Bizim Musul: Kaynakları, Geçmişi, Geleceği ve Önemi
Ekim 23, 2016
Türkmenistan İran’a Verdiği Gazı Kesti: Peki Yaklaşımımız Ne Olmalı
Ocak 6, 2017

Değişen Türkmenistan Gaz İhracat Politikaları & TAPI

Türkmenistan’dan başlayıp, Afganistan ve Pakistan üzerinden Hindistan’a ulaşacak ve güzergahı kapsamındaki tüm ülke piyasalarına da gaz tedariği sağlayacak TAPI (Türkmenistan – Afganistan – Pakistan – Hindistan) boru hattı ile ilgili çalışmalar tüm hızı ile devam etmektedir.

Uzun yıllardır fikir aşamasında kalan boru hattı projesinde, gerek Türkmenistan’ın ihraç politikalarındaki belirsizlikler sebebi ile, gerek Afganistan ve Pakistan’dan kaynaklanan siyaset ve güvenlik gibi alanlarda yaşanan sıkıntılar sebebi ile, gerekse de genel finansal sebepler ile hayata geçmeye yönelik somut adımlar atılamamıştı.
Fakat Türkmenistan’ı yeni gaz ihraç stratejilerine yönelten gelişmeler, TAPI boru hattının stratejik önemini olmazsa – olmazlar seviyesine yükseltmiştir. Bu sebeple Türkmenistan’ın kararlı tutumu neticesinde, ilgili ön çalışmalar için gerekli bütçelerin de tahsis edilmesi ve Afganistan, Pakistan ve Hindistan hükümetlerinin de somut destekleri neticesinde proje yeniden aktive edilmiştir.
Bu kapsamda boru hattının Türkmenistan sınırları dahilindeki bölümünün yapımı, malzeme ve ekipman tedariği, müteaahitlik hizmetleri, finansal destek gibi konularda birçok uluslararası kurum ve kuruluş proje ile ilgilerini belirtmişlerdir. Hatta bazıları ile ilgili hususlarda anlaşmalar da imzalanmış ve inşaat sürecine başlanmıştır.
TAPI boru hattının yanı sıra da, inşası 2015 sonunda tamamlanan ve Türkmenistan’ın yeni gaz ihraç senaryoları kapsamında önemli ip uçları veren Doğu – Batı Gaz Boru Hattı da değerlendirilmesi gereken önemli projelerdendir…

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

%d blogcu bunu beğendi: