Petrol Nerede 1: Ülkemiz Genel
Mart 22, 2016
Düşük Enerji Fiyatları Enerji Verimliliğini Ve Teknolojik Gelişimi Olumsuz Mu Etkiliyor
Mart 28, 2016

Türkiye Jeolojik Bilimler Veri Tabanı

Oğuzhan AKYENER

TESPAM Başkanı

oakyener@tespam.org

 

Ne yazık ki, hem toplum olarak hem de devlet olarak veri toplama, veri kaydı, tutulan kayıtların ortak platformlarda paylaşılması ve sonra da analiz edilmesi konularında hala çok fazla eksikliğimiz var. Teknolojinin bu denli ilerlediği ve artık neredeyse akıllı telefonlar ile herkesin cebine kadar girdiği bu çağda, hala veri depolama ve ortak paylaşım teknolojilerini verimli ve etkili bir biçimde kullanmıyor oluşumuz büyük bir eksiklik değil mi?

Örnek vermek gerekir ise; bırakın küresel analizlerde kullanılacak bilgileri; bölgesel, hatta Türkiye hakkında yapılacak analizlerde dahi kullanılacak birçok veri, istatistik vb. kaynak Türkçe yada Türkiye menşeili platformlarda mevcut değildir.

Enerji alanına odaklanırsak, Türkiye’yi ilgilendiren bir konuda analiz yapmak için internetten veri taraması yapıldığında, aranılan güncel veri ve istatistikler genellikle uluslararası kurumların kaynaklarında bulunabilmektedir.

Türkiye’yi ilgilendirdiği gerçeği dikkate alınır ise, en azından böyle verilere ilk önce resmi kurumlarımızın internet sitelerinden ulaşılabilmesi gerekli değil midir?

İstatistiki genel verileri bir kenara bırakırsak;

Bu ve benzeri durumların yanı sıra, sürekli farklı platformlarda karşımıza çıkan, Türkiye’nin tüm ilgili kurumlarının gizlilik koşulları dikkate alınarak, ortak kullanacağı bir yer bilimleri veri tabanının olmayışı konusu da çok önemlidir. Özellikle enerji sektörünün gelişimi için…

Yine veri tabanı…

Fakat bu sefer kamu oyuna açık olmayan, fakat ilgili devlet kurumlarına açık olan…

Peki ne işe yarayacak bu veri tabanı?

Şöyle ki; örneğin MTA bir bölge ile yaptığı jeolojik çalışmayı-sondajı vb. operasyonel bilgiyi bu veri tabanına kopyalayacak. TPAO, o bölgede kendi alanı ile ilgili çalışma yapacağı zaman, gereksiz zaman kaybına sebep olan resmi yazışma prosedürlerini bir kenara bırakarak, oradaki mevcut bilgi ve tecrübeden yararlanacak. Aynı şekilde TPAO’nun bilgi ve tecrübesinden de MTA faydalanabilecek. Bu sistem sadece bu kurumlar ile sınırlı kalmayacak. TKİ, PİGEM, MİGEM, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, TTK, BOTAŞ gibi aynı bakanlık içerisinde yer alan tüm kurumlar da ilgili bilgilere rahatlık ile erişebilecek ve Türkiye’nin bir jeolojik kütüphanesi daha geniş katılımlı olacak şekilde hazırlanmış olacak. Bu sayede zamandan ve paradan tasarruf sağlandığı gibi kurumların Türkiye jeolojisine katkıları, yaptıkları yorumlar, yorumlardaki farklılıklar, olası yanlış yorumlamalar da ortaya çıkacak.

Evet belki de bir kurumumuzun yaptığı aramacılık faaliyeti kapsamında ortaya koyduğu jeolojik yorumdaki eksiklik yada hataları başka bir kurumumuzdaki akıl fark edip, düzeltebilecek. Yani çok yönlü kazanım sağlandığı gibi, güncellenen jeolojik yorumlar ile yeni kaynaklar bulma potansiyeli de bütün kurumlar için artacak.

Bunun yanı sıra yine aynı bakanlık bünyesindeki bu ilgili kurumların uluslararası jeolojik tecrübeleri de bu kapsamda sisteme yüklenebilecek. Tabi belki kısıtlı yada izne dayalı erişim imkanı ile…

Enerji Bakanlığı bünyesinde kurulacak ve yine Enerji Bakanlığı’nın izni ile diğer yer bilimi verisine ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlara da para karşılığı satılabilecek bilgileri içeren, fakat bakanlığın bünyesindeki ilgili tüm kurumların erişim ve paylaşımına olanak sağlayan bir Türkiye Jeolojik Bilimler Veri Tabanına ihtiyacımız olduğu aşikar değil mi?

ABD menşeili USGS benzeri bir yapılanmaya cihanşümul niyetleri olan devletimizin de ihtiyacı yok mu?

Hep birlikte üzerinde çalışmamız gereken çok şey var…

Bu sadece o çok şeyden bir tanesi…

 

 

“Yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları TESPAM’a aittir. Tekrar yayınlanması halinde kaynak gösterilerek bu sayfaya aktif bağlantı sağlanması zorunludur.”

“Türkiye’deki enerji politikaları odaklı ilk ve tek sivil yapılanma…” 

“Enerji politikaları alanında gündemi uzaktan takip etmeye çalışan bir Türkiye yerine, gündem belirleyen bir Türkiye’ye ulaşma idealiyle…”

TESPAM-Türkiye Enerji Politikaları ve Araştırmaları Merkezi

TESPAM, Uluslararası Enerji Politikaları Araştırma Derneğinin Bir Kuruluşudur
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER
Oğuzhan AKYENER (Balıkesir), ODTÜ, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü mezunu olan Oğuzhan AKYENER, 2006 yılı mezuniyetinden bu yana enerji ile alakalı bazı kurumlarda birçok yurt içi ve yurt dışı görevlerde bulunmuş ve yöneticilik yapmıştır. Bunların yanı sıra, Avrupa Birliği, Türkiye, Rusya, İran, Irak, Ortadoğu, Asya ve Kafkas enerji politikaları üzerine uluslararası arenada ses getiren çalışmalara imza atmıştır. Farklı konularda yazmış olduğu 3 adet kitabı bulunan Akyener, halen Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) başkanlık görevini sürdürmektedir. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: