Petrol Piyasasında Bu Hafta (20 Şubat 2017)
Şubat 20, 2017
Petrol Piyasasında Bu Hafta (6 Mart 2017)
Mart 6, 2017

Photos taken in the West Qurna 1 oilfield in Iraq on September 14, 2011. © 2011 Robert Seale

 

Ham petrol varil fiyatı haftaya $53,40 sevisiyle başlarken hafta içerisinde $55 seviyesi test edildi.

Fiyatlar önceki hafta artan ABD stokları nedeniyle oldukça gerilemişti ve geçen hafta başında OPEC kesintilerinin verdiği moralle fiyatlar yükseliş eğilimi gösterdi. Pazartesi günü yeniden gerileyen fiyatlar Çarşamba günü açıklanan API stoklarının uzun süre sonra ABD stoklarında beklentinin altında kalınmış olmasıyla hızla yükseldi. Perşembe günü EIA’in de stokları API’yle aynı yönde düşük açıklamasıyla fiyatlar Şubat ayının en yüksek seviyesine çıktı. Piyasada arz fazlası ürünün ne miktarda azaldığı konusundaki spekülasyonların gölgesinde ham petrol fiyatı kazançların bir kısmını geri vererek haftayı $54,32’den kapattı.

 

Motorin ton fiyatı ise haftaya $494’den başlarken Perşembe günü $506 seviyesini gördü ve haftayı kazançla $498’den kapattı.

Geçen hafta fiyatlar aşırı yüksek ABD stoklarına rağmen petrol fiyatları önceki haftayı kayıpların bir kısmını geri alarak kapattı; fakat analistlere göre mevcut durumda sürdürülebilir bir fiyat yükselişi mümkün görünmüyor. Bazı analistlere göre $55’dan $60 a bir yükseliş trendi bekleniyordu fakat bu gerçekleşmiyor. Bunun temel nedeni artan ABD üretimi oldu. ABD’deki sondaj kuyusu sayısının mevcut seviyede kalacağı varsayıldığında 2017 4. Çeyreğe kadar ABD’nin üretiminin 405 bin varil/gün artması bekleniyor.

Spekülatörler ABD petrolü net alım kontratları sayısını yeni bir rekor seviyeye çıkardılar. 14 Şubat’a kadarki haftada alım kontratları sayısı 32.945 artarak 421.926’ya yükseldi.

OPEC üreticilerinin ağır ham petrolü azaltmalarının ardından ABD petrolü Asya’daki rafinerilere ulaşmaya başladı. Kesintilerin etkilerinin görünmesi piyasa için olumlu fakat Kanada ve ABD’deki stoklar ve üretim arttı.

Piyasada ham petrol alım kontrat miktarı son 10 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor. 2014 yılının ilk yarısından bu yana piyasa hiç bu kadar alım tarafında olmamıştı ki o zaman iç savaş nedeniyle Libya’nın ihracatı yarıya inmiş, DAEŞ Kuzey Irak’a ilerlemekteydi. OPEC yaptığı anlaşma ile para yöneticilerine fiyatların artacağı garantisini vermiş gibi görünüyor.

Goldman Sachs yayınladığı raporda küresel ham petrol stoklarının üretim kesintileri ve talepteki artış nedeniyle düşmeye devam etmesini beklediklerini; fakat ABD stoklarında artış olabileceğinden de bahsedildi.  Banka 2017 yılı için günlük 1.5 milyon varil artış tahminlerini aynı tuttu ve bu rakamın ABD üretimi artışı ile aynı seviyede olacağını beklendiklerini açıkladı. Goldman Sachs’ın tahminlerinden yola çıkılırsa ABD üretimindeki artış ile küresel talep artışı birbirini dengeleyecek ve OPEC ve Rusya üretimi gerilediğinden küresel arz fazlası eriyecek. Goldman Sachs 2. Çeyrek için Brent ve WTI için tahminlerini sırasıyla $59 ve $57.50 olarak yineledi. Goldman Sachs piyasadaki 2017 yılı boyunca fiyatların artacağı öngörüsüne ciddi destek vermiş oldu.

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo dün Londra’daki bir konferansta üretim kesintisi anlaşmasına uyumun %90’ın üzerinde olduğunu ve petrol stoklarının bu yıl düşeceğini söyledi. Barkindo’nun sözlerinden sonra petrol fiyatlarında kısa süreli bir ralli yaşandı. Motorin kontratında artış $10’a kadar yükseldi ($495 > $505).

Çarşamba günü açıklanan API ABD stokları ham petrol stoklarında haftalar sonra çekilme olduğunu gösterdi. Dolar’ın güçlenmesi ve kar satışlarıyla gerileyen fiyatlarda API açıklaması sonrası iyileşme gerçekleşti. Motorin kontrat fiyatından iyileşme 6 dolar kadar oldu.

Açıklanacak EIA haftalık stok verisi fiyatların yönü için beklendi.

Dolarda son dönemdeki zayıflama fiyatları destekleyen diğer bir etken olarak görüldü.

Traderlar Malezya, Singapur ve Endonezya kıyılarında demirli tankerlerdeki stokları satmaya başladılar. Denizdeki stokların azalması piyasanın daralmaya başladığını gösteriyor. ABD’de de traderlar maliyetleri yüksek olan depolama tesislerindeki stoklarını satıyorlar. Mevcut stokların tutulup gelecekte satılması kar oluşturmuyor. Stokların harekete geçirilmesi kısa vadede piyasada arz fazlası oluşturabilir.

Perşembe günü açıklanan EIA ABD haftalık stok verisine göre Şubat 17’ye kadarki haftada 3.5 milyon varil artış beklenirken ham petrol stokları 564 bin varil arttı. Verinin açıklanmasını ardından fiyatlarda iyileşme gözlendi. Fakat ham petrol stokları son 7 haftadır üstüste artmış oldu ve fiyatta kazançlar sınırlı kaldı. Benzin stoklarında 888 bin varil artış beklenirken 2.6 milyon, distile stoklarında 483 bin varil çekilme beklenirken  4.9 milyon varil çekilme gerçekleşti.

Bu haftanın önemli verileri:

Salı, API’nin haftalık ABD petrol stokları verisi,

Çarşamba, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Perşembe, ABD işsizlik başvuruları verisi,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Bir cevap yazın