ENERJİ, DİPLOMASİ VE GÜVENLİK PERSPEKTİFLERİNDEN AZERBEYCAN VE BÖLGESEL DENGELER /PANEL(ONLINE)
Temmuz 19, 2020
ÖZGÜR KARABAĞ VE TÜRK KORİDORU(ONLİNE PANEL)
Kasım 21, 2020

Online Panel – TÜRK YURDU KARABAĞ ve BÖLGESEL DENGELER

TESPAM Genel Sekreteri Neşat Gündoğdu’nun sunumuyla, Türkiye’den ve Azerbaycan’dan çok önemli katılımcılarla Türk yurdu Karabağ ve bölgesel dengeler konusu, TESPAM’ın bir alt kuruluşu olan TV Enerji’de ele alındı

Emekli Tuğgeneral Yücel Karauz aracılığıyla Dağlık Karabağ’ın durumunu şöyle özetleyebiliriz:

Azerbaycan halkı, devleti ve tüm Türk Dünyası 30 yıldır bu başarıyı bekliyordu. Dolayısıyla bugün üçüncü gününe giren muharebeler-çatışmalar sonucu büyük bir başarı, büyük bir zafer ve muzafferiye vardır. Zannettiğimiz gibi Karabağ problemi 1990’lerin, 2016’nın ya da 2020’nin problemi değildir. Geçmişi yaklaşık 1818’den başladığını düşünürsek, yaklaşık 200 yıllık bir problemdir. Bu 200 yıllık problemin, yaratılan nüfus hareketiyle oluşturulmaya çalışılan devletin, devletlerin veya toplulukların 200 sene sonucunda geldiği aşamada, büyük abilerinin ve maşası olduğu devletlerin oyunuyla yaklaşık 30 senedir de yakın tarihimize servlendiği bir durumdur.

Bu problemin bir de enerji konusunda bakacak olursak, bu problemin arkasında enerji bulunmamaktadır. Arkasında çok farklı siyasi nedenler vardır.

Bu saldırıların arkasında enerjinin bulunmamasına rağmen enerji neden önemlidir?

Azerbaycan’ın, büyük enerji projelerine Amerika’dan Rusya’ya, Rusya’dan İran’a, İran’dan İngiltere’ye çok kapsamlı uluslararası şirketlerin yatırımcı olarak ortak olduğunu görüyoruz.

Bölgede yaşanan gelişmeler güvenlik, siyaset, diplomasi ve enerji bağlamında masaya yatırıldı. “Bölgede yaşanan dinamiğin sebebi nedir? Enerjiyle ilgili arka planda ne oluyor? Enerji arz güvenliğiyle ilgili bir sıkıntı olacak mı?” gibi sorular TESPAM Başkanı Oğuzhan Akyener tarafından ele alındı.

İlgili panele TESPAM’ın resmi Youtube hesabı olan TV Enerji kanalından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın