Petrol Piyasasında Bu Hafta (29 Ocak 2017)
Ocak 30, 2017
Petrol Piyasasında Bu Hafta (6 Şubat 2017)
Şubat 6, 2017
Ham petrol varil fiyatı haftaya $53,26 sevisiyle başlarken en yüksek seviye $54,05 oldu.
Petrol fiyatları Dolar’daki zayıflama ve kesinti anlaşmasıyla ilgili gelen açıklamalarla hafta başında yükseldi fakat hafta sonuna doğru ABD üretiminin arttığını işaret eden haberlerle kazançları bıraktı. Analistler ülkelerin üretim kesintisi anlaşmasına %100’e yakın uyum sağlamalarını beklemiyorlar; ayrıca ABD üretimindeki artışın ne kadar ve ne kadar hızlı olacağı konusunda endişeliler.   Ham petrol fiyatı haftayı $52,93’den kapattı.
Ocak ayı itibariyle ivme kazanan kesintilerin etkisinin Şubat ayında görülmeye başlanarak fiyatlarda hızlı bir artış görünme ihtimali değerlendirilmekte.
Motorin ton fiyatı ise haftaya $488’dan başlarken hafta içerisinde en yüksek $495’i gördü  ve haftayı $484’ten kapattı.

Pazartesi günü üretim kesintisi anlaşmasını izlemek amacıyla yapılan toplantıda konuşan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Falih, Haziran ayına kadar arz fazlasının eriyebileceğini söyledi. Bir araya gelen enerji bakanlarına göre üreticilerin kesintilere tatmin edici şekilde başladığı görünmekte. Rus enerji bakanı Novak da kesintilerin beklentilerin üzerinde olduğu ve bütün ülkelerin anlaşmaya uyduğunu söyledi. Bakanlara göre planlanan kesinti olan günlük 1.8 milyon varilin 1.5 milyonu halihazırda kesilmiş durumda. Kuveyt petrol bakanı üreticilerin kesinti rakamına %100 uymalarını, daha azını kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyledi.

Baker Hughes ABD haftalık petrol sondaj kuyusu sayısı verisine göre 20 Ocak’a kadarki haftada 29 adet yeni kuyu faaliyete geçti. Toplam sayı 551’e ulaşırken Kasım 2015’ten bu yana en yüksek sayıya ulaştı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde sayı 510’du. Kuyu sayısında çok uzun süre sonra ilk kez bu kadar artış olması ABD üretiminin artacağı konusundaki söylentileri destekleyici.

Pazartesi günü üreticilerden yapılan açıklamalara ek olarak Irak petrol bakanı büyük petrol üreticilerinin çoğunun üretim kesintisine katıldığını söyledi. OPEC üye ve üye olmayan ülkelerin daha önce hiç görülmemiş şekilde kesintiler için birlikte hareket etmeleri dikkat çekici.

ABD Enerji Bakanlığı stratejik petrol rezervlerinden 8 milyon varillik ham petrol satışı için ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Satış acil rezervlerin altyapılarının yenilenmesi için gerekli olan $375.4 milyon’un karşılanmasında kullanılacak. Acil durumda petrol sıkıntısı yaşanmaması için Teksas ve Luisiana kıyılarında ABD’nin 695 milyon varil rezervi bulunuyor.

OPEC anlaşmasına göre en büyük kesintiyi yapacak olan Suudi Arabistan’la ilgili durum incelendiğinde; bu ayki üretimlerinin 9.9 milyon varil/gün olarak seyretmekte olduğu görünüyor.  Bununla birlikte Ocak ayında kargolarda azalma da gerçekleşmiş görünüyor. Suudilerin açıklamalarının yanı sıra rakamlar incelendiğinde üretim kesintisinde ciddi olduklarını görüyoruz ve aynı şekilde diğer üreticilere de baskı kuracakları kesin.

Aralık sonunda Çin’in ticari stokları önceki aya göre %1.9 gerileyerek Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye yerleşti. Benzin stokları Ocak 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye çıkarken Kasım ayına göre rafine stokları %2.6 yükseldi.

Petrol fiyatları yükselmeye devam ederken Çin’in büyük petrol şirketleri yıllar sonra ilk kez sermaye harcamalarını artırıyorlar.

Çarşamba günü açıklanan EIA, ABD haftalık stok verisine göre ham petrol stokları 2.8 milyon, benzin stokları 6.7 milyon, distile stokları 76 bin varil artış gösterdi. Ham petrol ve distile stokları beklentiye yakın açıklanırken benzin stokları sürpriz şekilde artmış durumda. Benzin stoklarındaki artış fiyatı baskılasa da dolardaki çekilmeyle baskı azaldı. Ocak başından bu yana yaptığı zirvenin ardından dolar % 3.9 değer kaybetti.

Haziran 2016’dan bugüne kadar ABD üretimi günlük 500 bin varil artış gösterdi. ABD üreticileri kaya gazı üretimiyle OPEC kesintisinin dengelendiğini görerek hedge pozisyonlarını artırmaktalar. Piyasa katılımcıları temel olarak iki konuya odaklanmış durumdalar: kaya gazı üretimindeki artış ve üreticilerin OPEC kesinti anlaşmasına ne kadar uydukları. Üreticilerin sözlerinde duracakları konusunda şüpheler ortadan kalkmış değil. Çoğu analist henüz ikna olmadıklarını dile getiriyorlar.

İngiliz bankası Barclays’e göre bu yılın ilk çeyreğinde Brent $55, WTI $53 seviyesinde olacak. Fiyatlar sırasıyla $56 ve $54 seviyelerinde seyrediyor.

Bu haftanın önemli verileri:

Salı, API’nin haftalık ABD petrol stokları verisi,

Çarşamba, EIA’in haftalık ABD petrol stokları verisi,

Cuma, Baker Hughes ABD petrol kuyuları sayısı verisi.

 

Kemal AYDIN
Kemal AYDIN
TESPAM Petrol Piyasası Uzmanı

Bir cevap yazın