Petrol Piyasasında Bu Hafta (01 Ekim 2016)
Ekim 1, 2016
Petrol Nerede 2: Kandil Safsatası
Ekim 21, 2016

Kemal AYDIN:

TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

kemalaydin@tespam.org

@kemalnyc24

 

Geçtiğimiz haftaya ham petrol varil fiyatı $47,77 motorin kontratı ton fiyatı $446,75’ten başladı. Hafta içerisinde en yüksek seviyeler, ham petrol için $50,40 olurken motorin ton fiyatı için $472,50 oldu. Piyasa haftayı üretim kesintisi kararının etkisiyle kazançla kapattı. Salı ve Çarşamba günleri açıklanan stok verileri ABD stoklarında genel olarak azalma gösterdi. Geçtiğimiz hafta yayınlanan OPEC raporuna göre OPEC üretiminin artmış olmasına rağmen piyasada genel kanı fiyatlardaki iyileşmenin süreceği yönünde. Cezayir Enerji Bakanının Kasım ayında yapılacak OPEC toplantısında ilave %1 oranında kesintiye gidebileceği iddiası yapılacak toplantıya yeni bir misyon yükledi. Toplantının en büyük fonksiyonu kesinti anlaşmasının nasıl uygulanacağının belirlenmesiydi. Bu konuda başka bir kaynaktan açıklama gelmedi. Güvenilir kaynaklardan destekleyici bilgi gelmesi durumunda önceki hafta gibi bir ralli yaşanabilir. Ham petrol varil fiyatı haftayı $49,54, motorin ton fiyatı $466’dan kapattı.

Moody’s den yapılan açıklamaya göre yükselen petrol fiyatı ve azalan operasyonel masraflar sayesinde önümüzdeki 12 ayda petrol şirketleri düzenli büyüyecekler. Moody’s masraflar haricinde hesaplanan kazançların %5 artması durumunda kurumun sektörün notunu durağandan pozitife çevireceğini açıkladı.

Eylül ayında İran’ın ihracatı 2.8 milyon varile ulaştı. Yaptırımlar öncesi miktar ortalama 2.5-2.6 milyon varildi. İhracatı artıran en büyük faktör Asya müşterilerinin taleplerindeki artış. Diğer üreticilerin miktarlarını artırdığı dönemde İran üretiminin rekor seviyeye ulaşması fiyatları baskıladı.

27 Eylül’e kadar olan haftada hedge fonlarının Brent ve WTI’daki alım kontratları sayısı 21 milyon varil artarak 471 milyona çıktı. (OPEC toplantısından önce). Brent net alım pozisyonu 22 milyon varil azalırken WTI net pozisyonu 43 milyon arttı.

Para yöneticilerinin 3 ana ham petrol vadeli ve opsiyon kontratlarındaki  uzun ve kısa pozisyonları (milyon varil)

 

27 Eylül’e kadarki haftada hedge fonları Brent petroldeki uzun kontratlarını 22 milyon azaltarak 290 milyon varile düşürdü. Çoğunlukla short pozisyonların artışı değişikliğe neden olurken uzun kontratlar 0.5 azaltıldı.

Para yöneticilerinin Brent vadeli ve opsiyon kontratlarındaki uzun ve kısa pozisyonlar (milyon varil)

 

OPEC toplantısı sonrası bağımsız petrol şirketleri artan fiyatın avantajını kullanmak (fiyat risklerini azaltmak) için hedge yapmaktalar.  Morgan Stanley’e göre bu yıl için en yüksek hedge işlemi gerçekleşecek. BNP’ye göre OPEC kaya gazı üreticilerine can simidi attı. Artan ham petrol fiyatı sayesinde kaya gazı üretiminin hızlı artması bekleniyor.

Salı günü açıklanan API ABD petrol stokları verisi sürpriz şekilde ham petrol stoklarında 7.1 milyon varil çekilme gösterdi. Veriye göre distile stokları 1.3 milyon varil çekilirken benzin stokları 2.9 milyon varil arttı.

OPEC yayınladığı aylık raporda OPEC üyesi ülkelerin toplam üretiminin 170K varil artışla günlük 33.7 milyon varile yükseldiğini açıladı. Yükselişin nedeni Libya, İran ve Nijerya üretimlerinden kaynaklı. Üretim miktarındaki artış açıklamasına rağmen gün içinde fiyatlarda baskı etkisi gözlenmedi.

EIA tarafından açıklanan haftalık ABD stok verisine göre ham petrol stoklarında 2,97 milyon, Distile stoklarında 2,35 milyon varil çekilme benzinde ise 0,2 milyon varil artış gerçekleşti. Talep durumunun iyi olduğuna işaret eden veri fiyatı yukarı yönlü destekledi. WTI gün içerisinde Temmuz ayından bu yana ilk kez $49,94’e kadar yükseldi.

Matthew fırtınası sonrası Güneydoğu ABD’de akaryakıt sıkıntısı yaşanması bekleniyor. Güneydoğu ülkenin en çok petrol tüketiminin olduğu bölgelerden biri. Fırtınanın etkileyeceği bölgelerdeki depolama tesisleri boşaltıldı. Etkilenecek bölgelerde çok fazla üretim tesisi bulunmamasına rağmen çok sayıda depolama tesisi bulunuyor.

Cezayir Enerji Bakanı bir televizyona verdiği demeçte Kasım’da yapılacak OPEC toplantısında üreticiler gerekli görürse fazladan %1 oranında üretim azaltma kararı çıkabileceğini söyledi. Ayrıca Cezayir’de varılan anlaşmanın nasıl uygulanacağıyla ilgili 8-13 Ekim tarihlerinde OPEC üyelerinin İstanbul’da resmi olmayan bir toplantı yapabileceklerini söyledi. Cezayir’deki anlaşmaya göre üretimde günlük 700.000 varil azalma gerçekleşecek.

WTI varil fiyatı 24 Haziran 2016’dan bu yana ilk kez bu hafta $50 seviyesini gördü ve yeni seviyede tutunmuş görünüyor.

Cuma günü açıklanan Baker Hughes ABD sondaj kuyu sayısı verisine göre ABD’deki sondaj kuyusu sayısı geçen hafta 3 adet arttı. Kuyu sayısı üst üste 6 haftadır artıyor.

Bu haftanın önemli verileri:

Çarşamba, API’nin açıklayacağı haftalık ABD petrol stokları verisi,

Perşembe, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi, ABD İşsizlik başvuruları

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Comments are closed.