Eastmed Boru Hattı Projesi Söylemleri Ne Kadar Gerçekçi?” başlıklı panelimiz tamamlandı!
Ocak 3, 2020
Trump’ın Ortadoğu Barış Planı” konulu panelimizi tamamladık.
Şubat 6, 2020

Kasım Süleymani Operasyonu ve Etkileri Panelini Tamamladık.

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) ın organize ettiği Kasım Süleymani Operasyonu ve Etkileri Konulu panelde Başkanımız Oğuzhan Akyener, ABD tarafından öldürülen İranlı General Kasım Süleymani’nin bölge için önemli bir figür olduğunu belirterek, “Kasım Süleymani, İran’ın bölgedeki efsanesiydi. Bundan sonra İran’ın bölgedeki operasyonel kabiliyeti azalacaktır.” dedi.
Akyener, TESPAM, Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM) ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen “Kasım Süleymani Operasyonu ve Etkileri” konulu panelde yaptığı konuşmada, bölgesel dengelerin değişimi açısından İran’ın büyük önem taşıdığını ifade etti.
Kasım Süleymani’nin bölge için önemli bir figür olduğunu vurgulayan Akyener, “Kasım Süleymani, İran’ın bölgedeki efsanesiydi. Bundan sonra İran’ın bölgedeki operasyonel kabiliyeti azalacaktır. İran verebileceği cevabı verdi. Hürmüz Boğazı’nın kapatılmasını beklemiyoruz. Algılarla yükselen petrol fiyatları düştü.” değerlendirmesinde bulundu.
İran tarafından bu operasyona çok şiddetli karşılık verileceğinin ifade edilmesinin fiyatlarda ciddi yükselişe sebep olduğunu anımsatan Akyener, “Psikolojik, algısal hareketler piyasalarda hızlı etkilere sebep oluyor. Bu geçici yükseliş iniş çıkışlarla devam etmiş ve İran’ın göstermelik öç alma operasyonu akabinde ABD’nin ılımlı tavır almasıyla geri dönmüştür.” diye konuştu.
Panele Basının ilgisi büyüktü.

Bir cevap yazın