KİMYASAL SİLAHLAR & ÖNLEMLER
Mayıs 13, 2018
ENERJİ GÜVENLİĞİ KAVRAMI & TÜRKİYE
Mayıs 24, 2018

TERÖRİZMİN FİNANSMANINDA ENERJİ

Terörizm küresel anlamda birçok ülkeyi fiilen etkilemekte ve uluslararası güvenlik anlamında bütün devletlerin başlıca sorunu olarak varlığını sürdürmektedir. Fakat böylesi önemli oluşu ve sorun teşkil ediyor oluşunun yanı sıra, ne yazık ki henüz, uluslararası anlamda ortak ve etkili bir mücadele planı oluşturabilmek bir kenara, terörün herkesçe kabul edilen bir tanımı dahi ortaya koyulamamıştır.

Belki de ortak bir tanım ve tanımın hemen akabinde bir mücadele planı ortaya koyulamamasının başlıca sebebi küresel aktörlerin terörü bölgesel ekonomik ve politik hedeflerini gerçekleştirmede bir argüman olarak kullanmalarıdır. Zaten birçok küresel siyasi otoritenin farklı grupları çıkarları ve istekleri doğrultusunda dün terör örgütü olarak tanımlarken, bugün özgürlük savaşçısı olarak tanımaları, bu iki yüzlü tutumlarını da sürdürmeye devam etmeleri bu gerçeğin bir göstergesidir.
Bu gibi sebeplerden ötürü olacak ki, terörizm ile mücadele olması gerektiği ölçüde yürütülememektedir. Hatta birçok terör örgütü finans – silah tedariği – lojistik – eğitim gibi alanlarda ilgili küresel otoritelerce desteklenmektedir.

terorfinansmanenerji
Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız
Invalid URL for PDF Viewerhttps://www.tespam.org/wp-content/uploads/2018/05/terorfinansmanenerji.pdfviewer]

 

 

 

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: