Türkiye’de Enerji Stratejileri ve Politikalarının Belirlenmesinde Rol Oynayacak kurumsal Bir Yapılanma Modeli
Aralık 23, 2015

Enerji Politikaları Penceresinden Arap Baharının Genel Analizi

Oğuzhan AKYENER

TESPAM Başkanı

oakyener@tespam.org

18 Aralık 2010 tarihinde Tunus’ta başlayan ateş, arap coğrafyasında birçok devleti etkisi altına aldı. Bazı devletlerde yönetimler tamamen yıkılırken, bazılarında değişikliğe uğradı, bazılarında ise yer yer gösteriler ve isyanlar hala devam etmektedir. Ortadoğu ve kuzey afrika ülkeleri önemli bir değişim içerisinde iken bu değişim rüzgarının hazar bölgesine hatta oradan asya ve özellikle kuzey asya ülkelerine de yayılıp yayılmayacağı soruları zihinleri meşgul etmektedir.

Böyle bir tablo içerinde, bu tablonun oluşmasına neden olan etkenler, bölgesel güç dengeleri, ülkeler ve coğrafyalar arası etkileşimin kaynakları ve bunların yanında değişen sistemlerin küresel sonuçları birçok uzman tarafından incelenmekte ve yorumlar yapılmaktadır.  Bu yorumların yanı sıra arap baharının; küresel politikalara yön veren önemli faktörlerden biri olan, enerji politikalari penceresinden de, farklı kriterler dikkate alınarak incelenmesi faydalı olacaktır.

Bu çalışmamızda enerji politikalari çerçevesinden arap baharını incelerken; bu coğrafya içerisindeki ülkelerin enerji italat ve ihracat özellikleri, mevcut kaynaklar-kaynakların üretim ve nakli için oluşturulmuş altyapı sistemleri  ve bu noktalardaki uluslararasi yatırımcıların özellikleri, sektörel servis hizmetlerindeki uluslararası sermayenin yapıları, enerji sektörü ile ilgili yapılan yada yapılması planlanan önemli projeler gibi kriterler ortak bir havuzda değerlendirilecektir. Ayrıca bu değerlendirmenin bir neticesi olarak; değişim yaşanan coğrafyalardaki benzerlikler dikkate alınarak, hazar bölgesi, orta ve  kuzey asyanın da  bu değişimlerden etkilenme ihtimalleri tahmin edilecektir.

ir.

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

 

 

“Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları TESPAM’a aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”
“Türkiye’deki enerji politikaları odaklı ilk ve tek sivil yapılanma…” 
“Enerji politikaları alanında gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye ulaşma idealiyle…”

TESPAM-Türkiye Enerji Politikaları ve Araştırmaları Merkezi

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: