Küresel Enerji Bülteni (Haziran-2017)
Temmuz 4, 2017
Küresel Enerji Bülteni (Eylül-2017)
Ekim 8, 2017

Temmuz  ayı içerisinde her zaman olduğu gibi politik, ekonomik ve sanayi alanlarında küresel değişimlerin ve yaşanan gelişmelerle enerji özelinde dolu bir ay daha geride kaldı. Ülkemiz, Dünya Petrol Konseyi tarafından düzenlenen petrol ve doğalgaz sektörünün olimpiyatları olarak adlandırılan, 3 yılda bir düzenlenen ve bu yıl 22’incisi olan Dünya Petrol Kongresi’ne (WPC) ev sahipliği yaptı.

Kongre ile detaylara TESPAM sayfasından bakabilirsiniz. 2016 yılının enerji enerji yatırımlarını ortaya koyan Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yıllık Dünya Enerji Yatırım Raporu yayınladı. 2016’da küresel enerji yatırımı 1.7 trilyon dolar değerinde olduğu ve en fazla elektrik üretimi için harcama yapıldığı görülmektedir.

 • Doğalgaz dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgelerinin (OSB) talebi ve muvafakati ile organize sanayi bölgeleri için şebeke ve bağlantı hattı yatırımları yaparak organize sanayi bölgelerinde dağıtım faaliyeti yapabilecek
 • Uluslararası Enerji Ajansına (IEA) ortak üye sıfatla 2016 yılında katılan Fas ile IEA arasında 3 yıllık çalışma programı başlatılması konusunda anlaşmaya varıldı.
 • Fransız petrol ve gaz devi Total SA, İran’ın Pers Körfezi olarak isimlendirilen bölgede bulunan Güney Pars doğalgaz sahasının geliştirilmesi için 1 milyar dolar yatırım yapacak. Ayrıca yapılacak yatırımla Güney Pars sahasının ilk kademe geliştirmeleri için harcanacak ve cıkarılacak gazın ise 2021’de piyasaya sunulması planlanıyor.
 • Binaların kendi ihtiyacaları için yapılacak güneş enerjisi paneli kurulumunda yapı ruhsatı izni aranmayacak. Bu şekilde hem apartmanların masrafalrı çıkacak, hemde güneşten elde edilecek fazla elektrik şebekeye geri satılabilecek. Güneş enerjisiyle apartman başına yılda 8-9 bin lira kazanç olabileceği öngörülüyor.
 • BMI Research, OPEC’in üretim kısıntısının etkilerinin ilk tahminden edilenden daha az olduğunu işaret ederek 2017 yılı için ortalama 57 dolar/varil seviyesinden işlem göreçeğini tahmin etmişti, ancak petrol fiyatı beklentisini aşağı yönlü olarak 54 dolar/varil şeklinde revize etti.
 • Türkiye’nin bu yıl mayıs ayında termal ve taş kömürü ithalatı, geçen yılın aynı dönemine göre %50 artarak 2,4 milyon ton oldu.
 • Rus doğalgaz devi Gazprom’un CEO’su Alexei Mille, Gazprom’un Çin’e Sibirya’dan doğalgaz sevkiyatına Aralık 2019 tarihinde başlayacağını açıladı.
 • Doha’da medya konferansında konuşan Qatar Petroleum’un CEO’su Saad al-Kaabi, Katar’ın 2024’e kadar LNG üretimini %30 arttırarak yıllık 100 milyon tona çıkarmayı planladığını açıkladı.
 • İran Enerji Bakan Yardımcısı Huşeng Felahetiyann ülkedeki elektrik santralleri kapasitelerinin 80 bin megavat’a artacağını söyledi.
 • Fransız enerji şirketi Neoen, Güney Avustralya’da kurulacak olan ve 129 megawatt kapasitesiyle 30 bin eve elektrik sağlayacak rüzgar çiftliğine 1 aralık tarihine kadar 100 megawatt enerji depolama kapasiteli batarya sağlanacak ve bu nedenle ihtiyaç duyduğu batarya için siparişi milyarder yatırımcı Elon Musk’ın şirketi Tesla inc.’e verdi.
 • Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yıllık Dünya Enerji Yatırım Raporu yayınladı. Rapora göre: 2016 yılında küresel enerji yatırımlarının %12 düşerek iki yıl art arda düşüş olduğu, enerji verimliliği ve elektrik ağlarına harcamaların artması, petrol ve doğlagaz akımında harcamaların düşmesiyle dengelendiği, 2016’da küresel enerji yatırımı 1.7 trilyon dolar değerinde olduğu, ilk kez dünya çapında elektrik sektöründe harcamalar petrol, doğalgaz ve kömür arzındaki toplam harcamalarını aştığı, temiz enerji harcamaları tıplam yatırım arzının %43’üne ulaşarak rekor kırdığı, 2016 yılında enerjide en çok yatırımın elektrik alanında yapıldığı ve dünya genelinde elektrik için 440 milyar dolar harcandığı belirtildi.
 • Polonyalı doğalgaz boru hattı operatörü Gaz-Sytem, Polonya ve Hırvatistan’daki LNG terminallerini birbirine bağlayacak Kuzey-Güney Gaz Koridorı’nun 2022 yılına kadar hazır olması bekleniyor.
 • Dünya Petrol Konseyi tarafından düzenlenen petrol ve doğalgaz sektörünün olimpiyatları olarak adlandırılan, 3 yılda bir düzenlenen ve bu yıl 22’incisi olan Dünya Petrol Kongresi (WPC) “Enerji Geleceğimize Köprüler” temasıyla 9-13 Temmuz’da İstanbul’da düzenlendi. Kongere ile ilgili değerlendirmeleri, Türkiye Enerji Politikaları ve Stratejileri Araştırma Merkezi (TESPAM) sayfasında yayınlanan “ Dünya Petrol Kongresi’nde Türk Devlet Erkanı’nın Konuşmaları” ve “22. Dünya Petrol Kongresi Üzerine” başlıklarda yayınlanan calışmalardan ulaşabilirsiniz
 • İran Petrol Bakanı Yardımcısı Emir Hüseyin Zamaninia, gelecek 8-9 ay içinde İran’ın günlük doğalgaz üretiminin 1 milyar metreküpe çıkaçagını açıladı. İran’ın şimdiki günlük doğalgaz üretiminin de 800 milyon metreküp olduğunu belirtti.
 • İsrail merkezli Oil Refineries (ORL), Yunan doğalgaz arama ve üretim şirketi Energean’dan 17 milyar metreküp doğakgaz alımı için görüşmeler başlattığı ve anlaşmanın 15 yıl süreli olacağı belirtildi.
 • Irak Petrol Bakanı Jabar Ali Al-Luaibi tarafından yapılan acıklamada, petrol gelirlerinin artırılması teminen, bir ihale açarak Irak’ın İran ve Kuveyt sınırında bulunan tıplam 9 bloğunu, uluslararası petrol şirketlerinin yatırımına açılmasının planlandığı belirtti. Irak, 153 milyar varil petrol rezervi ile dünyada dördüncü sırada yer almaktadır.
 • Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un üretimi 2017’nin ilk 6 ayında %18,8 artarak 248,8 milyar metreküp oldu. Aynı dönemde Avrupa ve Türkiye’ye yapılan ihracat da %12,3 artışla 102,9 milyar metreküp oldu.
 • Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un Tüek Akımı’nın Avrupa’ya gidecek ikinci kolunun inşasına başlandığı ve Karadeniz’in dibinde 20-25 km boru hattı döşendiğini açıkladı.
 • Türkiye Petrolleri (TP) Anonim Ortaklığının sondaj, workover, kuyu tamamlam ve jeofizik operasyon servis hizmeti işlerine ait her türlü araç, iş makinası, kule, gemi, diğer hertürlü ekipman, malzeme, sondaj park sahalarının ve müştemilat, Turkish Petroleum International Company (TPIC) Limited Şirketine devredildi.
 • Hat-san Tersanesi’nin Karadeniz Holding için inşa ettiği 300 metre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip yüzer elektrik gemisi Gana’ya yola çıkıyor.
 • ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji Kaynakaları Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ve Uluslararası Enerji İlişkiler Özel Temsilcisi ve Koordinatörü Warlick, Türkiye’ye sadece bir kez LNG sevkiyatı yapıldığını ancak yeni, yüzer terminallerin devreye alınmasıyla yeni sevkiyatın mümkün olacagını açıkladı.
 • İngiltere Hükümeti benzinli ve dizel araçları 2040 yılna kadar tamamen yasaklayacaklarını ayrıca yoğunluğun fazla olduğu yollarda ise 2020’den itibaren dizel araçlar yeni çevre vergileri ile karşı karşıya kalacağı belirtildi.
 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, 1000 megawattlık Rüzgar Enerjisi (RES) Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları(YEKA) ihalesine 8 konsorsiyum teklif verdi.
 • Rüzgar Enerjisi (RES) Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları(YEKA) ihalesini kazanacak firma 1 milyar doların üzerinde tesis yatırımı yapacak,
 • Projenin işletmeye girmesiyle birlikte her yıl asgari 3 miyar kilowatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve bunula birlikte 1.1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak,
 • Projeyi alan firma Türkiye’yi Rüzgar türbini alanında teknoloji üretim merkezine dönüştürecek,
 • Rüzgar teknolojileri alanında Türk mühendisler ve üniversiteler Ar-Ge yapılacak, buna göre %80 yerli mühendis çalıştırma zorunluluğu olacak,
 • Kurulacak Rüzgar tesisleri sayesinde ortalama 1.5 milyon ton CO2/yıl emisyon azaltımı sağlanacak,
 • 100 milyon üzerinde Fabrika yatırımı yapılacak,
 • Fabrika ile RES’lerin kurulumu ve işletilmesi, Ar-Ge faaliyetleri dikkate alındığında Rüzgar YEKA’sı yaklaşık 3.750 kişilik bir istihdam sağlayacak.
 • Dünyanın artan nüfusu ve enerjiye olan talebiyle birlikte sürdürülebilir yeni enerji kaynakları kullanmak daha önemli hele gelmekte olup, Uluslararası enerji şirketi Statoil bu durumu dikkate alarak dünyanın il yüzen rüzgar türbini çiftliğini (Hywind) kuruyor.

 

 

Özcan DALMIŞ
Özcan DALMIŞ
1988 yılında Kabataş/Ordu ilinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu ve Giresun’da tamamladı. Üniversite eğitimini 2012 yılında öğrenim dili Rusça olarak Azerbaycan Devlet Petrol (Neft) Akademisi’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendislik bölümünün “Petrol-gaz Boru Hatlarının ve Depolarının Projelendirmesi, İnşaası ve İşletilmesi” alanından mezun oldu. 2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans öğrenimine başladı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı bitirdi. Yüksek lisans tez calışmasını “doğalgaz enerjisi arz güvenliği” konusunda yaptı. İleri derecede Rusca, Azerice ve İngilizce bilektedir.

Bir cevap yazın