Hazar Bülteni (Mart 2017)
Mart 31, 2017
Hazar Bülteni (Nisan 2017)
Mayıs 4, 2017

 

Nisan ayı bölgede terörle mücadelenin yavaşlayarak devam ettiği ve Kürt bölgesinin bağımsızlık talebinin ön plana çıktığı bir ay oldu

 

  • Irak Petrol Bakanı Jabbar al-Luaibi’nin Irak’ın Iraqi National Oil Company (INOC) adında yeni bir şirket kurmak için yasa taslağının meclise iletildiğini bildirdi. 1964 yılında kurulan ancak 1987 yılında Saddam Hüseyin tarafından kapatılan şirketin ülkede faaliyet gösteren 5 milli petrol şirketinin üzerinde yetkisi olan bir çatı şirket olarak kurulması planlanıyor. Tasarının bu şekilde kabul edilmesi durumunda Basra Oil Company, Dhi Qar Oil Company. Midland Oil Company, North Oil Company ve Missan Oil Company’nin üzerinde yönetim yetkisi bulunacak.
  • Irak Petrol Bakanı Jabbar al-Luaibi ülkenin günlük petrol üretimini 2017 sonu itibariyle 5 milyon varil seviyesine çıkarmak istediklerini açıkladı. Bakan şu an yaklaşık 4,4 milyon varil olan günlük üretimi hangi sahalar aracılığıyla hedeflenen seviyeye çıkaracaklarını açıklamazken OPEC’in olası bir üretim kısma kararı uzatımına katılımları konusunda da yorumda bulunmadı.
  • Irak Petrol Bakanlığı tarafından Dhi Qar Oil Company adı altında yeni bir şirket kurulduğu ve şirketin ülkenin Dhi Qar vilayetinde bulunan sahaların işletilmesinden sorumlu olacağı açıklandı.
  • Irak’ın güneyinde bulunan Badra sahasını işleten Gazprom Neft firması 4 yeni üretim kuyusunu işletmeye aldığını duyurdu. Bu dört kuyudan elde edilen 27.000 varil/gün’lük üretim ile birlikte sahanın günlük üretimi 80.000 varile yükselmiş durumda. Gazprom (30%), Kogas (22.5%), Petronas (15%) TPAO (7.5%) ve Midland Oil Company (25%)’nin ortak olduğu sahada günlük üretimin 2017 yılı içerisinde 170.000 varile çıkarılması ve bu seviyenin 7 yıl boyunca korunması planlanıyor.
  • Lukoil firması operasyonlarını yürüttüğü West Qurna-2 sahasında üretimi artırma amaçlı 25 yönlü kuyu kazacağını açıkladı. Üretimin 450.000 varil/gün seviyesinde olduğu sahada üretimin 550.000 varil/gün seviyesine çıkarılması planlanıyor.
  • Gazprom Neft firması K. Irak’ta bulunan Sarqala sahasında bulunan Sarqala-1 kuyusuna uygulanan asitleme operasyonu sonrası üretimin 7.100 varil/gün seviyesine yükseldiğini açıkladı. Yüzey üretim ekipmanının yenilenmesi sonrası üretimin artacağının açıklandı.
Burak KAYAEL
Burak KAYAEL
Lisans eğitimimi ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2008 yılında tamamladı. 2009 Ocak ayında TPAO’da sondaj mühendisi olarak çalışmaya başladı. TPAO’da 5 sene boyunca deniz sondaj operasyonlarında görev aldı. Aralık 2013’te TPOFS (Turkish Petroleum Oil Field Services) şirketinde göreve başladı ve deniz sondaj projelerinde görev almaya devam etti . Sonrasında Irak ve Afganistan’da kara sondaj operasyonlarında çalıştı. Master programını ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2012 tamamladı ve halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın