Petrol Piyasasında Bu Hafta (8 Ocak 2017)
Ocak 8, 2017
Petrol Piyasasında Bu Hafta (29 Ocak 2017)
Ocak 30, 2017

Petrol Piyasasında Bu Hafta (22 Ocak 2017)

 

Ham petrol varil fiyatı haftaya $52,48 sevisiyle başlarken en yüksek seviye $53,62 oldu.

Petrol fiyatları ABD petrol sondaj kuyu sayısındaki gerileme ve üretim kesintilerinin oluşturduğu olumlu hava sayesinde haftaya artışla başlarken Salı gününden itibaren fiyatlarda gerileme gözlendi. Fiyatların gerilemesinde rafinerilerde beklenmedik kesintiler ve beklentinin üzerinde açıklanan ABD stok verileri etkili oldu. Cuma günü üreticilerin kesintileri izlemek için bir araya gelmeleri ve Suudi Arabistan petrol bakanının Ocak ayında 1.5 milyon varil kesintinin gerçekleştiği ve kaya gazı üretiminin yalnızca 100 bin varil/gün artmasını beklediklerini söylemesi piyasaya moral verdi ve fiyatları yeniden yükseltti. Ham petrol fiyatı haftayı $53,19’dan kapattı.Motorin ton fiyatı ise haftaya $488’dan başlarken hafta içerisinde en yüksek $500’ı gördü  ve haftayı $487,50’dan kapattı.

Suudi Enerji Bakanı Falih Pazartesi günü yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’ın üretim taahhüdüne tam olarak bağlı hareket edeceğini söyledi. Falih Suudi Arabistan’ın geçen ay üretiminin 10 milyon varil/gün miktarın altına düştüğünü, anlaşılan 486 bin varil/gün kesintiden daha fazla kesinti yaptıklarını söyledi.

IEA Başkanı Fatih Birol yılın ilk yarısında üretim kesintileriyle piyasanın dengelenebileceğini buna rağmen küresel petrol fiyatlarında volatilitenin daha fazla olacağını söyledi. Volatilitenin artmasındaki nedenlerden en önemlisi üretim kesintisi ile ilgili rakamların gelmesi beklenirken piyasada dalgalanmaların ivmesinin artması.

Baker Hughes ABD petrol sondaj kuyusu sayısı 7 aydır ilk kez 2 hafta üst üste geriledi. Üreticiler geçen hafta 7 kuyu kapattılar ve sayı 522’ye geriledi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde sayı 515’ti. OPEC Genel Sekreteri Barkindo bu yıl fiyatlarda stabilitenin sağlanacağını öne sürdü.
Asya rafineri  marjları $7/varil fiyata ulaştı. Marjların artmasıyla ham petrolde üretim kesintileriyle artan karın düşmesi endişeleri artıyor. Asya ve Ortadoğu’daki rafinerilerde planlı ve plansız kesintilerin gerçekleşmesi rafine ürün fiyatlarında artışa neden oldu.

Hedge fonları ve diğer para yöneticileri 10 Ocak’a kadarki haftada Brent ve WTI’daki alım pozisyonlarını 15 milyon varile eşdeğer şekilde azalttılar. Böylece net alım pozisyonları 2. hafta üstüste azalmış oldu.

Aramco CEO’su  Nasser şirketinin gelecekteki petrol ve gaz talebini karşılamak için üretim kapasitelerini artırdıklarını açıkladı. Nasser’a göre Suudi Arabistan olarak şu anda sürdürülebilir kapasiteleri 12 milyon varil/gün, maksimum kapasiteleri ise 12.5 milyon varil/gün.

Trump tarafından iç işleri bakanı olarak aday gösterilen Zinke federal arazilerde daha fazla petrol çıkarılmasını düşünebileceğini söyledi. Yapılan açıklama ABD üretiminin artması yönünde bir gelişme.

Petrol fiyatlarının yaklaşık 18 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından Şubat ayında 3 aydır gerileyen  kaya gazı üretiminin artış göstermesi bekleniyor.

İkincil kaynaklara göre OPEC üyeleri geçtiğimiz ay 33.085 milyon varil/gün üretim gerçekleştirdi. Önceki aya göre 221 bin varil/gün azalma gerçekleşti. Diğer taraftan OPEC harici üretim önceki ay 300 bin varil/gün artmışken geçen ay 120 bin varil/gün arttı.

Petrol fiyatlarında iyileşme göstergelerinin sürmesiyle şirket alımları artış gösteriyor. Kasım sonundan bugüne 30 milyar doları aşkın anlaşma yapıldı. Şirketler Doğu Avrupa, Latin Amerika ve Afrika’ya yoğunlaşmış durumdalar. Firmalar daha önce yaptıkları gibi dev birleşmeler yerine daha küçük arama ve geliştirme şirketlerini hedef alıyorlar.

IEA’in  küresel petrol piyasalarında daralma olduğu açıklamasının ardından bir haftanın en düşüğünde olan fiyatlar bugün yükseldi. IEA’e göre OECD ülkelerinin petrol stokları geriliyor ve ayrıca OPEC petrolüne talep 2017 yılı boyunca düzenli seyredecek.

IEA’e göre yatırımcılar üreticilerin OPEC anlaşmasına ne kadar uyacaklarını beklerken piyasa yavaş şekilde daralıyor, 4 aydır OECD ülkeleri petrol stokları azalma trendinde.

Perşembe günü açıklanan EIA ABD haftalık petrol stokları verisine göre ham petrol stokları 2.34 milyon, benzin stokları 5.95 milyon varil artarken distile stokları yaklaşık 1 milyon varil azaldı. Genel olarak stokların beklentinin üzerinde artması fiyatlar üzerinde baskıyı daha da artırarak gerilemeye neden oldu.

Cuma günü ABD başkanlığını devralan Trump petrol konusunda bağımsızlık ve Çin’e karşı duruş konularında kararlı. Suudiler Çin-ABD gerginliği konusunda birçok ülkenin endişeli olduğunu söylediler. Petrol talebinde küresel artış başta Çin olmak üzere iki ülkeye bağlı durumda.

Bu haftanın önemli verileri:

Salı, API’nin haftalık ABD petrol stokları verisi,

Çarşamba, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Bir cevap yazın