Açık Deniz Petrol Endüstrisinde Robotik Çözümler
Haziran 21, 2017
Kuzey Irak Referandum Surecinin Analizi
Ağustos 24, 2017

2016 yılının enerji verilerini ortaya koyan 66. BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu, küresel enerji tüketiminin yavaşlaması ve enerji kaynakları arasında daha düşük karbonlu yakıtların kullanımının yaygınlaşmasıyla, küresel düzeyde hem talep hem de enerji arzında görülen dikkat çekici uzun dönemli trendlerin öne çıktığı bir yılı geride bıraktığımızı gösteriyor.

 

BP Grup CEO’su Bob Dudley, 66. BP Dünya Enerji İstatistikleri 2017 Raporu’nu değerlendirmesinde “küresel enerji piyasaları bir geçiş döneminde. Dünyanın, b,r yandan ihtiyaç duyduğu enerjiyi temin edip diğer yandan da karbon salınımını düşürmek gibi zorlu bir işn üstesinden gelmeye çalıştığı bu dönemde, bu verilerde görebildiğimiz uzun dönemli trendler, talep ve arz karışımını değiştiriyor. Aynı zamanda, pazarlar son üç yıldır fiyatlarda ağırlığını hissettiren aşırı arz olmak üzere, daha kısa vadeli etkenlere de tepki veriyor. Bu durumun gelecekte ne gibi sonuçlar doğuracağını anlamak için, güvenilir, zamanında elde etmemiz gerekiyor. Bu nedenle, dünya çapında tartışma, müzakere ve bilgiye dayalı karar alma süreçlerine katkıda bulunacak, doğru jüresel bilgiler sağlamak için”hazırladıklarını belirtiyor.

Rapora göre, 2016 yılında sadece %1 büuüme ile son 10 yıllık ortalamasının yarısına yakın bir hızla artan küresel enerji talebindeki zzayıflama ardı ardına üçüncü yılını geride bıraksada, bu büyümen,n neredeyse tamamı, hızlı büyüyen gelişmekte olan ekonomilerden gelsede tüm büyümenin yarısı Çin ve Hindistan’da gerçekleşti.

Fiyatlarda geçen yıl görülen düşüş petrol talebini %1,6 artırsada, üretimdeki büyüme sadece %0,5’de kaldı. Doğalgaz üretimi de düşük fiyatlardan negatif yönde etkilenerek sadece %0,3 arttı. En hızlı büyüme %12 ile yenilenebilir enerjide oldu. Her nekadar toplam küresel birincil enerji kaynakları içerisinde %4’lük paya sahip olsada, yenilenebilir enerjideki büyüme 2016’daki enerji talebindeki toplam büyümenin neredeyse üçte birini temsil etmektedir. Enerji talebindeki zayıf büyüme ile yakıt karışımındaki değişim sayesnde 2016 yılı küresel karbon salınımı %0,1 atış gösterdi.

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız
Özcan DALMIŞ
Özcan DALMIŞ
1988 yılında Kabataş/Ordu ilinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu ve Giresun’da tamamladı. Üniversite eğitimini 2012 yılında öğrenim dili Rusça olarak Azerbaycan Devlet Petrol (Neft) Akademisi’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendislik bölümünün “Petrol-gaz Boru Hatlarının ve Depolarının Projelendirmesi, İnşaası ve İşletilmesi” alanından mezun oldu. 2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans öğrenimine başladı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı bitirdi. Yüksek lisans tez calışmasını “doğalgaz enerjisi arz güvenliği” konusunda yaptı. İleri derecede Rusca, Azerice ve İngilizce bilektedir.

Bir cevap yazın