Petrol Piyasasında Bu Hafta
Şubat 13, 2017
Petrol Piyasasında Bu Hafta (27 Şubat 2017)
Şubat 27, 2017

Petrol Piyasasında Bu Hafta (20 Şubat 2017)

 

Ham petrol varil fiyatı haftaya $53,84 sevisiyle başlarken başlangıç seviyesinin üzerine hafta boyunca çıkılamadı.  Fiyatlar artan ABD üretimi ve önceki hafta açıklanan rekor ABD stokları nedeniyle haftaya düşüşle başladı. Ayrıca OPEC uyum raporu öncesi piyasada kar satışları da fiyatlarda gerilemeye neden oldu. Salı ve Çarşamba açıklanan ABD stokları önceki hafta gibi rekor seviyelerde açıklandı ve fiyatlar hızlı geriledi; fakat piyasanın arz fazlasının ortadan kalkacağına inancının yüksek olması nedeniyle kayıplar büyük oranda geri alındı. ABD kaya gazı üretiminin de hızlı artamayacağı ile ilgili raporların da etkisiyle ham petrol fiyatı haftayı $53,55’ten kapattı. Çin ve ABD arasında gerginliğin sürmesi fiyatlarda yukarı yönlü baskı oluşturacağa benziyor.

 

Motorin ton fiyatı ise haftaya $503’dan başlarken haftayı kayıpla $495’ten kapattı.

Baker Hughes ABD sondaj kuyu sayısı verisine göre kuyu sayısı Ekim 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Toplam sayı 591 olurken geçen ayki kuyu sayısı artışı aylık olarak 2012’den bu yana en yüksek seviye. Kesinti için OPEC Ocak ayı uyum değerlendirme raporunu Pazartesi yayınladı. Rapor öncesi piyasada kar realizasyonu yapıldı ve fiyatlar geriledi. Kuveyt petrol bakanı anlaşma için uyum oranının %92 olduğunu söyledi.

Şubat 7’ye kadarki haftada para yöneticileri rekor seviyelerdeki ham petrol alım pozisyonlarını 4 hafta sonra ilk kez azalttılar.

 

Petrol fiyatlarının $50’ın üzerinde seyretmesi nedeniyle kaya gazı üretimi artışı sürüyor. EIA raporuna göre Mart ayında ABD kaya gazı üretiminde son 10 ayın en büyük artışı gerçekleşecek. Geçen hafta açıklanan yüksek ABD stokları, rekor hızla artan sondaj kuyusu sayısına rağmen OPEC kesintileri sayesinde kayıp yaşamayan petrol fiyatları haftaya kayıpla başladı. Hafta içinde açıklanacak stok verilerinin yüksek gelmesi durumunda haftanın kayıpla kapanacağı yorumları yapıldı.

OPEC raporuna göre Ocak ayında petrol üretimi günlük 32.14 milyon varil gerçekleşti. Aralık ayında açıklanan rakam 33.03 milyon varildi.

Salı günü açıklanan API ABD haftalık stok verisine göre ham petrol stokları beklentinin üzerinde 9.9 milyon varil arttı. Verinin açıklanmasının ardından Brent petrol $56 seviyesinden hızla $55’e geriledi. Önceki hafta olduğu gibi geçen hafta da ABD stokları yüksek açıklanmaya başlanmıştı fakat OPEC anlaşması kapsamında kesintilerin büyük oranda yapılıyor olması fiyatlardaki gerilemeyi durdurdu.

ABD’deki rafinerilerin ham petrol tüketimi grafiği son dönemlerde rafineri üretimlerinin arttığını gösteriyor.

 

Çarşamba açılanan EIA ABD haftalık stok verisine göre ham petrol stokları beklentinin üzerinde 9.5 milyon varil, benzin stokları yine beklenenden fazla 2.8 milyon varil arttı. Distile stokları beklendiği gibi 0.6 milyon varil azaldı. Geçen hafta ham petrol stoklarının 13 milyon varil artmasına rağmen benzin stoklarındaki azalma fiyatlardaki çekilmeyi durdurmuştu fakat bu hafta gelen verilerin benzin stoklarında da artışı göstermesi fiyatların aşağı yönlü baskılanmasına ve de düşmesine neden oldu. Motorin kontratında düşüş $5 kadar gerçekleşti.
EIA’e göre stok artışının nedeni rafinerilerin üretimlerini kısmaları ve benzin talebindeki azalma. Analistlere göre stok verisi satış dalgası getirse de önceki hafta olduğu gibi ardından alış gelecek.

Endüstri uzmanlarına göre ABD’de kaya gazına olan talep geçtiğimiz haftalarda arttı fakat arz bu yıl sonuna doğru yetersiz kalabilir. Kaya gazına olan iştahın arttığını son haftalarda çok hızlı artan sondaj kuyusu sayısı gösteriyor ve ayrıca önümüzdeki 7 ay boyunca da talebin artmaya devam etmesi bekleniyor.

 

Son iki haftadır ABD stoklarının rekor seviyede artmasına rağmen petrol traderları fiyatların yükseleceği yönünde pozisyon almayı sürdürüyorlar. Genel olarak piyasada OPEC’in yapmakta olduğu kesintiyle arz fazlasının yıl sonuna kadar ortadan kalkması bekleniyor.

 

Bu haftanın önemli verileri:

Salı, API’nin haftalık ABD petrol stokları verisi,

Çarşamba, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Bir cevap yazın