Hazar Bülteni (Eylül 2016)
Eylül 21, 2016
Hazar Bülteni (Kasım 2016)
Aralık 21, 2016

Kuzey Irak Bülteni (Ekim 2016)

Burak KAYAEL

TESPAM Ortadoğu Uzmanı

bkayael@tespam.org

 

Ekim ayı siyasi anlaşmazlıkların giderilmeye çalışıldığı ve bölgenin teröristlerden arındırılması operasyonunun ön plana çıktığı bir ay oldu.

17 Ekim günü yaklaşık 2 senedir hazırlıkları sürdürülen Musul’u DAEŞ terör örgütünden kurtarma operasyonu başlamış bulunmaktadır. Operasyon, merkezi Irak hükümeti tarafından yürütülmekte ve birçok ülkenin katılım sağladığı koalisyon güçleri de operasyona çeşitli vasıtalarla destek vermektedir. Bölge ile tarihi ve kültürel bağları bulunan Türkiye’nin operasyona destek talebi merkezi Irak hükümeti tarafından bu rapor hazırlandığı süre içerisinde henüz kabul edilmemişti. Operasyonun DAEŞ’in göstereceği dirence bağlı olarak 15 gün ila birkaç ay arasında sürebileceği tahmin edilmektedir. 

Bölgesel Enerji Bakanlığı Eylül ayı içerisinde Ceyhan limanı üzerinden 16.944.237varil ham petrol satıldığı bunun karşılığında 611.764.928$ gelir elde edildiği ve bu gelirin 75.773.752$’lık kısmının üretici firmalara üretimleri karşılığı olarak iletildiği belirtti.

Eylül ayında Iraq Oil Report internet sitesi, bölgesel yönetimin Temmuz ayından beri bölgede faaliyet gösteren ve üretim yapan uluslararası şirketlere yaklaşık 155 milyon $’lık borcunun olduğunu açıkladı. Haberde 2016’nın başında bölgesel yönetimin açıkladığı ödemeler planının yaklaşık 6 ay düzenli uygulanmasından sonra şirketlerin tekrar belirsizlikle karşılaştığı yazılmakta.

Korea National Oil Corporation (KNOC) firması K. Irak’ta sahip olduğu Sangaw Güney bloğundan çıkacağını duyurdu. Şirketin terk kararının arkasında 2011-2015 yılları arasında kazılan 3 kuyudan elde edilen üretim verilerinin ekonomik olmadığı sonucunun olduğu tahmin edilmektedir. Şirketin blokta sahip olduğu %60’lık payı satacağı mı yoksa Kürdistan yönetimine geri mi vereceği hakkında kamuoyuna henüz bir açıklama yapılmadı. Bloktaki kalan %40’lık payın yarısı bölgesel hükümete, kalan yarısı ise ismi açıklanmayan bir yatırımcıya aittir.

Oryx Petroleum şirketi Zey Gawra sahasında geliştirme projesinin ilk aşamasına başlayacağını duyurdu. Bu geliştirme projesi 1990’da kazılan Zab-1 kuyusuna tekrar girilmesi ve üretime alınmasını ve 2013 yılında kazılan Zey Gawra-1 kuyusunun Türkiye Enerji Stratejileri & Politikaları Araştırma Merkezi www.tespam.org tamamlanarak üretime alınmasını içermektedir. Sahadan yapılacak üretimin ilk aşamada Demir Dagh sahasındaki üretim depolarına gönderileceği açıklandı. Zey Gawra ve Demir Dagh sahalarının ortak üretiminin günlük 8000-9000 varil seviyesinde olması beklenmektedir. 

Afren firması Barda Rash bloğunda sahip olduğu %60’lık payından feragat ederek bloktan ayrıldığını açıkladı. 2011 yılında Komet Group şirketinin blokta sahip olduğu payın bir kısmını alarak operatörlüğü devralan şirket geçen dönemde Barda Rash-4 ve Barda Rash-5 kuyularını kazarak sahadaki üretim değerlerini test etmiştir. Blokta halen Komet Group’un %20 ve bölgesel yönetimin %20’lik payları vardır.

 

  • Not: Bu çalışma hazırlanırken, Bölgesel Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, KNOC, Oryx Pet., Afren, Petoil gibi kurumların web sitelerinden ya da kurumlar ile ilgili internete yansıyan haberlerden ve BBC, Al Jazeera, Sputnik, Iraq Oil Report, IHS gibi ajansların hazırlamış olduğu haber ve raporlardan faydalanılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde farklı kaynaklar tutarlılıkları açısından değerlendirilmiş̧ve yorumlanarak bu çalışmaya eklenmiştir
“Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları TESPAM’a aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”

TESPAM

“Türkiye’deki enerji politikaları odaklı ilk ve tek sivil yapılanma…” 

“Enerji politikaları alanında gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye ulaşma idealiyle…”

TESPAM-Türkiye Enerji Politikaları ve Araştırmaları Merkezi

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur

 

 

Burak KAYAEL
Burak KAYAEL
Lisans eğitimimi ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2008 yılında tamamladı. 2009 Ocak ayında TPAO’da sondaj mühendisi olarak çalışmaya başladı. TPAO’da 5 sene boyunca deniz sondaj operasyonlarında görev aldı. Aralık 2013’te TPOFS (Turkish Petroleum Oil Field Services) şirketinde göreve başladı ve deniz sondaj projelerinde görev almaya devam etti . Sonrasında Irak ve Afganistan’da kara sondaj operasyonlarında çalıştı. Master programını ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2012 tamamladı ve halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın