Petrol Piyasasında Bu Hafta (21 Kasım 2016)
Kasım 21, 2016
Petrol Piyasasında Bu Hafta (03 Aralık 2016)
Aralık 3, 2016

Kemal AYDIN

TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

kemalaydin@tespam.org

@kemalnyc24

Hafta başında değerlenen dolar ın baskılamasına rağmen Putin ve İran tarafından yapılan açıklamaların verdiği dinamizmle sert yükselen petrol fiyatları Salı ve Çarşamba günü açıklanan ABD stoklarının da negatif görünmesiyle hafta başındaki kazançları haftanın son gününe kadar korudu; fakat Cuma günü üretim kesintisi denildiğinde akla ilk gelen ülke Suudi Arabistan tarafından kesinti yapmaya gerek kalmayabilir gibi anlaşmadan geri adımı işaret eden bir açıklama gelmesi haftalık kazançların geri verilmesine neden oldu. WTI fiyatı haftayı başlangıç seviyesine yakın olarak $45,94/varil, motorin ton fiyatı ise $427,63’ten kapattı. OPEC toplantısı yapılacak bu haftada yapılan her açıklamanın etki katsayısının yüksek olması nedeniyle bu hafta petrol fiyatlarında volatilite çok artabilir. Suudilerden gelen açıklama, güçlü dolar ve Aralık ayında FED faiz artırımı ihtimalinin güçlenmesi nedeniyle piyasanın haftaya satıcı başlaması muhtemel.

Putin Pazar günü yaptığı açıklamada mevcut üretim seviyesinde ülkesinin üretimi dondurmasının sorun olmayacağını söyledi. 30 Kasım’da yapılacak toplantı öncesi Putin tarafından bu açıklamanın yapılması piyasa tarafından olumlu algılandı; fakat Rusya’nın üretimlerini azaltmaktan yana olmadıkları da bir şekilde söylenmiş oldu. Putin ayrıca toplantıdan anlaşma çıkacağı yönünde ümitli olduğunu da söyledi.

İran petrol bakanı Zanganeh OPEC toplantısından üye olmayan ülkelerin de desteklediği bir anlaşma çıkması durumunda fiyatların hızla $55/varil seviyesine çıkacağını söyledi. Zanganeh ayrıca anlaşma konusunda kendilerinin de iyimser olduğunu, henüz bir anlaşma yapmadıklarını, görüşlerini toplantıda dile getirmek için sabırsızlandıklarını söyledi.

Baker Hughes ABD Petrol Sondaj kuyusu verisine göre geçtiğimiz hafta son 16 yılın en yüksek artışı gerçekleşti. 19 artışla kuyu sayısı 471’e yükseldi.

OPEC toplantısından anlaşma umutlarının artmasıyla geçtiğimiz haftaya ciddi kazançla başlandı. Petrol ve türevlerinin fiyatları Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Analistlerin çoğu toplantıdan anlaşma çıkacağı yönünde görüş bildiriyor. Diğer taraftan anlaşma olmaması durumunda fiyatlardaki gerileme potansiyeli üreticiler için gözardı edilecek oranda değil.

15 Kasım’a kadarki haftada para yöneticileri net WTI satış pozisyonlarını 23 milyon varil, Brent satış pozisyonlarını 15 milyon varil artırdılar.

 

 

Salı günü açıklanan API ABD haftalık stok verisine göre ham petrol stokları 1.3 milyon ve distile stokları 400 bin varil azalırken benzin stokları 2.7 milyon varil attı. Toplam ürün miktarı eksi değer vermese de ham petrol stoklarındaki azalma fiyatları destekleyici yönde.

Yıllık tahmine göre iyileşen fiyatlarla birlikte Kanada’da petrol ve gaz sondajı 2017  yılında artış gösterecek. Artışın %31 olması bekleniyor.

Yapılan analizlere göre OPEC toplantısı ile ilgili haberler fiyatları artırıyor olsa da future fiyat eğrisine göre zayıflık sürmekte.

 

Çarşamba günü açıklanan EIA ABD haftalık stok verisine göre ham petrol stokları 1.25 milyon varil azalırken distile stokları 327 bin varil benzin stokları 2.3 milyon varil arttı. Ham petrol stoğundaki çekilme fiyatları yukarı yönlü destekledi.

Venezuela devlet başkanı Maduro OPEC toplantısından kesinti anlaşması çıkmasının kaçınılmaz olduğunu, piyasayı dengelemek ve fiyatları realistik ve adil şekilde artırmanın tek yolunun kesinti olduğunu söyledi. Anlaşmayı sekteye uğratma potansiyeline sahip handikap ise üreticilerin pazar payı endişeleri.

Suudi Aramco şirketi Ocak ayında bazı Asya müşterileriyle ekstra ürün satışı konusunda anlaşmaya vardı. Asya talebinde düşüş veya coğrafyaya arzın artışı her zaman katsayısı yüksek şekilde fiyatları baskılamakta, ilgili haberler piyasada yakından izlenmektedir.

Dolar 2003 yılından bu yana en değerli seviyesine ulaştı. Güçlenen dolar petrol fiyatında baskı oluşturmaya devam ediyor.

Bu haftanın önemli verileri:

Pazartesi, ham petrol spekülatif pozisyon sayısı,

Salı, API’nin haftalık ABD petrol stokları verisi,

Çarşamba, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Perşembe, ABD işsizlik başvuruları verisi,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Bir cevap yazın