Türkmenistan İran’a Verdiği Gazı Kesti: Peki Yaklaşımımız Ne Olmalı
Ocak 6, 2017
Mısır’daki Gelişmeler, Zohr Sahası & Kıbrıs
Ocak 10, 2017

Ne Oluyor Bu Elektriklere?

Türkiye bir süredir, özellikle mevsim normallerinin altında seyreden soğuk hava koşulları sebebi ile elektrik arzı ve iletimi konularında sıkıntılar yaşamaktadır. Bu durumun olumsuz hava koşullarının iletim sistemlerine verdiği tahribat ve bilinçli saldırılar gibi nedenleri olmakla birlikte, doğalgaz çevrim santrallerine yeterli gaz sevkiyatı yapılamamasının da etkenler arasında yer aldığı, bazı uzmanlarca dillendirilmektedir.

Peki bu noktada ortaya atılan görüşler ne kadar yerindedir?

Asıl sorun nerdedir?

Aralık sonundaki kesintiler, gerçekten bazı STK’ların dillendirdikleri gibi: “hava koşulları ile devrilen ve işlemez hale gelen iletim hatları sebebi ile değil de, arz sıkıntısı sebebi” ile mi yaşanmıştır? Yani ilgili yetkilerce yapılan açıklamalar kamu oyunu yanlış yönlendirmeye mi çalışmaktadır?

Genel olarak neler yapılmalıdır?

Kamu oyu olarak yaklaşımımız ne olmalıdır?

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

 

 

 

Oğuzhan AKYENER

TESPAM Başkanı

oakyener@tespam.org

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: