Taşoz Adası & Prınos Sahası
Nisan 8, 2018
KİMYASAL SİLAHLAR & ÖNLEMLER
Mayıs 13, 2018

SURİYE İÇ SAVAŞI ENERJİ, GÜVENLİK VE SİYASET BOYUTLARIYLA

Suriye’de dış unsurların da dahil olduğu iç savaş bütün yıkıcılığıyla devam etmektedir. Neredeyse bütün dünyanın aktif ya da pasif olarak müdahil olduğu bu süreçte bölge halkına merhametle yaklaşarak, kendi ulusal çıkarlarının yanı sıra, bölgenin de durumunu samimi bir şekilde önemseyen ve kardeşlerini muhafaza edermişçesine titizlikle hareket eden tek devlet Türkiye’dir. Böylesi karışık dengelerin, dinamik süreçlerin, aksiyonları kestirilemeyen unsurların bulunduğu bir denklemin yorumlanabilmesi için, sadece siyasi değil, demografik, tarihi, kültürel, politik, enerji perspektifli birçok kriterin de incelenmesi ve analize dahil edilmesi gerekmektedir.

Bu çalışmada, Suriye’deki iç savaş bahsi geçen bütün yönleriyle incelenmiştir. Ayrıca literatürde mevcut olmayan, verilere dayalı enerji perspektifinden yaklaşımlar da değerlendirilmiş ve Afrin sonrası sürecin nasıl gelişeceğine dair öngörülerde bulunulmuştur. Suriye cihanşümul hedeflere kenetlenen Türkiye için çok önemli adımlardan bir tanesidir. Ve ülkemiz Suriye’de özellikle Cerablus ve El Bab’da oluşturduğu sistem örneklerindeki başarısıyla bölgenin ve hatta tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır. İlgili şehirler, Türk sistemleriyle hiç olmadığı kadar huzurludur. Bu örnekler şimdi Afrin ve yakın zamanda Tel Rıfat ve Münbiç’te de uygulanacak ve inşallah oralardan da çok daha geniş coğrafyalara yayılacaktır. Kanlı FETÖ darbe girişiminden sonra, birçok kanserli hücresinden kurtularak, özüne yönelik hızlı bir dönüş yaşayan ve kararlı – cesur – yerinde hamleler yapmaya başlayan Türk devlet aklı yeni dünya düzeninde kendisinin de önemli bir aktör olduğunu dosta da düşmana da göstermiştir. Tarih Abdülhamid Han’dan sonra kilitlenen, kutsal emanetlerle boyanmış sistemin yeniden doğuşuna şahitlik etmektedir. Ve gelecek bu şahitlik sebebiyle; hem bizler, hem mazlum topraklar, hem İslam Alemi, hem de bütün insanlık için çok daha umut vericidir!

suriyeraporu
Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

 

 

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: