Baumgarten’da ki Patlamanın Arz Güvenliğine Etkileri
Aralık 15, 2017
İpek Yolu Raporu
Ocak 25, 2018

Turkiye’de Enerji Guvenligi Alanında Akademik Calısmalar

Oğuzhan AKYENER-TESPAM Başkanı

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) verilerine göre ülkemizde 184 adet üniversite bulunmaktadır. Bu 184 üniversitede üretilen yüksek lisans ve doktora tezlerine “https://tez.yok.gov.tr/” adresinden erişim sağlanabilmektedir.
İlgili adresteki veri tabanı kullanılarak, enerji alanında yapılmış olan çalışma adetine baktığımızda, yani “https://tez.yok.gov.tr/” adresinden enerji ile ilgili bütün tezleri arattığımızda, karşımıza 4842 adet kayıt çıkmaktadır. Fakat bu kayıtlar incelendiğinde çoğunluğunun enerji ile direk değil de, dolaylı olarak ilgili olduğu anlaşılmaktadır.
Biraz daha aramayı detaylandırıp, anahtar kelimemizi “enerji güvenliği” olarak değiştirdiğimizde ise karşımıza sadece 50 adet kayıt çıkmaktadır. İlgili kayıt başlıklarına göz gezdirildiğinde ise; enerji güvenliğimizi daha çok AB ekseninde tanımlamaya çalışan çalışmaların ağırlıkta olduğu, Türkiye enerji güvenliği dendiğinde, bunu Avrupa ana merkezinde inceleme gereği algısının hakim olduğu anlaşılabilmektedir.

 

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız
Invalid URL for PDF Viewer

 

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: