Rusya Krizinden Sonra Türkiye Gaz Denklemi& Etkileşimli Enerji Politikaları
Aralık 18, 2015
AB Piyasalarında ABD Gazının Rekabet Şansı
Mayıs 24, 2016

T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının Kurumsal Yapısının İncelenmesi

Oğuzhan AKYENER

TESPAM Başkanı

oakyener@tespam.org

Devlet olarak Türkiye, bulunduğu coğrafi konum gereği, enerji kaynakları –özellikle petrol ve doğalgazaçısından zengin olan Ortadoğu ve Kafkas coğrafyası ile enerjinin en çok tüketildiği Avrupa Birliği arasında bir köprü konumundadır. Belki de bu konum gereği olacak ki, bölgesinde bir “enerji merkezi” olma hedefi Türkiye Cumhuriyeti’nin iç ve dış dinamiklerini de etkileyen bir strateji olarak benimsenmiştir. Bu strateji, devletin diğer ilgili kurumlarının da desteğini alarak bir devlet politikası olarak kabul edilmiştir.

Enerji merkezi olmak; her ne kadar bir devlet politikası olarak kabul edilse ve bununla birlikte ülkenin coğrafi konumu bu politikayı destekleyecek en doğal neden olarak algılansa da, enerji politikaları çok kriterli analiz edildiğinde; enerji merkezi olma hedefinin gerçekleştirilebilmesi için ilgili devlet kurumlarının, yatırımların ve diğer etkenlerin de doğru değerlendirilmesi ve ilgili coğrafyaları da etkileyecek uzun dönemli yan politikalar geliştirilerek sürdürülmesi gerekmektedir

 

 

Makalenin PDF versiyonu için tıklayınız

 

Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: