrali (JES) yatırımı yapıldığını söyleyen Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, bölgeye 664 milyon dolarlık daha jeotermal enerji santrali yatırımı olacağını ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Batı Karadeniz’deki hidrokarbon ve maden rezervini tespit etmek için sismik aramalarına devam eden Oruç Reis Araştırma Gemisinin ve  maden çalışmalarını yerinde incelemek için Zonguldak’ta bir dizi ziyaretlerde bulundu.

 • Kömür üretiminde hedeflerinin 5 yıl içinde kamu ve özel sektörle 7 ila 10 milyon tona ulaştırmak, bununla beraber istihdamı da bugün iki katına çıkartmak olduğunu vurguladı. Ayrıca 1.5 milyar ton Taş kömür rezervinin bulunduğunu, üretimin ise 1 milyon ton civarında olduğunu belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bununda artırılması gerektiğini belirtti.
 • Türkiye’nin kömür rezervinin 18.5 milyar ton olduğunu ve üretimlerin yeterliği olmadığını belirten Bakan Dönmez, yaklaşık 90 milyon ton üretim olduğunu ifade etti.

EPDK’dan tarafından hazırlanan “LPG Tüketicisinin El Kitabı”nda LPG, otogaz, dökme LPG ve tüp kullanırken edilmesi gereken noktalardan, olası sorunlarda yapılması gerekenlere, ilk yardım önlemlerinden, ihbar ve şikayetlere tüketicilerin bilmesi gereken bütün konular özlü ve anlaşılır bir dille anlatıldı.

TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Endonezya’da katıldığı “İleri Yol: Satın Alınabilir, Güvenilir ve Sürdürülebilir Enerjiye Evrensel Erişim İçin Parlementer Eylem” oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları bakımından ciddi bir potansiyelin olduğunu belirterek  “Kısa vadede, (elektrik üretiminde) rüzgâr ve güneş enerjisinin oranını da artırmayı hedefliyoruz.” ” Türkiye’nin bin 200 MW kurulu güce sahip olacak ilk Offshore (açık deniz) YEKA rüzgâr enerjisi ihalesinin önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi bekleniyor.”dedi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Akdeniz’de iki sondaj kuyusu açılması için ABD’li Rowan Companies şirketiyle platform sağlanması konusunda anlaştı. Sondaj hizmetleri sağlayan ABD merkezli Rowan Companies tarafından yapılan yazılı açıklamada, sondaj için kullanılacak Rowan Norway N-Serisi ultra sert çevre jack-up kriko teçhizatlı olarak adlandırılan platform 100-140 gün süreyle faaliyet göstereceği ifade edildi.

Petrol ve Doğalgaz Platformu Derneği PETFORM tarafından düzenlenen 9. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, PETFORM Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Camcı ve enerji sektörünün temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı sektörel enerji tüketim istatistiklerini açıkladı.

 • Nihai enerji tüketimi 51 milyon 276 bin 804 TEP oldu. En fazla enerji tüketimi sanayi sektöründe 91 milyon 370 bin 932 ton eşdeğer petrol (TEP) oldu
 • Elektrik üretmek için 46 milyon 180 TEP enerji harcandı. Elektrik üretmek için en çok doğalgaz kullanıldı. Elektrik üretmek amacıyla 17 milyon 505 bin 128 TEP doğal gaz tüketildi.

DÜNYADAN

Polonya, 2050’de enerji karışımında kömürü % 50’ye düşürmeyi ve yenilenebilir enerjinin payını artırmayı planlıyor. Polonya Enerji Bakanı Krzysztof Tchorzewski yaptığı açıklamada “2050’de sadece % 50 kömür bazlı enerji istiyoruz. Bu, 70 milyar Euro’ya kadar yatırım gerektiriyor” dedi.

FACTS Global Energy’nin Başkanı Fereldun Fesharaki, ABD’nin yaptırımları, İran petrol arzını tamamen kesecek olursa, petrol fiyatlarının varil başına 100 dolar seviyesinin üzerini görmesinin muhtemel olduğunu ve şu sıralar petrol fiyatlarının yüksek seviyelerden hareket etmesinin ABD ve Çin arasındaki sürmekte olan ticaret sürtüşmesi olduğunu söyledi. Ayrıca İran’ın ihracatı durur ise diğer büyük üreticilerin bu boşluğu kolayca dolduramayacağını belirtti

ABD petrol şirketi ExxonMobil, İngiltere’nin güney kıyısındaki büyük  petrol rafinerisi Fawley yenilemek için 500 milyon GBP yatırım yapacak. İngiltere’de bu sektörde son 30  yılda görülen en büyük yatırım olarak nitelendiriliyor.

Rusya’nın en büyük petrokimya şirketi olan Sibur’un CEO’su Dmitry Konov, 2019’un ikinci çeyreğinin halka açılmak için iyi bir an olabileceğini düşündüklerini söyledi.

AB parlamenterleri, otomobiller ve kamyonetlerde karbondioksit salınımının 2030’a kadar yüzde 45 azaltılmasına yönelik yasa taslağına destek verdiler. Avrupa Parlamentosu Çevre Komitesi, karbondioksit salınımının 2030’a kadar yüzde 45 azaltılmasına onay verirken, 2025 içinde yüzde 20 azaltım ara hedefi belirledi. Komitei’nin onayladığı tasarı gelecek ay Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’na gelecek ve ardından 28 üye ülkenin onayına sunulacak.

Science dergisinde yayımlanan bir araştırmada, büyük miktarlarda güneş paneli ve rüzgar türbininin Sahra Çölü’ndeki yağmur, sıcaklık ve yeşillik oranlarını değiştireceğini öne sürdü. bunun için Sahra Çölü’nün 9 milyon kilometrekaresinin yenilenebilir enerji santralleri ile kaplanması gerekmekte.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı, nükleer enerji üretiminin azalması sonucu 2050 yılına kadar “nükleer enerjinin tam kapasite ile kullanılmasında önemli bir ilerleme kaydedilmezse, sürdürülebilir gelişmenin sağlanması için yeterince enerji üretilmesinde ve iklim değişikliğinin frenlenmesinin dünya için çok zor olacağını” ifade etti.

İran, Asaluye’de bulunan Mercan petrokimya Metanol tesisi, Demavend Petrokimya tesisi santralinin birinci fazı ve Perdis petrokimya tesisinin üçüncü fazının açılışı İran Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından gerçekleştrildi.

Danimarkalılar tarafından inşa edilen dünyanın en büyük açık deniz rüzgar enerji santrali çiftliği bugün İngiltere’nin kuzey batı sahilinde açıldı. Proje 87 türbine sahip olup, her biri 190 metre yüksekliği ile yaklaşık olarak  Big Ben  saat kulesinin iki katıdır. 145 kilometrekarelik bir alanı kaplayan proje, yaklaşık 20 bin futbol sahası büyüklüğünde olup, 695 megawatt enerji üretim kapasitesiyle, 600 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller katıldığı bir toplantıda, Karadeniz’den geçen TürkAkım doğalgaz boru hattının inşası devam ettiğini, iki hattı boyunca 1,5 bin km’lik bir boru döşediğini ve projenin toplam uzunluğunun yaklaşık olarak yüzde 80’lik bölümünün tamamlandığını söyledi.

Çinin petrol ve doğalgaz şirketi PetroChina  bağlı PetroChina International şirketi  ile 22 yıllık bir anlaşma yaparak, Çin’e yılda yaklaşık 3.4 milyon ton sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tedarik etmeyi kabul etti. Çin’e gönderilecek LNG, Qatar Petroleum, Total ve Exxon Mobil’in ortak oldukları Qatargas 2 projesinden sağlanacak.

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco, 2020 yılına kadar petrol ticaretini yaklaşık yüzde 50 artırmayı öngörüyor. 6 milyon varile ulaşmasını öngördüklerini belirtti.

Kazakistan’ın Kashagan sahasında günlük petrol üretiminin 2019’da yapılacak ekipman yenilemeleriyle 370 bin varil/günden 390 bin varil/güne çıkarılması planlanıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 2018 yılı Dünya Petrol Görünümü Raporu yayınlandı.

 • Küresel enerji talebi 2040’a kadar yıllık ortalama yüzde 1,2 artışla günlük 364 milyon 700 bin varil petrol eşdeğerine yükseleceği öngörülüyor
 • Küresel petrol talebi 2040’ta günlük 111,7 milyon varil olarak gerçekleşeceği öngörülmektedir.
 • 2040’ta fosil yakıtların küresel enerjideki payı yüzde 75’e çıkacağı, petrolün enerji karışımı (petrol yüzde 28) içinde en fazla katkıda bulunacağı tahmin edilmektedir.
 • Enerji talebinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı yüzde 19, nükleer enerjinin ise yüzde 6 olacağı tahmin edilmektedir.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, “Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri 2018 Yılı İkinci Çeyrek Dönem Raporu’nun sonuçlarını açıkladı.

 • 2018 yılının ilk altı aylık döneminde, ikinci çeyrek  dönemde yaşanan düşüşe rağmen, 180 milyar dolara ulaşarak tarihi zirve  seviyeye ulaştı.
 • Temiz enerji yatırımlarındaki yükseliş trendi ikinci  çeyrek dönemde ivme kazanmayı sürdürdüğü, yılın ikinci üç aylık  döneminde temiz enerji alanında toplam 12.9 milyar dolar değerinde  işlem gerçekleştirildi.
 • Avrupa elektrik piyasasında ikinci çeyrek dönemde 45.7 milyar dolar  değerinde işlem gerçekleştirildi. Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleştirilen işlemlerin değeri ikinci  çeyrekte 10.3 milyar  dolara, Amerika Kıtası’nda ikinci çeyrek dönemde 26.9 milyar dolar değerinde işlem gerçekleşti.

Norveç’in yenilenebilir enerji şirketi Statkraft, 2019-2025  döneminde yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 10 milyar NOK  yıllık yatırım yapmayı planlıyor. Şirket’ten yapılan açıklamaya göre, 2025 yılına kadar 6000 MW  kara rüzgârına ve 2000 MW güneş enerjisine ulaşılması hedefleniyor.

 

Özcan DALMIŞ
Özcan DALMIŞ
1988 yılında Kabataş/Ordu ilinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu ve Giresun’da tamamladı. Üniversite eğitimini 2012 yılında öğrenim dili Rusça olarak Azerbaycan Devlet Petrol (Neft) Akademisi’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendislik bölümünün “Petrol-gaz Boru Hatlarının ve Depolarının Projelendirmesi, İnşaası ve İşletilmesi” alanından mezun oldu. 2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans öğrenimine başladı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı bitirdi. Yüksek lisans tez calışmasını “doğalgaz enerjisi arz güvenliği” konusunda yaptı. İleri derecede Rusca, Azerice ve İngilizce bilektedir.

Bir cevap yazın