Petrol Piyasasında Bu Hafta (25 Aralık 2016)
Aralık 25, 2016
Petrol Piyasasında Bu Hafta (8 Ocak 2017)
Ocak 8, 2017

Petrol Piyasasında Bu Hafta (01 Ocak 2017)

Ham petrol varil fiyatı haftaya $53,29 sevisiyle başlarken en yüksek seviye $54,45 oldu. Yılbaşı tatili haftası olması nedeniyle piyasada hacim düşerken güçlenen dolarında etkisiyle fiyatlarda çözülme gözlendi. Çarşamba açıklanan EIA ABD stok verisine göre stoklarda beklentinin üzerinde artış gerçekleşmesi ayrıca Cushing Oklahoma stoklarındaki artış trendinin sürmesi, Asya borsalarında işlem hacminin düşmesi fiyatları baskıladı; fakat Putin’in anlaşmaya uygun olarak 2017 yılında kesinti yapacaklarını teyit eden açıklama yapması ile ham petrol fiyatı haftayı başlangıç seviyesine yakın olarak $ 53,24 ’den kapattı.  Putin’in petrol konusunda yaptığı açıklamalarının etkisi petrol fiyatlarında çok hızlı şekilde görüldü. Bunda Rusya’nın genişleyen siyasi gücünün etkisi yadsınamaz. 2. En büyük üretici olmasının yanı sıra başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkeleri ile olan yakın ilişkileri, İran ve Suriye üzerindeki göz ardı edilemez nüfuzu, Çin ve Hindistan’la olan siyasi yakınlığı Rusya’yı son dönemde petrol piyasasında etkinliği en yüksek oyuncu konumuna getirdi.
 Motorin ton fiyatı haftaya $487’dan başlarken hafta içerisinde $500’ın üzerini gördü ve haftayı $488,37’den kapattı.

Hedge fonları WTI alım kontratlarını son 5 haftada 4. kez artırdı. Pozisyon ağırlığı şu anda son 2.5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 13 Aralık’a kadar ki haftada artış 42.389 olurken Temmuz 2014’ten bugüne en yüksek seviyeye ulaşmış oldu.

Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi önemli üreticiler 2017 kesintileri için ABD ve Avrupa müşterilerini hedef alarak Asya müşterilerini korumayı tercih ediyorlar. Ayrıca Irak’ta Asya satışlarını artırmayı sürdürüyor. Hali hazırda stok seviyesi yüksek olan Asya’ya arz azalmazsa küresel arz fazlası problemi uzayabilir.

2017 yılında Asya’da rafineri kapasitesinin 450 bin varil/gün artacağı açıklandı. Çin, Hindistan ve Tayvan’da rafineri kapasiteleri artarken Japonya’da azalıyor. Rafineri kapasitelerinin artması piyasanın daralmasına ham petrol taleplerinde artışa neden olacaktır.

Planlanan üretim kesintilerine rağmen hâlihazırda piyasa arzı yüksek seviyede kalmayı sürdürüyor. Çin’in dizel ve benzin ihracatı artan ürün talebine rağmen artmaya devam ediyor.

Çin’in Kasım ayı Suudi Arabistan’dan ithalatı günlük 1.15 milyon varile çıkarak yıllık karşılaştırmada %30 oranında arttı.

Baker Hughes ABD petrol sondaj kuyu sayısı 16 Aralık haftasına kadar 12 artarak toplamda 510’a yükseldi. Ocak ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı fakat geçen yıl aynı dönemdeki rakam 541’di. Kuyu sayısı son 7 haftadır artıyor.

Suudi Arabistan’ın Kasım ayı ihracatı üretimin artmasına rağmen geçen aya göre 176 bin varil/gün geriledi.

Yıl sonunda olağan görülen şekilde fiyatlarda gerileme gözlenmekte. Bunun nedeni hesapların kapatılarak yeni yılda yeniden açılma eğilimi ve tatil döneminde fiyatları yönlendirecek, temellerde değişiklik beklenmemesidir.

Fransa bankası Societe General 2017 yılı petrol fiyatı tahminini $50-60 olarak açıkladı. OPEC anlaşması öncesi $40-50 olan tahminleri toplantı sonrası değişmişti.

İran’ın Hindistan’a ihracatı Kasım ayında önceki aya göre %19 düştü. Rakipleri Suudi Arabistan ve Irak satışlarını artırarak 3. en büyük tüketici Hindistan’ın en büyük iki tedarikçisi olmayı sürdürdüler.

Salı günü açıklanan API ABD haftalık stok verisine göre ham petrol stokları 4.15 milyon varil geriledi. Beklenti 2.4 milyon varil çekilmeydi. Cushing Oklahoma stoklarının ise 690 bin varil arttığı açıkladı.

Analistlere göre üreticiler anlaşma uyarınca kesintileri yapacaklar. Bu petrol fiyatlarının 2017 yılı içinde $55-60 bandına ulaşacağı tahminini destekleyen bir haber. Açıklanan EIA ABD haftalık stok verisine göre beklenti olan 2.5 milyon varil çekilme yerine ham petrol stokları 2.3 milyon varil artış gösterdi. Distile stoklarında -2.42 benzin stoklarında ise -1.30 milyon varil çekilme gerçekleşti.

Yılbaşı tatili öncesi zayıflayan Asya işlem hacmi nedeniyle petrol fiyatları geriledi. Gerilemede güçlenmeye devam eden doların da etkisi var.

Kuveyt petrol bakanı Ocak ayında OPEC üye ve üye olmayan ülkelerle toplanıp üretim kesintisi uygulamasının denetlenmesi konusunda koordine olacaklarını söyledi. Kesinti konusunda analistlerin daha önce denetim konusunda sorun yaşanmayacağını öngörmediklerini açıklamaları ve resmi olarak kesintilerin sıkı takip edileceğinin işaretlerinin verilmesi petrol fiyatlarını desteklemekte.

2016 yılı geneli ve ABD seçimleri sonrası emtiaların performansları yüzdesel değişimle aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. Petrol zirvede.

Bu haftanın önemli verileri:

Perşembe, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Bir cevap yazın