Çin’in ”INE” Hamlesi
Mart 28, 2018
Taşoz Adası & Prınos Sahası
Nisan 8, 2018

Küresel İklim Değişikliği Göç Dalgalarına Neden Olacak

Bildiğimiz üzere tüm gezegeni etkileyen bir değişim sürecindeyiz: küresel iklim değişikliği. Çaresiz kutup ayılarının fotoğrafları gözümüzün önüne ilk gelen oluyor. Ancak, yalnızca kutupta yaşayan hayvanlar değil tüm bitkiler, tüm hayvanlar ve insanlık da bu değişimden nasibini alıyor. Çeşitli simülasyonlar ile gelecekte etkilenebilecek nüfus belirlenmeye çalışılıyor. Paris İklim Sözleşmesi’nden ABD’nin ayrılması ve Kyoto Protokolü’nün etkileri tartışılmaya devam ediyor.

İnsanlığın sosyal dengesi en büyük hasarı alacak kısım olabilir. Değişen yağış düzenleri, şiddetli fırtına ve seller, göç eden ve çoğalan haşere sorunları, et ve bitki üretiminde azalmalar gelecekteki sorunlarımızdan bazıları. 2016’daki Zika virüsü salgınından sonra insanlar virüsü taşıyan sivrisineklerden kaçmak için alçak kesimlerden dağlık alanlara gitme yolunu seçti. Benzer durumlar için yüksek rakımlı yerlere doğru bir göç hareketliliği de bekleyebiliriz.

İklim değişikliğinin neden olabileceği kaotik göçler ve isyanlar nedeniyle gıda sorunları ve kıtlıklar baş gösterebilir. Gıdaya erişim zorlaşabilir. Büyük Okyanus’taki ülkelerde yağış ve akıntılardaki değişimler nedeniyle bu sorunlar başladı. Bunlara ek olarak siyasi sorunlar ülkelerin başına dert olabilir. Sınır sorunları artarken insan göçleri salgın hastalıkların daha da yayılması sonucunu getirecektir.

BM’nin eski genel sekreteri Ban Ki-Moon küresel iklim değişikliğinin bir savaş kadar büyük bir tehdit teşkil ettiğini söylemişti. Moon ayrıca ada ülkelerinin ve kırsal Afrikalı yerleşimlerin en büyük hasarı göreceğini aktarmıştı. Kendisi yine Darfur’daki çevreyle ilgili sorunun nasıl tüm bir bölge için siyasi ve insani bir sorun öbeğine dönüştüğünü ve küresel iklim değişikliğinin tüm dünya için böyle bir tehdit olduğunu anlatmıştı. Maldivler hükümeti bazı adaları boşaltıp görece daha yüksek adalara vatandaşlarını taşıdı. Papua Yeni Gine, Carteret adasındaki insanları daha büyük bir adaya nakletti. Ada devletlerinin vatandaşları Avustralya ve Yeni Zelanda’da çalışmak için geleceğe bakıyorlar.

Gelişmiş ülkeler de sorunlardan kaçamayacak. Louisiana’nın sel suları altında kaldığını hatırlıyoruz. Yine her yıl Kaliforniya eyaletindeki orman yangınlarını haberlerde izliyoruz. 20. yüzyılın ilk yarısında da yanlış tarım politikaları nedeniyle ABD’de devasa toz fırtınaları yaşanmıştı.

Kavimler Göçü, kudretli Roma İmparatorluğu’nun sonunu getirmişti. Eğer varış ülkesi sınırları kapatırsa bu sefer de sınır sorunlarının yaşandığı, çatışmaların olduğu görülmüştür. BM öncülüğünde tüm ülkelerin beraber çalışması ve bu sorunun bir kısmın değil tüm gezegenin sorunu olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Fatih Temiz
Fatih Temiz
TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde tam burslu ve yatılı olarak okudu. 2008’de İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Lisans öğrenimi sırasında 2005-2006 akademik yılını İngiltere’de bulunan University of Newcastle upon Tyne’da misafir öğrenci olarak geçirdi. 2007 Güz döneminde ise Almanya’nın Lüneburg kentinde Leuphana Universität’te ekoloji araştırmalarında görev aldı. 2008-2010 yıllarında inşaat sektöründe sağlık-emniyet-çevre mühendisi olarak çalıştı. Devlet bursu ile ABD’de Penn State University’de petrol arama ve üretim faaliyetlerinde atık yönetimi konusunda 2012–2014 yılları arasında yüksek lisans eğitimi gördü. Temmuz 2014’ten beri Türkiye Petrolleri AO’da çalışmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın