LİBYA’DA PETROL ÜRETİMİ YENİDEN BAŞLIYOR
Ekim 8, 2020
PETROL FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?
Ekim 8, 2020

140 MİLYAR DOLARLIK İLLEGAL TİCARET

Petrol, dünya genelinde günlük 100 milyon varil /gün tüketimi ile dünyadaki en büyük piyasalardan biridir. Bu piyasanın ekonomik hacmi yıllık 600 milyar dolarlara kadar çıkmaktadır. Yukarıda bahsettiğim günlük tüketimin 7 milyon varil/Gün’ü gayri resmi şekiller ile satılmaktadır. Bu sektörün ismi, Black Oil Market veya Gölge sektör olarak da bilinmektedir. Bu sektör dünyada terör örgütü, ambargo yaşayan devletler, aşiretler vb. gibi birçok topluklar tarafından kullanılıyor. Piyasasın yıllık hacmi 140 milyar dolarlara kadar çıkmakta. Elde edilen gelir bu denli fazla olduğu için terör örgütlerin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Araştırmalara göre terör örgütleri dünyada genelinde gerçekleştirdiği birçok hain saldırıyı petrol ile finans etmekte.

İllegal yollardan üretim yapan ülkelerin başında Meksika, Nijerya, Venezüella, İran ve Irak gelmektedir. Venezuela’nın ABD’nin koyduğu ambargo sebebi ile kayıt içi günlük üretim miktarı az olsa bile kayıt dışı Rusya ve Çine ciddi oranda petrol satışı gerçekleştirmektedir. Hakeza İran’da ambargo sebebi ile ürettiği petrolü illegal yollar ile Sudi Arabistan ve Çin’de kurduğu paravan şirketeler vasıtası ile satmaktadır. Bu ülkelerin yanı sıra Nijerya ve Meksika’daki illegal petrol ticaretini terör örgütleri tarafından yönetilmekte.

 

İllegal Petrol Üretimi Nasıl Gerçekleşiyor?

İllegal petrol üretimi en yaygın olanı terör örgütleri tarafından üretim rafinelerini işgal ederek ham petrolü üretip kendi imkanları ile satarak gerçekleştiriyor. Bunun en yaygın olarak yapıldığı yer Iraktır. Diğer bir üretim şekli ise devletlerin gayri resmi bütçe oluşturabilmek için el atından satmaktadır. Böylelikle ülkeleri için ek bir ödenek meydana gelmiş oluyor. Yaygın olarak kullanılan son üretim şekli ise hırsızlık yaparak gerçekleşiyor. Petrol üretimin upstream kısmındaki borulardan hot tep bağlantı yaparak ham petrolü depolayıp diğer ülkelere satmaktadır. Bu yöntem geçtiğimiz dönemlerde Türkiye de aşiretler tarafından yapıldığı biliniyor.

Sonuç olarak asıl önemli nokta, dünyanın önde gelen illegal petrol üreticilerini herkes tarafından bilinmesi değil, üretimin devletler tarafından siyasi ve ekonomik olarak gayri resmi yollar ile destek sağlamasıdır. Bu destek illegal petrol üretimini ilerleyen zamanlarda hacim olarak daha çok artacağının habercisi olmakta.

FURKAN GÜVEN

Bir cevap yazın