Petrol Piyasasında Bu Hafta (3 Şubat 2017)
Şubat 3, 2017
Petrol Piyasasında Bu Hafta
Şubat 13, 2017
 
Ham petrol varil fiyatı haftaya $52,92 sevisiyle başlarken en yüksek seviye $54,30 oldu.
Petrol fiyatları hafta başında ABD’de artan petrol sondaj kuyusu sayısı ve küresel arz endişeleriyle baskılıydı. Salı günü hedge fonları ve yatırımcıların alım pozisyonlarını artırdığı verisiyle desteklenen fiyatlar açıklanan yüksek ABD stokları ile kazançları büyük oranda geri verdi. Genel olarak üretim kesintilerinin sağladığı olumlu hava, Trump’ın seçilmesiyle artan jeopolitik risklerin etkisi ve yılbaşından bu yana zayıflayan doların etkisiyle petrol fiyatları haftayı kazançla kapattı. Ham petrol fiyatı haftayı $53,86’den kapatırken $54’ın üzerinin hafta içerisinde görülmesi bu haftaki gelişmelere bağlı olarak fiyatların yeniden bu seviyeye çıkacağının işaretçisi.

  

Motorin ton fiyatı ise haftaya $484’dan başlarken hafta içerisinde en yüksek $507’yi gördü ve haftayı $498’den kapattı.

Petrol fiyatları haftaya ABD üretimindeki artış endişeleri nedeniyle baskılı başladı. Baker Hughes tarafından açıklanan ABD petrol sondaj kuyu sayısı verisine göre geçtiğimiz hafta kuyu sayısı 15 artarak 566’ya ulaştı. Kasım 2015’ten bu yana en yüksek sayıya ulaşıldı.
Bazı analistlere göre mevcut durumda arz talep öngörüsüne göre fiyat doğal seviyesinde ve bundan sonra izlenmesi gereken yaklaşım bekle ve gör. Piyasa temellerinde majör bir değişiklik olmaması durumunda fiyatlardaki mevcut bantta seyretmesi bekleniyor. Diğer taraftan üretim kesintisinin ABD üretiminde beklenen artıştan çok daha fazla olması beklendiğinden küresel arz fazlasının hızlı şekilde kaybolması bekleniyor.

Haziran 24’e kadarki haftada hedge fonları kümüle alım pozisyonlarını 24 milyon varil artırarak 396 milyona çıkardılar. Satış pozisyonları 11 milyon azalırken alım pozisyonları 13  milyon arttı.

Trump’la gündeme gelen sınır vergisi düzenlemesi nedeniyle hedge fonları WTI’ın fiyatının artacağını öngörerek Brent yerine WTI’daki pozisyonlarını artırmaktalar. 10-24 Haziran ayları arası hedge fonları 62 milyon varile denk WTI pozisyonu artırırken 6 milyon varil kadar Brent pozisyonlarını azalttılar.

Piyasada Ocak 17’ye kadarki haftada 50 milyon varil ekstra WTI pozisyonu alındı. Son 6 yıldaki en hızlı haftalık yükseliş gerçekleşti.

Salı günü açıklanan API ABD stok verisine göre ABD ham petrol stokları 5.8 milyon varil arttı. Rakamın beklentinin üzerinde açıklanmasının ardından petrol fiyatlarında belli bir süre çekilme gözlendi; fakat dolardaki zayıflama ve üretim kesintisi ile ilgili gelen olumlu haberlerin verdiği moralle petrol fiyatı Çarşamba gününe kazançla başladı. Ocak ayında yapılan kesintilerin etkisinin görünmesi beklenen Şubat ayı için kazançlar dikkat çekici.

ABD hükümeti kayıtlarına göre petrol üretimi Kasım ayında 2. ay üstüste artış gösterdi. Aylık rapora göre Ekim ayında 8.799 milyon varil/gün olan üretim 105 bin varil/gün artışla 8.904 milyon varil/gün’e yükseldi.

En büyük ihracatçı Suudi Arabistan’ın Mart ayı için Asya’ya light petrol fiyatlarında zam yapması bekleniyor. Artışın önceki aya göre 10-30 sent kadar olabileceği söyleniyor.

Reuters anketine göre üreticiler üretim kesintilerine hızlı başladılar, bu ay için düşüşün 1 milyon varil/gün’den fazla, mevcut seviye 32.27 milyon varil.

OPEC üye ve üye olmayan ülkeler üretim kesintilerinde Asya müşterilerini muaf tutmaya dikkat ediyorlar. Asya piyasası dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen petrol piyasası. Üreticiler Avrupa ve Amerika teslimatlarında kesinti yapmaktalar. OPEC’in Asya teslimatları Kasım ve Ocak ayları arasında %7 artarak 17 milyon varil/gün’e yükseldi.

Çarşamba günü açıklanan EIA haftalık ABD stok verisine göre 27 Ocak’a kadarki haftada ham petrol stokları 6.46, distile stokları 1.56 ve benzin stokları 3.86 milyon varil arttı. Beklentinin üzerindeki stok artışına rağmen büyük olasılıkla üretim kesintisinin etkilerinin yakın tarihlerde daha fazla görülecek olması, küresel olarak arzın azalmaya devam etmesinin beklenmesi yatırımcıları alım pozisyonlarına yönlendirerek fiyatlarda negatif etki oluşturmadı.  Bununla birlikte Dolar endeksindeki gerilemenin sürmesi emtia fiyatlarını desteklemekte.

Ticari ağırlıklı ABD dolar endeksi grafiği doların yılbaşından bugüne kademeli olarak gerilediğini göstermekte.

Yeni ABD başkanı Trump’ın İran’a yeni yaptırımlar uygulayacağı konusundaki haberlerin ardından petrol fiyatları yükseldi. İran’ın balistik füze denemeleri iki ülke arasında jeopolitik gerginliği artırdı. Bununla birlikte Rus enerji bakanı Novak’ın anlaşma sonrası kesintilerin 1.4 milyon varile ulaştığını söylemesi de fiyatları destekledi.

Batı ABD’de benzin fazlalığı yeniden görülmeye başladı. New York limanına yanaşan 5 büyük tankerin geri gönderilmek zorunda kalındığı ajanslara düştü.

Bu haftanın önemli verileri:

Salı, API’nin haftalık ABD petrol stokları verisi,

Çarşamba, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Perşembe, ABD işsizlik verileri,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Bir cevap yazın