Tarihi Değiştiren Mektup 100 Yaşında
Mayıs 4, 2020
Çin’in Ekonomik Toparlanmasına İlişkin Kuşkular
Mayıs 26, 2020

Türkiye’ de ve tüm dünyada enerjinin ve elektriğin elde edildiği kaynaklar yeni fikirlerin ışığında, yeni mühendislik deneyimleriyle ve bu deneyimlerin hayata geçirilmesiyle değişmekte ve gelişmektedir.
Yenilenebilir enerji türlerinin bu gelişmede payları çok büyüktür ve bu pay pasta diliminde yerini gün geçtikçe arttırmaktadır. Fakat yenilenebilir enerji türlerinin sistemlerini tasarlamak, hayata geçirmek ve gereken enerjiyi üretmek artık yeterli olmamaktadır. Çünkü fosil yakıtlı santraller ve nükleer santrallerin emre amadelikleri onları cazip kılmaktadır. Bu yüzden de yenilenebilir enerjilerin hemen kullanılabilirliğini, arttırma ihtiyacı doğmuştur. Tüm bu sonuçlar ışığında depolama konusunda tasarlandığından beri kullanımda gözde olan bataryaların devri başlamıştır. Başka birçok depolama şekli olduğunu da belirtip bataryalara öyle geçelim.

Kısaca bataryalar, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayıp ihtiyaç halinde tekrar elektriğe dönüştüren pillerin seri veya paralel bağlanmasıyla oluşan yapıdır. Peki serüvende buraya gelince , sorular cevap bulmuş mudur? Tabi ki hayır. Sıradaki soru ise:
Bataryaların kapasitesi neden arttırılmalı? Olmuştur.

Enerji kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi bu nedenlerden biridir. Ürettiğimiz enerjiyi depo edebildiğimiz kapasite arttıkça mevcut zamanda kullanamayacağımız enerjiyi sonradan kullanabilme oranımız artar. Aynı zamanda iletim ve dağıtım problemleri de bir nebze azaltılabilir. Sadece depo etmeden önceki dağıtım maliyeti değil bataryalardaki depolanabilir enerji miktarı arttıkça da daha az sıklıkla taşıma yapılmış olur.

Yazar : İREM BALCI
Düzenleyen : Esra Şahin

Bir cevap yazın