Bizim Musul: Kaynakları, Geçmişi, Geleceği ve Önemi
Ekim 23, 2016
İsrail’in Bize Verecek Gazı Kalmadı
Aralık 9, 2016

Burak KAYAEL

TESPAM Ortadoğu Uzmanı

bkayael@tespam.org

 

Ağustos ayı bölgede üretimin artırılmaya çalışıldığı ve kaynakların paylaşımının sürtüşmelere sebep olduğu bir ay oldu.

Ağustos ayı sonunda merkezi Irak hükümeti ve bölgesel Kürt yönetiminin Kerkük’te üretilen 100.000 varil/gün’lük petrolün boru hattı üzerinden tekrar Ceyhan limanına gönderilmesi hususunda anlaşıldığı açıklandı. Bu anlaşmaya rağmen Ceyhan limanına aktarılan ham petrol miktarının düşük seviyelerde kalmasının sebebinin IŞİD’in Kerkük sahalarına daha önce yaptığı saldırılar sonrası üretimin eski seviyesine getirilememesi olarak değerlendirilmektedir.

Bu anlaşmaya karşı çıkan KYB üst yönetimi Bağdat yönetimine bir mektup göndererek elde edilen petrol gelirlerinin bölgesel yönetim tarafından adil kullanılmadığını belirterek bu anlaşmadan vazgeçilmesini aksi halde Kerkük petrolünün Ceyhan’a giden boru hattına gönderilmesine engel olacaklarını belirtti. Bu itiraza karşılık bölgesel Enerji Bakanlığı yetkilileri ise KYB yönetiminde yer alan bazı kişilerin Kerkük sahalarından üretilen petrolden günlük 30.000 varillik bir kısmının tankerlerle İran’a sattığını iddia etti.

İran’da bulunan Roham rafinerisinin üst yöneticisi Abdolrasoul Mirzaei’nin yaptığı açıklamaya göre İran, Roham rafinerisinde değerlendirilmek üzere bölgesel Kürt yönetiminden 100.000 varil ham petrol almayı planlıyor. Mirzaei’nin açıklamasına göre Avusturyalı bir firmanın da katılımıyla Roham rafinerisinin 50.000 varil/gün kapasiteli 2. fazının inşaatına yakında başlanması planlanmaktadır.

Bölgesel Enerji Bakanlığı Ağustos ayı içerisinde Ceyhan limanı üzerinden 12.763.566 varil ham petrol satıldığı bunun karşılığında 413.994.993$ gelir elde edildiği ve bu gelirin 60.346.909$’lık kısmının üretici firmalara üretimleri karşılığı olarak iletildiği belirtti.

Total firması K. Irak’ta sahip olduğu Baranan ve Safen sahalarından çıkacağını duyurdu. 2014’te 2213m derinliğe kadar kazılan Baranan-1 kuyusu 4435m’ye kadar derinleştirilmesine rağmen beklenen emarelerle karşılaşılamadığı için kuyu terk edilmiş ve sahadan çıkma kararı verilmiştir. Safen sahasında ise Total 275km 2 boyutlu sismik çalışması yaptıktan sonra sahadan çıkma kararı vermiştir. Türkiye Enerji Stratejileri & Politikaları Araştırma Merkezi www.tespam.org

ExxonMobil firması 2011 yılında anlaşma imzalayarak çalışmaya başladığı QaraHanjeer sahasında yaklaşık 500km’lik 2 boyutlu sismik çalışmasını tamamladığını ilan etti.  Petoil firması operatörlüğü Genel Enerji’den devraldığı Chia Surkh sahasında kazdığı Chia Surkh-12 kuyusunun sondajını ve akış testini tamamladığını ilan etti. 2500m derinliğe kazılan kuyudan elde edilen üretim verileri kamuoyuyla paylaşılmadı.

Bölgesel yönetimin North Oil Company ile birlikte işlettiği Kerkük’ün kuzeybatısındaki Bai Hassan sahasında gerçekleştirilen saldırı sebebiyle sahadaki üretim geçici olarak durduruldu. Saldırıdan önce günlük 80.000 varil üretim yapan sahanın tekrar faal hale getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Marathon Oil firması operatörlüğünü yürüttüğü Harir sahasından çıkacağını bildirdi. 2013 yılında sahada kazılan Mirawa-1 kuyusunda günlük 11.000 varil 39-45 API petrol akışı test edilmişti. Sahanın terk edilmesinin sebebinin yeterli rezerv bulunamaması olarak tahmin edilmektedir.

 

  • Not: Bu çalışma hazırlanırken, Bölgesel Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı, KNOC, Oryx Pet., Afren, Petoil gibi kurumların web sitelerinden ya da kurumlar ile ilgili internete yansıyan haberlerden ve BBC, Al Jazeera, Sputnik, Iraq Oil Report, IHS gibi ajansların hazırlamış olduğu haber ve raporlardan faydalanılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde farklı kaynaklar tutarlılıkları açısından değerlendirilmiş̧ve yorumlanarak bu çalışmaya eklenmiştir

 

 

“Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları TESPAM’a aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”

“Türkiye’deki enerji politikaları odaklı ilk ve tek sivil yapılanma…” 

“Enerji politikaları alanında gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye ulaşma idealiyle…”

TESPAM-Türkiye Enerji Politikaları ve Araştırmaları Merkezi

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur

 

 

Burak KAYAEL
Burak KAYAEL
Lisans eğitimimi ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2008 yılında tamamladı. 2009 Ocak ayında TPAO’da sondaj mühendisi olarak çalışmaya başladı. TPAO’da 5 sene boyunca deniz sondaj operasyonlarında görev aldı. Aralık 2013’te TPOFS (Turkish Petroleum Oil Field Services) şirketinde göreve başladı ve deniz sondaj projelerinde görev almaya devam etti . Sonrasında Irak ve Afganistan’da kara sondaj operasyonlarında çalıştı. Master programını ODTÜ Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü’nde 2012 tamamladı ve halen aynı bölümde doktora eğitimime devam etmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın