Kuzey Irak Referandum Surecinin Analizi
Ağustos 24, 2017
Arakan Katliamı!
Eylül 14, 2017

Oğuzhan AKYENER

Mehmet ERBİL SOYLU

Enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve yerli kaynaklara yönelmek için ciddi çaba sarfeden Türkiye’nin aslında henüz detaylı çalışmaları tamamlanamamış, kaynak tespiti yapılamamış, ekonomik olarak üretilebileceği konusu netlik kazanmamış olsa da; bir kaynak potansiyeli daha var: Metan Hidrat!
Keşfedilmiş konvansiyonel kaynakları olmasa da, belki de; ankonvansiyonel kaynaklardan sonra geleceğin enerji trendi olacak olan metan hidrat konusunda Türkiye’nin büyük potansiyeli ve avantajı olabilir. Son dönemlerde yaşanan gelişmeler de, bu oyunda özellikle Çin ve Japonya’nın önde olduğunu ve metan hidrat teknolojisini üretimi ekonomik hale getirecek noktaya taşıdıklarını göstermektedir. Yani bu konuda doğru bir yol haritası ve yenilikçi bir ekip ile Türkiye de küresel anlamda önden gidecek bir pozisyon alabilir.
Kısacası metan hidrat Türkiye’nin cihanşümul hedefleri doğrultusunda çok şeyi değiştirebilir!
Aslında 1930’lu yıllardan beri uzmanlarca varlığı bilinen fakat ancak geliştirilmeye çalışılan yeni teknolojiler ile ekonomik olarak üretimi son 10 yıldır konuşulmaya başlanan metan hidrat şimdiden geleceğin görülen en parlak enerji kaynağı olan doğalgaz atılımında, kaya gazından sonraki hamle olarak beklentiler uyandırıyor.

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: