Küresel Enerji Bülteni (Mayıs-2017)
Haziran 2, 2017
Küresel Enerji Bülteni (Temmuz-2017)
Ağustos 4, 2017

Haziran ayı içerisinde her zaman olduğu gibi politik, ekonomik ve sanayi alanlarında küresel değişimlerin ve yaşanan gelişmelerle enerji özelinde dolu bir ay daha geride kaldı. 2016 yılının enerji verilerini ortaya koyan 66. BP Dünya Enerji İstatistikleri Raporu 2017, küresel enerji tüketiminin yavaşlaması ve enerji kaynakları arasında daha düşük karbonlu yakıtların kullanımının yaygınlaşmasıyla, küresel düzeyde hem talep hem de enerji arzında görülen dikkat çekici uzun dönemli trendlerin öne çıktığı bir yılı geride bıraktığımızı gösteriyor.  Başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez Ülkeleri LNG ihracat lideri olan Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini açıklamalarıyla gözler LNG ticaretinin bundan etkilenip etkilenmeyeceği üzerinde endişelere neden oldu.

 • Rus doğal gaz şirketi Gazprom’un Almaya’ya ihracatı ocak- mayıs döneminde 2016’nın aynı dönemine göre 3 milyar metreküp (%15,7) artarak 22,3 milyar metreküp seviyesine ulaştı.
 • Ukrayna enerji şirketi Naftogaz, Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile olan al yada öde kontratı için Stokholm Tahkim Mahkemesi’nde açtığı davayı kazandı.
 • ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini Paris İklim Anlaşması’ndan çekme kararı aldığını açıkladı. Bu durumda anlaşmanın yasal hükümlerine göre, Genel Sekreter bu bildirimi en erken 4 kasım 2019 tarihinde kabul edebilir bu da ABD’nin ancak resmi olarak 4 kasım 2020’de çekilebileceği anlamına geliyor.
 • Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu (Rosatom) Başkanı Aleksey Lihacev, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) çerçevesinde Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin, tüm sürelere uyulması halinde 2023’e doğru devreye alınabileceğini açıkladı.
 • Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un üretimi ocak-mayıs döneminde 2016’nın aynı dönemine göre 27 milyar metreküp (%15,7) artarak 198.5 milyar metreküp oldu.
 • Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) Raporuna göre, yenilenebilir enerji sektöründe dünya genelinde istihdam sayısı 2016 yılı itibariyle 9.8 milyon kişiye ulaşmış durumda ve güneş enerjisi sektöründe 3.1 milyon kişi ile en fazla istihdam sağlayan yenilenebilir enerji sektörü oldu.
 • Çin’in ulusal petrol ve doğalgaz şirketi CNPC Kazakistan’da 6 haziran’da 52bin ton ham petrol üretti. Buna göre kazakistan’la arasındaki petrol ve doğalgaz işbirliği kamsamında toplam 290 milyon ton ham petrol üretimi gerçekleştirildi.
 • Avrupa’nın temiz yakıt projesi Blue Corridor (Mavi Koridor) kapasamında kullanılacak olan LNG dolum istasyonlarının ilki Türkiye’de üretildi.
 • Zonguldak’ta dalga enerjisinden elektrik üretilmesi için kurulacak 50 kilovatlık Pilot Dalga Enerji Santrali’nin protokolü imzalandı. Projenin öncülüğünü Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) yapmaktadır.
 • China Securities Journal’ın haberine göre Çin, çevrenin korunması için 882 milyar dolar yatırım yapacak.
 • Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret eden Slovenya Büyükelçisi İgor Jukic, Ankaray’a barajlar için türbin üreten bir fabrika kuracaklarını söyledi.
 • İran İslam Şura Meclisi Enerji Komisyonu üyesi Esedullah Karahani, Petrol Bakanı Zengene, Türkiye’ye olan borcun 800 milyon doları doğalgaz teslimatı ile ödendiğini açıkladılar.
 • Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) petrol arzında büyüme 2018’de tüketimi aşacağı yönünde öngörüde bulundu.
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) A.Ş.’ye üretim lisansı verdi.
 • Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK), 81 ilin tümünde doğalgaz kullanımına imkan sağlandığı ve 471 ilçenin ise doğlgaz dağıtım bölgesi kapsamına alındığını bilidirdi.
 • Dünya Petrol Kongresi 9-13 Temmuz’da İstanbul’da toplanacak.
 • Rus doğalgaz şirketi Gazprom yardımcı CEO’su Kruglov, şirketin 2017’de AB ve Türkiye’den elde edilen gelirin artacağın ve 32-34 milyar dolar aralığında yükselebileceğini belirtti.
 • Rus doğalgaz şirketi Gazprom, Türk Akım boru hattının Anapa yakınlarında derin sularda inşaat çalışmalarına başlandı. Boru hattında döşeme çalışmaları ise Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından “Pioneering Spirit” gemisini ziyareti sırasında resmen başlatıldı.
 • Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) mayıs ayında Ceyhan üzerinden 2.2 milyon ton ham petrol ihraç etti.
 • Rus doğalgaz şirketi Gazprom, Rus gazını Baltık Denizi altından Almanya’ya taşıyacak olan Kuzey Akım 2 için boru döşemeye Haziran 2018’de başlayacağını duyurdu.
 • Fas tarafından son dönemde yapılan yenilenebilir enerji yatırımları ile birlikte rüzgar enerjisinde de 892 MW’lık kurulu kapasiteye ulaşıldı.
 • İngiltere Petrol ve Gaz Otoritesi’ne göre, Kuzey Denizi’nde bulunan petrol platformlarını sökülmesi 59.7 milyar GBP maliyet oluşturacağı tahmin edildi.
 • Irak, 2021 yılı sonuna kadar günlük ham petrol işleme kapasitesini 1 milyondan 1.5 milyon varile cıkarmayı hedefliyor. Irak hali hazırda yılda yaklaşık 2 milyara dolarlık benzin ve gaz ürünleri ithal ediyor.

 

 

Özcan DALMIŞ
Özcan DALMIŞ
1988 yılında Kabataş/Ordu ilinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ordu ve Giresun’da tamamladı. Üniversite eğitimini 2012 yılında öğrenim dili Rusça olarak Azerbaycan Devlet Petrol (Neft) Akademisi’nde Petrol ve Doğalgaz Mühendislik bölümünün “Petrol-gaz Boru Hatlarının ve Depolarının Projelendirmesi, İnşaası ve İşletilmesi” alanından mezun oldu. 2015 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans öğrenimine başladı ve İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisansı bitirdi. Yüksek lisans tez calışmasını “doğalgaz enerjisi arz güvenliği” konusunda yaptı. İleri derecede Rusca, Azerice ve İngilizce bilektedir.

Bir cevap yazın