Energy Digest for International Investors
Aralık 11, 2017
Turkiye’de Enerji Guvenligi Alanında Akademik Calısmalar
Aralık 19, 2017

Baumgarten’da ki Patlamanın Arz Güvenliğine Etkileri

Oğuzhan AKYENER-TESPAM Başkanı

Avusturya / Baumgarten gaz dağıtım merkezinde Salı günü gerçekleşen patlama sebebi ile bir kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı bilgileri farklı basın kurumlarınca kamuoyuna yansıdı. Fakat bu ölümlerden de ziyade, Avrupa’nın yaşanan bu patlama neticesinde yeni bir doğalgaz tedarik krizi ile karşı karşıya kaldığı birçok uzman tarafından dillendirilmeye başlandı. Buna gerekçe olarak da; özellikle bu durumdan en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya’da “acil durum” ilan edilmesi üzerinde duruldu.
– Peki acaba gerçekten bu patlamadan tedarik kapsamında etkilenen ülkeler yönetilemeyecek büyük bir krizle karşı karşıya mı kalmışlardı?
– Yoksa ortadaki kriz sadece İtalya’yı mı etkileyecekti?
– Acaba İtalya bu krizi yönetebilir miydi?
– Doğalgaz fiyatlarının patlamayla birlikte iki katına çıkması nasıl yorumlanmalıydı?
Bu soruları cevaplandırmak için, öncelikle Baumgarten’a gelen ve oradan ilgili ülkelere dağılan boru hattı sisteminin incelenmesi gerekmektedir.

 

baumgarten

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: