Petrol Piyasasında Bu Hafta (12 Eylül 2016)
Eylül 12, 2016
Petrol Piyasasında Bu Hafta (26 Eylül 2016)
Eylül 26, 2016

Kemal AYDIN:

TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

kemalaydin@tespam.org

@kemalnyc24

 

  • Geçtiğimiz haftaya ham petrol varil fiyatı $45,60 motorin kontratı ton fiyatı $417,50’den başladı. Hafta içerisinde en yüksek seviyeler, ham petrol için $46,50 olurken motorin ton fiyatı için $426,17 oldu.
  • IEA başkanı Fatih Birol yaptığı açıklamada 2015/16 döneminde 300 milyar dolarlık petrol üretimi için yatırımın kesildiğini söyledi. Daha önceki açıklamalarında da yatırımların dolayısıyla arzın azalacağından bahsetmişti. Ulusal petrol şirketlerinin üretim yatırımları oranları %44 ile 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Petrol fiyatlarının düşük seyretmesi piyasada ulusal petrol şirketlerini büyük yatırımcılar konumuna getirerek sektörde yeni bir dinamik oluşturmuş durumda. Özel sektörün yatırımlarının düşük olması spekülatif paranın sektörden uzaklaşması ve fiyatlarda iyileşmenin gecikmesi şeklinde yorumlanabilir. Shell, ExxonMobil ve Total gibi sektörün büyükleri yatırımlarını kısmak durumunda kaldılar.
  • OPEC Genel Sekreteri Barkindo Cezayir’de yapılacak toplantının resmiyet taşımayabileceğini, karar alınmadan yalnızca fikir alışverişi yapılabileceğini söyledi. Açıklama 26-28 Eylül’de yapılacak toplantının fiyatlar üzerinde etkisini azaltacak etkiye sahip.
  • Para yöneticileri ve spekülatörler 13 Eylül’e kadarki haftada ham petrol alım kontratları sayılarını artırdılar. Artış 17.829 olurken toplam sayı 195.367’ye yükseldi.
  • Geçtiğimiz Aralık ayından bu yana İran’ın ihracatı 2 kattan daha fazla arttı. Ağustos üretimi Temmuz ayına göre %15 artarken günlük 2 milyon varili aştı. Hindistan Çin’i geçerek İran’ın en büyük müşterisi konumuna geldi.
  • Geçen hafta açıklanan EIA ABD haftalık petrol stokları verisi ham petrol stoklarında 559 bin varil çekilme, distilede 4.6 milyon ve benzinde 567 bin varil artış açıklandı. Ham petroldeki çekilme piyasaya moral vermiş olsa da kümüle olarak türevlerdeki artış fiyatı baskıladı.
  • Baker Hughes ABD sondaj kuyu sayısı verisi geçtiğimiz haftada kuyu sayısında 2 artış gösterdi. Geçtiğimiz 12 haftada 11 artış gerçekleşmiş oldu. Sayının düzenli artışı fiyatı baskılayan önemli bir gösterge.
  • Hem tüketici hem de üreticilerin petrol fiyatları tahminlerini düşürmeleriyle Salı günü fiyatlar %3’e kadar geriledi. Piyasadaki arz fazlasının daha önceki tahminlerden daha uzun sürmesi bekleniyor. Suudi Arabistan üretimini artırarak ABD’yi geçti ve en büyük petrol üreticisi konumunda.

Bu haftanın önemli verileri:

Çarşamba, API’nin açıklayacağı haftalık ABD petrol stokları verisi, ABD FED faiz kararı

Perşembe, ABD devam eden işsizlik sayısı verisi, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Comments are closed.