Petrol Piyasasında Bu Hafta (04 Nisan 2016)
Nisan 4, 2016
Değişen Türkmenistan Gaz İhracat Politikaları & TAPI
Ocak 4, 2017

Suriye Hususunda ‘Yok’lar & Enerji Politikaları

Suriye’de kanıtlanmış önemli petrol ve gaz kaynakları yok!

Kuzey Irak petrol kaynaklarının mevcut işleyen güzergahlar söz konusu iken, daha riskli, daha tehlikeli ve siyasi olarak mümkün görülmeyen daha pahalı güzergahlardan Akdeniz’e gideceği yok!

Mevcut petrol fiyatları ve siyasi sıkıntılar nedeni ile ne Kuzey Irak’ta ne Irak’ta petrol ve gaz arzı hususunda bir anda büyük atılımların yapılabilme şansı yok!

Irak’ın da her yönü ile tercih edilir olan Basra körfezini bir kenara bırakıp, Akdeniz’e açılma gibi bir derdi yok!

İran’ın da Irak gibi böyle bir tercihi ve hamlesi yok!

Katar gazının da boru hattı ile güvensiz uzun yollardan geçerek, Akdeniz yada Türkiye’ye ekonomik olarak ulaşmasına imkan yok!

İsrail ve Güney Kıbrıs’ta da o derece büyütecek ve tüm Orta Doğu siyasetini değiştirecek öneme haiz miktarda gaz kaynakları ve ihraç potansiyeli yok!

Sadece Kuzey Irak’taki enerji kaynak potansiyeli için Suriye’nin güneyinde bir Kürt koridoru kurulmasının hedeflenmesine imkan yok!

Peki bu kadar “yok” arasında halen sosyolojik ve siyasi sebepleri ile öne çıkan Suriye ve ülkemizin Suriye’deki varlığı hususunun arka planında enerji varmış gibi söylemler neden?

Orası da okuyuculara kalmış…

Oğuzhan AKYENER

TESPAM Başkanı

Not: Burada ifade edilmiş bazı hususlar “TESPAM” yada “EnergyPolicyTurkey” web sitelerinde yayınlanan çalışmalarda teknik ve ekonomik olarak detaylı analiz edilmiştir. 2050 yılına kadar İsrail gaz ihraç potansiyeli ve Kuzey Irak hakkında bazı güncel tespitler ise Energy Policy Turkey Dergisi’nin bu ay sonunda yayınlanacak olan sayısında incelenecektir.

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: