Enerjide Sanal Gündem Yaratmaya Çalışmak!
Nisan 28, 2017
İsrail’in Dillendirilmeyen Planı
Mayıs 9, 2017

Türkiye Enerji Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın Akdeniz ve Karadeniz’de olası hidrokarbon kaynakların aranması için çalışmalara başlanacağı yönünde açıklamaları çok yönlü uluslararası yankı buldu. Ulusal basında geç farkedilse de, özellikle Kıbrıs’ta misafir statüsünde olan Rumlar ve Enosis fikrinin en şiddetli savunucusu ve adadaki zulmün körükleyicisi olan Yunanistan’dan bu açıklamaya yönelik ciddi tepkiler geldi.

Türkiye’nin atacağı böyle bir hamlenin sözde kendilerine ait olan alanlarda güvenlik sorunlarına neden olacağı, mevcut gelişmeleri etkileyeceği ve bölgesel barışı engelleyeceği yönündeki kaygıları gazete manşetlerine taşındı.

Güney Rum Kesimi ile Yunanistan’ın da arkasında olan Batı Bloğu içerisinde yer alan büyük oyun kurucuların ve onlara ait olan şirketlerin ise Türkiye’nin bu girişimine karşın, Türk deniz alanlarını bilerek ihlal etmelerine rağmen konu ile ilgili önemli bir açıklamada bulunmamaları dikkat çekti. Bu tutum ile uluslararası kamu oyu nezdinde Türkiye’nin hamlesini ciddiye almadıkları izlenimi uyandırılmaya çalışıldı. Çünkü Türkiye’nin daha önce de benzer nitelikler taşıyan fakat istenilen neticeler alınamayan bir hamlesi bulunmaktaydı. Fakat bu sefer, doğru adımlar ve kapsamlı bir planlama ile süreç çok daha farklı noktalara taşınabilecekti. Bu kapsamda, Türkiye’nin ilgili teknik ve politik adımlarının dikkatle incelenmesi ve bütün hamlelerin yerinde yapılabilmesi bölgesel etkinliğin arttırılması için de çok önemliydi.

Bu çalışmada, Türkiye’nin bölge ile ilgili benzer nitelikler taşıyan ilk hamlesi kısaca analiz edilerek, yeni hamlesi kapsamında ulusal basına yansıyan hedef ve yaklaşımların yerindeliği teknik, ekonomik ve politik yönleriyle yorumlanacaktır.

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: